Polscy Kibice SSC Napoli zawsze wierni… Jesteśmy mistrzami Włoch!

0
44

20 lat pod wodzą prezesa Aurelio De Laurentisa zakończyło się wielkim sukcesem.  Zbliża się kolejne wielkie święto – 100 lecie klubu. Jest to podwójny argument, żeby wzmocnić zespół na kolejne wyzwanie – nowy sezon 2025 – 26. Antonio Conte to mistrz wygrywania, pierwszy sezon zakończył kolejnym sukcesem w swojej karierze. Napoli było obciążone więlką ilością meczów, w tym Super Coppa Italia, Coppa Italia, Serie A i Champions League… W sezonie 2024-25 mieliśmy czas na zbudowanie zespołu i wygranie czwartego mistrzostwa w historii. Mamy dobry zespół, który jest w stanie walczyć.  Kilku zawodników jest już podwójnymi mistrzami i mają szansę po potrójną koronę pod wodzą Conte. Najważniejszym punktem jest samo zarządzanie klubem. Obecnie, biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne, SSC Napoli należy do Top 5. To stabilny finansowo klub, zarówno w skali Europy jak i świata. 

Aurelio De Laurentiis

Napoli Fans Polonia – kibice Napoli z Rzeszowa 

Klub Napoli Fans Polonia, zajestrowany od sezonu 2024-25 razem z klubem kibiców Napoli Fans w Neapolu, to wynik współpracy z Mario Salvinim. Nieoficjalnie grupa istnieje już ponad 12 lat i założył ją w Neapolu Waldemar Piotr Maca. Urodzony 23 pażdziernika 1975 w Rzeszowie, mieszkam w Neapolu od 2004 roku, a wiernym kibicem jestem od 18 lat. Wielka pasja rodziła się z latami…   

Obecność kibiców SSC Napoli z Polski wzmocniła się od 2016 roku, kiedy do składu dołączyli polscy piłkarze. Główny zarząd klubu Napoli Fans Polonia jest z Rzeszowa i Krosna. Znaczny udział w największych akcjach miał niezastąpiony Wacek z Krosna, mieszkający w Neapolu, któremu dziękuję. Od 2 lat do grupy dołączają znajomi z Łodzi i Janowic Wielkich.  Dzięki pomocy  dwóch Michałów mogłem zrealizować wiele nowych projektów. W niektórych brali udział przyjaciele z Paryża, Amsterdamu, Toronto, Zakopanego, Warszawy, Białystoku, Krakowa, Gdyni i Szczecina.  Na nowy sezon 2025-26 jest taki plan otwarcia zapisów do członkostwa. 

Siedziba Napoli Fans Polonia 

Pierwszą siedzibą było moje prywatne mieszkanie w centrum Neapolu. Oczywiście musiało być w kolorach Napoli, na co wygospodarowałem kilka ścian.  Obecnie klub się znajduje poza Neapolem, w Pomigliano D’Arco. Jedno z moich marzeń to klub nie tylko dla polskiego kibica w Neapolu. W planach jest wspólny klub Napoli Fan – Mario Salvini i NFP. Siedzibę przewidujemy w dzielnicy Soccavo, w pobliżu starego stadionu treningowego Centro Sportivo Paradiso i Diego Maradony. Dzięki temu ułatwilibyśmy każdemu kibicowi odwiedziny w klubie, udział w spotkaniach i wspólne oglądanie meczów.  

Wspólne oglądanie meczów 

Miałem możliwość oglądać mecze w 2 klubach fanów Napoli w Cercoli i Casalnuovo. Świętowałem wygranie 3 mistrzostwa Włoch w Cercoli z Napoli Club Partenopeo, poznałem tam wielu ludzi.  Po przenosinach do  Pomigliano staram się mecze wyjeżdżać na mecze do kibiców w Napoli Club Casalnuovo.  Wspólnie z innymi kibicami ogląda się je najlepiej. 

Kibic biało-czerwony z Rzeszowa w Neapolu 

Jak każdy obcokrajowiec, jestem kibicem swojego klubu Resovia Rzeszów. Jestem też zakochany w przyjacielskim mieście i klubie Napoli Stella Rossa – Cvena Zvezda z Belgradu. 2 lata temu pojechałem do Belgradu na 20 dni i byłem w tym czasie na 12 meczach, w tym derbach i na meczu Champions League.  W Neapolu, poza kibicowaniu na stadionie Diego Armando Maradona, jestem wiernym kibicem na stadionie w Cercoli, gdzie kibicuję Napoli Femminile (Serie A Femminile, piłka nożna kobieca) i Napoli Primavera U19 .  Od 2 lat jestem zawsze na meczach koszykówki Napoli Basket. Zespół pod wodzą Igora Milicicia i Michała Sokołowskiego wygrał pierwszy Puchar Włoch w swojej historii oraz, co najważniejsze, utrzymuje się w LBA. 

