Home » » GROWING UP… NOT FOR KIDS, CZYLI “BABY BUMP” MADE IN POLAND

GROWING UP… NOT FOR KIDS, CZYLI “BABY BUMP” MADE IN POLAND

tekst: Justyna Głuszenkow
tłum. Małgorzata Tolko

 

3 września w ramach 72. Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbyła się światowa premiera filmu “Baby Bump”w reżyserii Kuby Czekaja. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć;-).

“Baby Bump” to historia opowiedziana z perspektywy chłopca. Micky House porywa nas do krainy dojrzewania, gdzie rzeczywistość miesza się ze światem snu i fantazji. Zmieniające się ciało to zaskakująca, nieoczekiwana i drastyczna transformacja dla 11-letniego bohatera.  Rzecz jasna budzi to wiele frustracji, a na domiar złego całą sprawę komplikuje niepotrafiąca zaakceptow20358-Baby_Bump_2 (1)ać zmieniającego się syna matka. Dorastanie nie jest dla dzieci. Dla niektórych rodziców rownież.

Kuba Czekaj stworzył absurdalno-surrealistyczny obraz cielesności i seksualności w świeżym wydaniu. Wrażenie to buduje m.in. warstwa formalna, jak sam autor mówi film jest czymś w rodzaju komiksu filmowego, a jedyna formalna inspiracja to rodzaj ikonografii wykonywanej przy kadrowaniu.

Micky House to debiutowa rola 14-letniego Kacpra Olszewskiego. W rolę Mamuśki wcieliła się Agnieszka Podsiadlik, aktorka Teatru Rozmaitości w Warszawie.

“Baby Bump” to jeden z trójki zwycięzców 3. edycji Biennale Collage – Cinema, warsztatów poświęconych rozwojowi i produkcji niskobudżetowych projektów filmowych.
Zwycięski projekt to pierwsza część dyptyku o dorastaniu. Kolejna – “Królowie Olch”, będąca na etapie postprodukcji traktuje o rozwoju emocjonalnym. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć “Baby Bump” na Festiwalu Filmowym w Gdyni już 14-19 września w sekcji Inne Spojrzenia.

 

20366-Baby_Bump_4

Tags