Opera wraca na Plac Defilad!

0
327

Quest'articolo è disponibile in: Italiano

„Tosca” Giacomo Pucciniego

Premiera 3.06.2020, g. 21:00, Plac Defilad, Warszawa

Nie ma chyba w historii opery dzieła, które bardziej rozbudza wyobraźnię niż „Tosca” Giacomo Pucciniego. Wystawiona po raz pierwszy w Rzymie w 1900 roku, trafia 120 lat później na jeden z najbardziej znanych warszawskich placów. „Puccini skomponował Toskę o Rzymie i dla Rzymu – miasta, które zarówno w historycznym okresie, w którym osadzona jest akcja libretta, jak i w latach premiery tej opery było targane wiatrem politycznych zmian i napięć. W tej operze wiele jest odniesień do ikonicznych wydarzeń, miejsc, a nawet dźwięków wiecznego miasta. Wchodząc z inscenizacją Toski w przestrzeń centrum Warszawy i aktualnych dyskusji, którymi żyją jej mieszkańcy, inspirujemy się tym miastem w taki sam sposób, w jaki Puccini inspirował się Rzymem.” – wyjaśnia Krystian Lada, reżyser spektaklu, polski librecista i dramaturg, m.in. nominowany w 2019 do Paszportów Polityki „za wiarę w żywotność formy operowej, (…) za odwagę poruszania w swoich inscenizacjach palących spraw dzisiejszego świata”.

W ubiegłym roku wyprodukowana przez STUDIO teatrgalerię „Madama Butterflyw reżyserii Natalii Korczakowskiej okazała się dla wielu artystycznym wydarzeniem sezonu. 200 artystów, z udziałem m.in. Aleksandry Kurzak, Roberta Alagni i Andrzeja Dobbera, wystąpiło dla 5000 widzów zgromadzonych w samym sercu stolicy.

Tym razem na scenie wystąpią m.in. Kristine Opolais (Floria Tosca), jedna z najbardziej rozchwytywanych sopranistek na scenie międzynarodowej, od wielu lat związana m.in. z Metropolitan Opera, chilijsko-amerykański tenor Jonathan Tetelman (Mario Cavaradossi), który zadebiutował w tym roku w Royal Opera House, a także Ambrogio Maestri (baron Scarpia), włoski baryton okrzyknięty najważniejszym odkryciem wokalnym od czasów Pavarottiego. Towarzyszyć im będą Dionizy Płaczkowski (Spoletta), Dariusz Machej (Zakrystianin), Jan Żądło (Sciarrone) oraz Daniel Mirosław (Angelotti). Orkiestrę Sinfonia Varsovia oraz chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Bassem Akiki.

Za projekt kostiumów odpowiedzialna będzie Gosia Baczyńska, ceniona na całym świecie polska projektantka.

Wydarzenie odbędzie się dzięki współpracy prestiżowych instytucji i partnerów takich jak: Instytut Kultury Włoskiej, Miasto St. Warszawa, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa oraz Pałac Kultury i Nauki.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Republiki Łotewskiej w RP.

Sprzedaż biletów na stronach: www.teatrstudio.pl / www.tosca.pl oraz www.ebilet.pl

 

„Tosca”

Opera w trzech aktach

Inscenizowana wersja koncertowa

Czas trwania opery: ok. 180 minut (z przerwą)

Oryginalna włoska wersja językowa z polskimi napisami

Muzyka: Giacomo Puccini

Libretto: Luigi Illica i Giuseppe Giacosa

na podstawie dramatu Victoriena Sardou pod tym samym tytułem

 

Obsada:

Kristine Opolais – Floria Tosca

Jonathan Tetelman – Mario Cavaradossi

Ambrogio Maestri – Baron Scarpia

Dionizy Płaczkowski – Spoletta

Dariusz Machej – Zakrystianin

Daniel Mirosław – Angelotti

Jan Żądło – Sciarrone

Kierownictwo muzyczne: Bassem Akiki

Reżyseria: Krystian Lada

Kostiumy: Gosia Baczyńska

Scenografia: Didzis Jaunzems

Światła: Aleksandr Prowaliński

Orkiestra: Sinfonia Varsovia

Chór: Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego

 

Kontakt dla mediów:

Marta Bartkowska: marta.bartkowska@teatrstudio.pl / 501 275 126

Mateusz Wiśniewski: mateusz.wisniewski@teatrstudio.pl / 601 483 648

 

Quest'articolo è disponibile in: Italiano