Włoski krasnal we Wrocławiu

1
2210

Wrocław jest miastem krasnali. Oprócz tego, że jest to bardzo oryginalny pomysł i skuteczne narzędzie marketingowe, te sympatyczne i wesołe rzeźby z brązu mają swoją konkretną historię. Podczas trudnego okresu jakim były dla Polski lata osiemdziesiąte, aktywiści ruchu artystycznego surrealizmu podziemnego, znanego jako Pomarańczowa Alternatywa, zaczęli malować na murach krasnale, a reżim komunistyczny za każdym razem spieszył, by usuwać je oraz slogany i napisy wymierzone przeciwko władzy. Malowane krasnale nabrały zatem znaczenia politycznego i stały się genialnym sposobem pokojowego przeciwstawiania się realiom codzienności, zbudowanej na przemocy i nadużyciach.

W dzisiejszym Wrocławiu obecność krasnali pozwala zwiedzać miasto w zupełnie inny sposób. Pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach. Niektóre pojawiają się pośrodku drogi, inne natomiast wspinają się po murach, łowią ryby w rzece, objadają się pierogami lub rozdają słoneczniki. Są przedstawione podczas wykonywania typowych zawodów: jest murarz, jest strażak, rzeźnik, strażnik, piwowar, listonosz. Przede wszystkim należy zauważyć, że najmłodsi za nimi przepadają, a turyści poszukują ich z mapą w ręku, na której jest zaznaczone ich położenie. Wiele miejsc , w których znajdują się krasnoludki, stało się punktem spotkań.

W maju tego roku dosłownie rozlała się fala popularności medialnej wokół zjawiska Little Italy we Wrocławiu, a Marcello Murgia opublikował projekt „Włoski Krasnal we Wrocławiu” na platformie crowdfundingowej Indiegogo.

W ciągu jednego miesiąca udało się zebrać 6.500 złotych, sumę niezbędną do wykonania nowego przedstawiciela licznego świata krasnali we Wrocławiu.

Inicjatywa zawdzięcza również swój sukces wkładowi Luki Montaglianiego (alias Laca de la Vega), członka i założyciela Genoa Comics Academy. Dużym impulsem do zebrania funduszy była możliwość zobaczenia projektów graficznych “Krasnal włoski we Wrocławiu” jego autorstwa.

Krasnoludka włoskiego we Wrocławiu znajdziecie na ulicy Więziennej 21, kilka kroków od rynku. Inauguracja miała miejsce 27 sierpnia, towarzyszyło jej uroczyste przyjęcie dla dobroczyńców w gospodzie-pizzeri Capri, która to sprawuje codzienną pieczę nad krasnalem, umieszczonym na murku tegoż lokalu. Potwierdzeniem jego absolutnej włoskości jest: flaszka wina Chianti, którą trzyma w prawej ręce, kawiarka do parzenia kawy i tablica ITA-WRO. Nie wspominając już o Vespie 125 i kawałkach pizzy, którą dumnie prezentuje przechodniom. Tym którzy chcieliby kupić t-shirt z włoskim krasnalem we Wrocławiu , przypominamy że są one sprzedawane w punkcie informacji turystycznej Rynek 14.