Odrobina Włoch w sercu Bydgoszczy

0
2582

Bydgoszcz to miasto w centrum województwa kujawsko-pomorskiego, którego początki sięgają XI wieku. Prawa miejskie otrzymała w 1346 roku. Swą nazwę zawdzięcza połączeniu dwóch słów pochodzenia prasłowiańskiego: bud – czuwać oraz gost – gościć, a więc zawiera w sobie cechy typowo polskie – gościnność oraz gotowość do działania. Obecnie jest jednym z największych miast w Polsce, współpracuje z wieloma miastami na całym świecie w ramach wymiany naukowej i kulturowej (we Włoszech z Reggio Emilia). Słynie przede wszytkim z muzyki i festiwali filmowych, sportu oraz ze swego położenia między Wisłą a Brdą i małą Młynówką, a wizytówką miasta jest Wyspa Młyńska oraz Wenecja Bydgoska.

Opowieść o Bydgoszczy należy zacząć od Wenecji Bydgoskiej, czyli części miasta, która wszystkim jednogłośnie kojarzy się z weneckimi kanałami. Początkowo na brzegu Brdy mieściło się kilka budynków, a z czasem zaczęto zauważać atrakcyjność tej części miasta. Dzięki łatwemu dostępowi do rzeki rozpoczęła się rozbudowa kamienic oraz zakładów rzemieślniczych, co w 1870 roku dało początek nowemu, malowniczo położonemu osiedlu, schodzącemu aż do Młynówki. Rozkwit bydgoskiej Wenecji przypadł na lata przedwojenne, gdzie wielu przedsiębiorców lokowało swoje fabryki, a artyści szukali inspiracji. Po wojnie Wenecja Bydgoska oraz Kanał Bydgoski zostały tłem do popularnego w Polsce serialu „Czterej pancerni i pies”, a niedawno do filmu „Magiczne drzewo”.

Dzisiaj Wenecja Bydgoska wraz z Wyspą Młyńską i Starym Miastem tworzą wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego popołudnia lub wieczoru, ponieważ to właśnie tam skupia się życie towarzyskie bydgoszczan. Spacer można rozpocząć wybierając się np. na lody lub kawę w kawiarniach i restauracjach Sowa (najsłynniejszego bydgoskiego cukiernika) albo w warzelni piwa przy Poznańskiej 8. Latem miasto oferuje rejsy małym statkiem po Brdzie i możliwość podziwiania miasta od strony wody na trzech różnych, równie malowniczych trasach. Mówiąc o szlaku wodnym nie można pominąć Kanału Bydgoskiego, który jest niezwykłą sztuczną drogą wodną stworzoną w latach 1772-1775, aby połączyć Wisłę i Odrę dzięki Brdzie i Noteci, co ciekawe jest najstarszym nadal czynnym kanałem. Kanał ma swoje muzeum założone przez historyka i miłośnika miasta, ś.p. Sebastiana Malinowskiego.
Warto zajrzeć do Muzeum Mydła i Historii Brudu bądź jednej z mydlarni. Z kolei dla amatorów sztuki można polecić wizytę w Muzeum Okręgowym, gdzie można podziwiać m.in. obrazy Leona Wyczółkowskiego i Witkacego, bądź wizytę w Galerii Miejskiej bwa.

Oprócz wspaniałych widoków, Bydgoszcz ma do zaoferowania niezliczoną ilość propozycji muzycznych dla wszystkich melomanów. Najpopularniejszym budynkiem jest gmach bydgoskiej opery, który jest punktem charakterystycznym miasta. Opera Nova znajduje się nad brzegiem rzeki i to właśnie rzeka latem tworzy scenę występów muzycznych, gdzie wieczorem można wysłuchać koncertów na wodzie, które cieszą się niebywałą popularnością wśród mieszkańców oraz turystów. Jak przystało na ośrodek muzyczny, w Bydgoszczy działa także Filharmonia Pomorska, przy której podziwiać można spektakl światła, muzyki i wody.

Stolica regionu słynie z wydarzeń sportowych; to właśnie z Bydgoszczy pochodzi Zbigniew Boniek, którego nie trzeba przedstawiać kibicom piłki nożnej czy Tomasz Gollob, znany szerzej fanom żużlu. Co roku odbywają się tutaj zawody sportowe, a prym wiodą siatkówka, lekkoatletyka, piłka nożna i wioślarstwo.

Do Bydgoszczy warto się wybrać na weekend, aby zjeść kolację na brzegu Brdy, pospacerować po Starym Mieście, obejrzeć przepiękne secesyjne budynki przy Sielance czy niedawno odrestaurowaną Fontannę Potop albo przysiąść na ławeczce wraz z Marianem Rejewskim.

Każdy bydgoszczanin z pewnością przyzna, iż najlepiej udać się na spacer brzegiem rzeki i cieszyć się widokami, niezależnie od pory roku!