W TROSCE O CZŁOWIEKA

0
848

Diana Golec

Drugi tydzień okresu Wielkanocy jest czasem wyjątkowym, kiedy każdy ma szansę uczyć się wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi. Jest to Tydzień Miłosierdzia, który w Polsce obchodzimy po raz 69. Poprzedzająca go niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas Polska – katolickiej organizacji wspierającej potrzebujących. O skutecznym niesieniu pomocy oraz postawie miłosierdzia opowiadał ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska w wywiadzie dla kanału You Tube Gazzetta Italia.

Caritas na przestrzeni lat opracowało cały system niesienia pomocy, począwszy od przeciwdziałania rozpowszechnianiu się ubóstwa aż po konsekwentne zwalczanie jego skutków. Profesjonalizm tej instytucji opiera się na dobrym rozpoznaniu sytuacji potrzebujących, a co za tym idzie trafnym udzielaniu pomocy. Elementem profilaktyki są takie programy, jak „Skrzydła” czy też „Tornister Pełen Uśmiechów”, które wspierają kształcenie dzieci i młodzieży, gdyż – jak zaznacza ks. Marian Subocz – skrzydła pozwalają latać, a nauczanie zapobiega bezrobociu, biedzie i patologii. Tam, gdzie jednak nie udało się zapobiec tym zjawiskom, Caritas używa środków zaradczych sytuacjom permanentnego ubóstwa lub zwalczających skutki katastrof. Dyrektor Caritas podkreśla, że zadaniem Kościoła jest ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Ta postawa zaowocowała stworzeniem Okien Życia, gdzie matki mogą pozostawić dzieci przeznaczone do adopcji. Jest to szansą dla niechcianych noworodków na normalne życie. Sam pomysł zrodził się we Włoszech już w średniowieczu! Z kolei osoby starsze czy też chore mogą liczyć na opiekę i wsparcie w hospicjach oraz zakładach opieki leczniczej prowadzonych przez Caritas.

Kościół oparty jest na trzech filarach: Słowa Bożego, sakramentów i caritas, a więc miłości miłosiernej – zauważa ks. Marian Subocz, dodając że obowiązek do niesienia pomocy nie spoczywa jedynie na Caritas, jako instytucji, ale na każdym człowieku – wynika to z przykazania miłości Boga i bliźniego oraz wartości wspólnych każdemu człowiekowi. Ponadto osoby wierzące powinny pamiętać, że skoro zostały obdarzone miłosierdziem Zmartwychwstałego Chrystusa, to same są również wezwane do okazywania czynnej miłości potrzebującym. Co więcej, pochylać się mają nie tylko nad braćmi w wierze, ale również nad osobami niewierzącymi, gdyż taka postawa i niesiona pomoc stają się świadectwem miłości Boga względem tych, którzy jeszcze Go nie odkryli w swoim życiu. Ks. Marian Subocz wyjaśnia, że jest to sposób na okazanie miłosierdzia względem duszy, bo nie tylko ciało domaga się zaspokojenia potrzeb. Coraz częściej zdarza się tak, że dusza jest o wiele „głodniejsza” od ciała, co sprawia, że człowiek pozbawiony nadziei przestaje radzić sobie w życiu codziennym. Właśnie te osoby, choć nie zawsze świadomie, czekają, by je zauważyć i wesprzeć, gdyż same nie zawsze mają odwagę poprosić o pomoc. Z myślą o nich Caritas podjął szereg inicjatyw będących wsparciem długoterminowym w trudnych sytuacjach zarówno materialnych jak i duchowych. Na niekończącą się listę potrzeb może odpowiadać dzięki wsparciu finansowemu zwykłych ludzi, którzy chcą się podzielić tym, co mają.

Ks. Marian Subocz zachęca między innymi do oddania 1% podatku na Caritas lub osobistego zaangażowania w prowadzone dzieła poprzez wolontariat, aby tym samym odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który nie tylko słowami, ale i własną postawą pokazuje drogę dotarcia do osób potrzebujących. Wskazuje na to chociażby imię Biedaczyny z Asyżu, którego obrał sobie za patrona, a który był mistrzem w posługiwaniu ubogim.