HANNA SUCHOCKA ŻEGNA SIĘ Z WATYKANEM

0
4541

Hanna Suchocka była pierwszą w historii kobietą sprawującą urząd premiera RP. To za jej kadencji został podpisany w 1993 roku konkordat regulujący stosunki Polski ze Stolicą Apostolską.

W Watykanie przywitał ją Jan Paweł II – na jego ręce złożyła listy uwierzytelniające. Było to 3 grudnia 2001 roku. Reprezentowała Polskę w czasie trzech pontyfikatów. Była tu w momencie śmierci papieża Polaka, wyboru jego kolejnych następców oraz jego beatyfikacji.

Spośród działalności Hanny Suchockiej na szczególne wyróżnienie zasługują prace podejmowane przez nią od 1994 roku w Papieskiej Akademii Nauk Społecznych oraz towarzyszenie Janowi Pawłowi II w sierpniu 2002 roku podczas jego ostatniej pielgrzymki do Polski. W maju 2006 roku udała się do Polski z Benedyktem XVI.

We Włoszech głośny stał się list protestacyjny, jaki Hanna Suchocka skierowała do redakcji dziennika “La Repubblica”, w którym opublikowano artykuł “Sieroty Wojtyły, polski dwór żegna się z Rzymem”. Autor artykułu pisząc o polskich współpracownikach Jana Pawła II wyraził opinię, że Benedykt XVI będzie się ich stopniowo pozbywał. W reakcji na ten tekst ambasador stwierdziła, że wyraźnym zamiarem tej publikacji jest postawienie w złym świetle polskiego środowiska kapłanów pracujących w Rzymie.

Ambasador RP organizowała także spotkania o charakterze politycznym, na przykład debatę przewodniczących Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych Adama D. Rotfelda i Anatolija Torkunowa w październiku 2011 roku w Rzymie. Obaj przewodniczący mówili o wzajemnych kontrowersjach wokół zbrodni katyńskiej i różnych spojrzeniach na przyczyny katastrofy smoleńskiej. Rok później uczestniczyła w międzynarodowym sympozjum na temat pedofilii wśród duchowieństwa zorganizowanego z udziałem biskupów ze 110 krajowych konferencji episkopatów oraz przełożonych 30 zakonów na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Ambasador Suchocka zasłużyła się nie tylko na polu dyplomatycznym. W sposób szczególny leżała jej na sercu promocja polskości. Zaowocowało to wieloma koncertami i innymi wydarzeniami kulturalnymi. Zorganizowała recital chopinowski pianisty Piotra Palecznego w Rzymie. Zaprosiła również górali, którzy w rzymskim Teatrze Capranica wystawili operę o wizytach Jana Pawła II na Podhalu.

Po śmierci polskiego papieża i w oczekiwaniu na włączenie go do grona błogosławionych, kierowana przez nią placówka zorganizowała wiele upamiętniających go uroczystości. W salonach ambasady niedaleko placu Weneckiego z jej inicjatywy prezentowano prace polskich artystów inspirowane nauczaniem Jana Pawła II. Hanna Suchocka, ceniąc również kulturę włoską, objęła mecenatem koncert młodego pianisty Francesco Pianicciego, który skomponował utwory na podstawie wydarzeń z życia Jana Pawła II.

O swojej misji w Watykanie Hanna Suchocka mówi, że próbowała nadać stosunkowo młodej, bo istniejącej od 1989 roku, ambasadzie rozmach oraz że w dużej mierze udało jej się sprostać temu wyzwaniu.

Podczas audiencji pożegnalnej 10 czerwca papież Franciszek dziękował Hannie Suchockiej za jej liczne działania i zaangażowanie na forum dyplomatycznym. Po audiencji polska ambasador podkreślała m.in. ogromną serdeczność Ojca Świętego, któremu przekazała swoją książkę “Rzymskie pasje” mówiąc, że jest w niej zawarta jej miłość do kościołów rzymskich.Swój urząd pełnić będzie do 30 czerwca 2013 roku. Pozostanie jednak w kontakcie ze Stolicą Apostolską, nadal będąc członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Następcą Hanny Suchockiej na stanowisku ambasadora RP będzie Piotr Nowina Konopka.