NAPOLI FANS POLONIA – zakres działalności  

Zakres działania klubu to między innymi stała obecność podczas meczów, przygotowywanie nowej dekoracji historycznej o Napoli, specjalna ścianka o polskich piłkarzach. W zależności od kibiców organizujemy specjalne wycieczki szlakiem Diego Maradony. Wycieczka Maradona Tour ma różne trasy, można ją przejść na piechotę po ścisłym centrumi, ale najlepsze miejsca, takie jak pomniki Diego, muzea i murales Piotra Zielińskiego są poza Neapolem – takie trasy najlepiej zwiedzać samochodem.  

Niewielu polskich  kibiców pewnie wie, że w Neapolu miała miejsce jedyna polska wystawa o historii Napoli, utworzona po wygraniu trzeciego mistrzostwa w dzielnicy Soccavo przy starym ośrodku treningowym Napoli Centro Sportivo Paradiso, tak zwanym drugim domu Diego Maradony. Starzy kibice mieszkający przy Paradiso nie raz widzieli samego Diego wracającego z treningu. Przez okres 2 lat zrobiłem kilka różnych wystaw fotograficznych z okazji urodzin i rocznic śmierci Diego. Obecnie jest w przygotowaniu nowa dekoracja. Dekoracje ponadto są umieszczane na siatce stadionu Diego Armando Maradona i na Largo Maradona w Quartieri Spagnoli, zaraz przy muralu Diego! 

Specjalne podziękowania są dla pierwszego honorowego członka NFP – neapolitańczyka Don Luigiego. Dzięki niemu żadna wystawa nie mogłaby być zorganizowana. Od samego początku, czyli maja 2022, aż do dziś, jest zawsze dyspozycyjny. Jednego mu mogę zazdrościć – mieszkając blisko Paradiso codziennie mógł spotkać Diego. 

Organizujemy też wspólne akcje charytatywne w Neapolu, takie jak La Carita Salva il Mondo. Dzięki wielu osobom, możemy dostarczać specjalne paczki dla osób potrzebujących. 

Organizowaliśmy też okazyjne akcje na stadionie w Cercoli, między innymi z okazji Dnia Kobiet, Walentynek, play out i play off. 

Prowadzę grupy na Facebooku Napoli Fans Polonia oraz Polscy Kibice w Neapolu. Grupy są cały czas aktywne, dzięki wielu kibicom i znajomym. Otrzymuję też dużo wiadomości na Facebooku – Waldemar Piotr Maca i Waldek Wouldy, oraz instagramie – Napoli Fans Polonia. 1 sierpnia 2024 roku, 1926 członków facebookowej grupy NFP świętowało 98 urodziny klubu. Do dzisiaj to grupa urosła aż do 6300 członków! Posty publikujemy głównie w języku włoskim.  

Grupa jest otwarta na wiele pomysłów, zapraszam chętnych do współpracy.  

Polskie flagi w Neapolu 

Polskie flagi na stadionach w Neapolu to znak stałej obecności NFP. Dzięki nim klub jest bardziej znany wśród kibiców w Neapolu. Zazwyczaj jestem na Curva A Superiore, czyli górnej trybunie Ultras oraz na meczach Napoli Basket obok Napoli Ultras Curva Est i na stadionie komunalnym w Cercoli na meczach piłki nożnej kobiecej -Napoli Femminile i Napoli Primavera U19. 

Sezon 2025 – 26  

W sezonie 2023 – 24 zajęliśmy miejsce dalekie od kwalifikacji w meczach europejskich. Jednak po świetnych zakupach dokonanych przez prezesa klubu Aurelio De Laurentisa, byłem przekonany, że nowy sezon będzie nasz. Najważniejszym punktem projektu 2024-25 było przybycie nowego trenera: Antonio Conte. Potem Lukaku i McTominay… Ważne gole strzelIł też Raspadori. 

Po meczu Parma-Napoli byłem wśród osób czekających na zawodników aż do 2 w nocy. Polska flaga z logiem Napoli i napisem Napoli Fans Polonia była wśród setki flag i ponad 1000 osób. 

4 Mistrzostwo Włoch w historii Napoli 

Wielki finał Serie A w Neapolu… Napoli wygrywa Mistrzostwo Włoch! Przed ostatnią kolejką Serie A, Napoli miało punkt przewagi nad Interem. Walka trwała do ostatniej kolejki. 23 maja 2024 roku odbywa się ostatnia kolejka Serie A. Napoli wygrywa na własnym stadionie Diego Armando Maradona z Cagliari. Inter również wygrywa z Como… 1 punktem przewagi wygrywamy Scudetto !!!   

