W samym sercu gór, odkrywając Grotte dell’Angelo

0
846
Italia Campania Pertosa (Salerno) - Le Grotte dell'Angelo, una caverna con stalattiti e stalagmiti Italy Campania Pertosa (Salerno) - The Angel Caves, a cavern with stalact and stalagmite conformations

Quest'articolo è disponibile in: Italiano

W samym sercu gór, odkrywając Grotte dell’Angelo

Jaskinie Pertosa-Auletta, zwane także Jaskiniami Anioła (Grotte dell’Angelo), są położone na lewym brzegu rzeki Tanagro na terenie zielonego Parku Narodowego Cilento, Vallo di Diano i Albrun. Od 1998 roku jest to obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od 2010 – pierwszy włoski Park Narodowy dodany do listy Światowej Sieci Geoparków UNESCO.

Po przekroczeniu gęstej roślinności przewodnik prowadzi zwiedzających w głąb jaskini, przez długą, ok. 3-kilometrową, zapierającą dech w piersiach trasę, gdzie można poczuć, że czas stanął w miejscu. Pierwszą część przeprawy trzeba przebyć na małej łodzi turystycznej, gdyż wejście do jaskini jest zalane przez rzekę Negro. Za pomocą silnych rąk przewodnika łódka przedostaje się powoli do wnętrza jaskini i płynąc wzdłuż rzeki pozwala nam odkryć niesamowite skarby. Jaskinie Pertosa są jedynym punktem speleologicznym w Europie, gdzie można popłynąć podziemną rzeką. Negro to rzeka, która ma swoje źródło w głębi jaskini, co sprawia, że trasa ta ma charakter fascynujący, wręcz niezwykły. Jedynie szum kaskad, znajdujących się wewnątrz jaskini, zakłóca magiczną ciszę tego miejsca. Gdy już dotrzemy do przystani, dalsza część trasy pokonywana jest pieszo. Kierując się w głąb jaskini, możemy podziwiać bogatą szatę naciekową w postaci pięknych stalagmitów oraz stalaktytów, które zauroczą nas rozmaitymi barwami, kształtami i zapewne wywołają w nas niesamowite emocje. Trasa rozciąga się przez ok. trzy tysiące metrów w głąb łańcucha górskiego Alburni, w regionie Kampania.

Jaskinie Pertosa są otwarte dla zwiedzających od 1932 roku i stanowią jedną z najstarszych atrakcji turystycznych na południu Włoch. Zapewniają unikatowy spektakl. Rocznie jaskinie odwiedzane są przez ok. 70 tys. osób. Od sierpnia zwiedzanie jaskini będzie jeszcze bardziej spektakularne, a to za sprawą Grieco Brothers (www.griecobrothers.com), dwóch braci, Marco i Massimo Grieco, którzy zainicjowali projekt teatralny “Cave of Spirits’’ – inicjatywa była wspierana również przez włoskie stowarzyszenie Musei Integrati dell’ambiente (MIdA). Do zrealizowania speleo-teatru w grocie zostanie użyty wyspecjalizowany sprzęt do layeringu oraz reprezentacji obiektów w 3D, co w znaczny sposób ożywi charakterystyczną szatę naciekową jaskini Pertosa-Auletta i sprawi, że osoba zwiedzająca obiekt poczuje się jak w niesamowitym i magicznym świecie.

Jaskinie nie są jedynie celem turystycznym, są również głównym punktem “Parco Nazionale Cilento, Valle di Diana e Alburni’’ Global Geopark UNESCO, obiektem badań nad systemem zarządzania dziedzictwem naturalnym i wyjątkową okazją, by zaobserwować procesy naturalne odpowiedzialne za kształtowanie krajobrazu oraz cykle hydrologiczne. Kilka metrów od punktu speleologicznego znajdują się Muzea MIdA. Pierwsze z nich jest dedykowane w całości genezie jaskiń, drugie zaś zasobom glebowym. Oba muzea oraz jaskinie są zarządzane przez stowarzyszenie MIdA, które od 2004 roku dokłada wszelkich starań, by ulepszyć ten niesamowity obszar, organizując projekty, które mają za zadanie promować zasoby środowiska i kultury.

Muzeum Speleo-Archeologico jest głównie miejscem kultury MIBACT (Ministero dei beni e delle attività culturali e del turismo, pol. Ministerstwo Kultury i Turystyki), jak również miejscem zainteresowania regionalnego, skupionego głównie na wyjątkowości archeologicznej Jaskiń.

Groty te były znane i odwiedzane na przestrzeni 40 tys. lat, zaobserwowano, że były one atrakcją już w epoce paleolitu, jak i średniowiecza. W tym miejscu został odtworzony protohistoryczny palafit naturalnych wielkości, pierwszy i jedyny taki w Europie odnaleziony w środowisku podziemnym.

Museum del Suolo (pol. Muzeum Gleby) rozciąga się  na obszarze tysiąca pięciuset metrów kwadratowych; jest to jedyny taki obiekt we Włoszech, jeden z nielicznych w Europie i na świecie. Niedawno powstałe muzeum proponuje jedyną w swoim rodzaju podróż po tajnikach ziemi i życia na naszej planecie, od powierzchni po jej głębię. Począwszy od mrówek, podziemnej fauny, korzeni, różnorodnych gruntów, tajemnicy tworzenia się próchnicy glebowej, wirtualnych podróży, znalezisk, materiałów pochodzenia naturalnego, po roślinność. Jak widać, muzeum oferuje niezrównaną ścieżkę wiedzy. Stowarzyszenie MIdA stworzyło miejsce, gdzie badacze oraz zwiedzający mogą udać się w podróż, podczas której odkryją procesy tworzenia się gleby, ich relacje z ekosystemem, wspólnoty żyjące
i krajobrazy, ich długotrwałe współistnienie z ludzkością.

Jaskinie Pertosa-Auletta i muzea MIdA znajdują się w odległości 40 minut drogi od Salerno. Więcej informacji na temat Jaskiń znajduje się na stronie www.grottedipertosa-auletta.it oraz www.fondazionemida.it. Na miejscu znajdziemy również inne atrakcje jak na przykład sporty wodne, takie jak rafting i speleoraft po rzece Tanagro oraz trekking. Możemy także skorzystać z okazji, by zwiedzić historyczne i średniowieczne wioski jak Teggiano, lub inne turystyczne miejsca o walorach archeologicznych i artystycznych, jak na przykład la Certosa di Padula czy il Battistero di San Giovanni in Fonti.

 

Quest'articolo è disponibile in: Italiano