Włoska kuchnia: najczęstsze błędy

0
1150

Zachwyceni smakami włoskiej kuchni chętnie włączamy makaron do swojego menu. Szczególnej odwagi dodaje nam fakt, że włoskie dania oparte są na prostych, zupełnie nieskomplikowanych recepturach. By przygotować włoską pastę, nie potrzebujemy również wielu wyszukanych składników. Wystarczy makaron z pszenicy durum (choćby jeden z gatunków oferowanych przez zadomowioną na polskim rynku Barillę), oliwa i ząbek czosnku. Ten zestaw to punkt wyjściowy do niemal wszystkich włoskich past. Co więcej, właśnie tyle trzeba, by przygotować najskromniejsze danie z makaronu, znane we Włoszech jako aglio-olio.

A jednak, nie zawsze udaje się przygotować prawdziwie włoskie danie. Powód tkwi w często popełnianych błędach, które powodują zawód u naszych włoskich przyjaciół, gdy w dobrej wierze próbujemy ich podjąć którymś z ich dań narodowych. Stopień zażyłości nie gra tu wtedy żadnej roli, górę bierze rozczarowanie i ból malujący się na twarzy Włocha, któremu podano rozgotowane fusilli.

W trosce o relacje polsko-włoskie, dobre trawienie i doskonałą atmosferę przy stole, wymienimy najczęstsze pomyłki-wpadki, jakich należy bezwzględnie unikać, chcąc serwować prawdziwie włoskie dania:

  1. Oszczędzanie na składnikach. Włoska kuchnia jest nieskomplikowana, a sekret jej powodzenia tkwi w jakości ingrediencji, dlatego gotując po włosku używajmy oryginalnych makaronów (tylko z pszenicy durum), prawdziwego parmezanu i aromatycznej oliwy.
  2. Rozgotowany makaron. Tylko makaron al dente jest wart włoskiego podniebienia.
  3. Stosowanie zbyt małej ilości wody do gotowania. Makaron do gotowania potrzebuje dużo wody, w przeciwnym razie ryzykujemy uzyskanie kleistego bloku.
  4. Hartowanie ugotowanego makaronu zimna wodą. Makaron musi być gorący w chwili łączenia z sosem, by w pełni wydobyć smak pasty i składników zawartych w dodatkach.
  5. Polewanie makaronu sosem na talerzu. Makaron z sosem łączymy na patelni, dzięki czemu oba składniki odpowiednio przenikają się smakiem i zapachem.
  6. Odgrzewanie makaronu. Włoską pastę podajemy zawsze niezwłocznie po przygotowaniu!
  7. Łamanie spaghetti lub krojenie makaronu nożem. Kształty pasty są odpowiednio dopasowane do dań, dlatego muszą pozostać niezmienione od momentu otwarcia opakowania, do momentu ich zjedzenia.

Autor: Luiza Wyganowska