23 maja 2025, godzina 22:48. Na ulicach, stacjach metra i pociągów pełno jest kibiców i turystów, którzy udają się tego dnia prawie wszyscy tylko w 2 lub 3 kierunkach. Większość osób bez biletów na mecz jechało na Piazza del Plebiscito i do Quartieri Spagnoli. Na większości największych placów w Neapolu i okolicach były ekrany. Wiele klubów kibiców organizowało wspólne oglądanie przy swoich siedzibach. Inne grupy kibiców jechały prosto pod stadion. Trzecie mistrzostwo Napoli w Scudetto świętowałem pod stadionem, czwarte już na stadionie. Byliśmy na to gotowi z koszulkami klubowymi NFP Scudetto 4 i flagą polską Scudetto 4. 

Dzień Scudetto 23 maja 2025 

23 maja br. zrobiłem tzw. Polską Dekorację przy stacji Diego Armando Maradona koło stadionu Maradony. Podobną dekorację flagami i fotograficzną zrobiłem koło domu Piotra Zielińskiego i koło stacji Diego na pożegnanie Zielińskiego w 2022-23.  Po 19.00 czas na stadion, przygotować tzw. polski sektor: polskie flagi na trybunie Curva A Superiore. Super mecz, 2 piękne gole a potem celebracja medalowa i koncerty artystów napolitańskich: Goelier, Gigi D’Alessio, Nino D’Angelo , Clementino … Trybuny pełne flag, super choreografia zrobiona przez ultras z Curva A i B. Wszyscy byli gotowi, tylko czekaliśmy na ostatni gwizdek a potem… wśród mnóstwa flag zawisła także nowa polska flaga Scudetto 4. Współnie z kolegami z polski świętowaliśmy aż 7 rano. 

Napoli Festa – przejazd autobusów z zawodnikami    

26 maja br. odbyła się Napoli Festa – przejazd autobusów z zawodnikami wzdłuż morza, który zebrał tysiące ludzi.                                                           

Prawie same sukcesy                                                  

Sukcesy odnoszą też piłkarki z Napoli Femminile, które wygrywają mecz z Sampdoria. Pozostajemy w Serie A Femminile! Napoli Basket pomimo ciężkiego sezonu pozostaje LBA. Czekamy jeszcze na wielki finał Napoli Futsal, gramy o mistrzostwo. Największy sukces odnieśli piłkarze Napoli Primavera: wielki finał przy pełnym stadionie. Wygrywamy Play off i powracamy do Serie A. Super sezon zakończony przy pełnym stadionie kibiców! 

foto napoli femminile i foto napoli primavera  i foto napoli basket…. 

Jeden kapitan 

W historii klubu już mamy dwóch kapitanów, którzy wygrali po 2 mistrzostwa Włoch w ciągu 3 lat. Diego Armando Maradona i Giovanni Di Lorenzo. Diego na zawsze pozostanie jednym z historycznych. Wygrał dwa pierwsze mistrzostwa plus Puchar Włoch i jak na razie jedyny puchar Europa League. 

Ostatnie lata dominuje Di Lorenzo, który pozostając na kolejne sezony ma szansę wygrać kolejne Scudetto. W 2026 SSC Napoli obchodzi swoje 100 lecie, marzeniem kibiców jest zdobycie kolejnych pucharów, np. Coppa Italia, Super Coppa Italia, Scudetto lub puchar Champions League… 

Polscy piłkarze w Neapolu 

Historia polskich piłkarzy w SSC Napoli raczej nie powtórzy się szybko. Po Igorze Łasickim, Arkadiuszu Miliku, Hubercie Idasiaku i największej polskiej legendzie Piotrze Zielińskim będzie trudno znaleźć zastępców… 

Mam kilka wspomnień ze spotkań z Piotrem i Hubertem. Za wierne kibicowanie rodakom dostałem koszulki. 

Moje marzenia. Przeżyć to jeszcze raz… 

Byłem pewny, że przeżyję szybko kolejne, czwarte mistrzostwo Napoli, nie musząc czekać 33 lata, jak czekaliśmy na trzecie Scudetto w sezonie 2022-23. Jak powiedział rekordzista wśród kibiców Tommaso Starace, który świętował wraz z Napoli 4 mistrzostwa, jedyną rzeczą, której mu brakuje, jest puchar Champions League. Mnie też! 

Chciałbym zrobić SUPER MURALES o historii Napoli, Maradonie, Starace, MaGiCa Napoli koło Centro Sportivo Paradiso. To miejsce wymaga przypomnienia. 

Polscy kibice SSC Napoli razem! 

W Polsce mieszka wielu Neapolitańczyków, między innymi w Łodzi, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Zapraszam wszystkich fanów Napoli do wspólnego ogładania meczów. Pozdrowienia dla Davida, Paolo i Pasquala z Łodzi, Fabiana we Wrocławiu, grupy z Warszawy, przyjaciół z Radomia i Białegostoku. 

Zapraszam  kibiców do wspólnych spotkań w Polsce, Neapolu i na całym świecie! Zapraszam też wszystkich polskich fanów Napoli do członkowstwa w Napoli Fans Polonia, zwiedzania Neapolu, wspólnych spotkań przed meczami. Zabierzcie ze sobą flagi, pokażmy naszą obecność i miłość do klubu