“Jak jest zbudowany plemnik”

0
908

“Jak jest zbudowany plemnik” – to tytuł konferencji, która odbyła się we wtorek, 4 grudnia w Instytucie Kultury Włoskiej.

Wyjątkowym prelegentem na tej konferencji był Massimo Mazzini, profesor zwyczajny zoologii na Uniwersytecie Tuscia, aktualnie eskpert ds. naukowych przy Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie.

Profesor Mazzini, używając prostego i jasnego języka, zabrał licznie zgromadzoną publiczność w odkrywczą podróż po świecie męskich komórek rozrodczych. Swój wykład rozpoczął od przedstawienia obserwacji poczynionych przez holenderskiego naukowca Antoniego van Leeuwenhoek’a, który w 1677 r., obserwując przez prymitywny mikroskop próbkę nasienia pacjenta chorego na kiłę, jako pierwszy opisał to, co on sam nazwał “mikroskopijnymi protistami”.

Prawie 300 lat później, wraz z nadejściem mikroskopu elektronicznego, możliwe stało się dokładniejsze badanie plemników, ich morfologii oraz funkcji.

Od początku lat 70′, profesor Mazzini korzystając z nowych technologii, oddał się badaniom nad komórkami rozrodczymi w świecie zwierzęcym. Opowiadając o swoich badaniach rozpoczętych w Sienie pod kierownictwem profesora Baccetti i kontynuowanych na różnych uniwersytetach włoskich, profesor zaprezentował wiele pięknych obrazków, wśród których znalazły się także i te jego autorstwa. Było to pewnego rodzaju porównanie wielu rodzajów plemników obecnych w świecie zwierzęcym, poczynając od klasycznego modelu plemnika. Prelegent przedstawił procesy ewolucyjne, które doprowadziły do powstania plemnika pozbawionego wici oraz plemnika z dwoma wiciami, czyli takich które są nieruchome, a także i takich, które przyjmują anormalne formy. Zróżnicowana morfologia, wewnętrzna struktura, defekty oraz zniekształcenia wielu plemników reprezentujących wszystkie typy systematyki organizmów.

Na koniec wykładu pojawiło się wiele pytań, niektóre bardziej techniczne, inne powodowane zwykłą ciekawością. Skłoniły one słuchaczy do refleksji nad procesem ewolucji tej komórki w czasie i przede wszystkim nad negatywnymi efektami, jakie wywierają na nią zmiany środowiska powodowane przede wszystkim zanieczyszczeniem przez metale ciężkie takie jak ołów, rtęć i aluminium. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie plemników i mogą nawet w znaczny sposób zagrażać płodności kobiety.

Była to interesująca i bogata w informacje konferencja, prowadzona w zachęcający i budzący sympatię sposób, co umożliwiło zainteresowanej i uważnie słuchającej publiczności poznanie tej podstawowej dla naszego życia komórki.