Święto Republiki Włoskiej 2012

0
1532

Quest'articolo è disponibile in: Italiano

W obchodach Święta Republiki Włoskiej, które miały miejsce 31 maja w Ambasadzie Republiki Włoskiej w Warszawie uczestniczyło około 500 osób. Ambasador Riccardo Guariglia wraz z małżonką przyjął we wspaniałym Pałacu Szlenkierów (siedziba Ambasady) przedstawicieli instytucji polskich oraz firm i spółek włoskich. Bankiet był zarazem elegancki i skromny.

Przyjazna atmosfera, która towarzyszyła wydarzeniu, wyśmienicie wpisała się we wzmocnienie relacji włosko-polskich, osiągnięte dzięki dwustronnemu szczytowi obu państw, który odbył się w Rzymie, 29 maja oraz wizycie prezydenta Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano w Polsce. Bankiet był sponsorowany przez firmę “La Perla”, która podarowała wszystkim obecnym paniom perfumy, które już niedługo będą dostępne na polskim rynku; przez “Ferrero”, która częstowała gości swoimi słodyczami oraz firmę “Lancia”, która wystawiła swoje trzy modele aut na dziedzińcu Ambasady.

Przemówienie prezydenta Napolitano z okazji Święta Republiki:

W tym podniosłym dniu, w którym obchodzimy święto narodzin Republiki, naszego wspólnego domu, chcę przekazać wszystkim Włochom najserdeczniejsze życzenia. Już dziś obchodzimy dzień 2 czerwca, by wyrazić ducha naszej solidarności i jedności narodowej, który nas prowadzi i daje nam poczucie bezpieczeństwa w tych trudnych i bolesnych czasach. Tak, głęboko odczuwamy ból tych wszystkich, którzy w ostatnich dniach, podczas trzęsienia ziemi w regionie Emilia, stracił swoich bliskich, swój dom. Łączymy się w bólu i w niepokoju, które nieodstępują tych, którzy widzieli śmierć i walące się budynki. Zaangażowanie Państwa i solidarność narodu w stosunku do tych, którzy cierpią i których należy wesprzeć w pracach rekonstrukcyjnych, nie zawiodły. Poradzimy sobie, mówię to przede wszystkim ze względu na Was, mieszkańcy Emilii, znając wasz hart ducha. Mówię to z wiarą, patrząc na Siły Zbrojne, Policję, przedstawicieli Ochrony Cywilnej i wolontariatu, których działania będą oceniane z wielkim szacunkiem z uwagi na wszystko to, co zrobili i co zrobią dla wspólnego dobra. Myślę również o tym, co zrobili wojskowi, bohaterowie ruchu wyzwolenia, z którego 66 lat temu narodziła się Republika, myślę również o naszych kontyngentach, zaangażowanych w międzynarodowe misje pokojowe. Jest rzeczą słuszną oddać cześć Włochom, którzy podczas tych misji stracili życie lub odnieśli ciężkie rany; ponadto jest rzeczą słuszną uhonorować wkład wojskowych w nasze bezpieczeństwo, pamiętając, iż w każdym przypadku są gotowi nieść pomoc obywatelom.

Jak pokazuje 150 lat naszej historii, jedność i solidarność to dwie cechy, które są nam niezbędne do przezwyciężenia wszelkich sytuacji krytycznych i prób.

Swobodna wymiana opinii i poglądów w zamian za starodawne kłótnie ideologiczne.

Poczucie wspólnego interesu, przynależność do Państwa i chęć zmian, na tle zjednoczonej Europy, mają prowadzić do wzrostu ekonomicznego, zapewnić lepszą przyszłość młodym i sprawić, by społeczeństwo pełne różnic i niesprawiedliwości stało się bardziej tolerancyjne. Chęć wprowadzenia reform, odnowienia polityki i wzmocniena demokracji.

Z powyższymi intencjami, chociaż z sercem pełnym obaw, obchodzimy wspólnie Święto Republiki i Konstytucji, by mieć siłę tworzyć lepsze Włochy.

Prezydent, Giorgio Napolitano

 

Quest'articolo è disponibile in: Italiano