Włochy na Targach Książki w Warszawie

0
8

tłumaczenie pl: Karolina Ciupka

 

W 2024 Włochy po raz pierwszy wystąpiły w roli Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów  Książki w Warszawie – wyjątkowego wydarzenia, które pozwoliło Włochom umocnić swoją obecność na polskiej scenie wydawniczej, stając się bohaterem jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy. Dzięki Ambasadzie Włoch w Warszawie, biurze ICE i Włoskiemu Instytutowi Kultury powstało imponujące stoisko dedykowane publiczności i profesjonalistom, ożywione przez jedne z największych włoskich wydawnictw, a także program spotkań i konferencji, w których wzięło udział ponad 20 autorów w przeciągu czterech dni Targów. Inicjatywa, koordynowana we Włoszech przez Ministerstwo Kultury, Centrum Promocji Książki i Czytelnictwa oraz Włoskie Stowarzyszenie Wydawców, zyskała duże znaczenie w grudniu ubiegłego roku, kiedy Polska została po raz pierwszy wybrana jako kraj „Fellow” na targach „Più Libri Più Liberi” w Rzymie. 

Również w 2025 roku postanowiono podkreślić obecność Włoch na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, zarówno jako znak kontynuacji po sukcesie z poprzedniego roku, jak i w celu dalszego rozwijania współpracy oraz możliwości wymiany między włoskimi i polskimi wydawcami. Centrum włoskiego uczestnictwa będzie ponownie stoisko, zrealizowane przez Włoski Instytut Kultury we współpracy z biurem ICE w Warszawie, które znajdzie się w prestiżowej Sali Marmurowej Pałacu Kultury i Nauki, a które stanowić będzie przestrzeń dla włoskiej biblioteki, promocji włoskich wydawnictw i inicjatyw poświęconych promocji języka. Nie zabraknie też spotkań z autorami, obejmujących zarówno literaturę piękną, jak i eseistykę, od klasyków XX wieku po twórców współczesnych, a także momentów poświęconych ścisłej współpracy wydawniczej: przez cztery dni wydarzenia, od 15 do 18 maja, nie zabraknie więc obecności Włoch także we współpracy z polskimi wydawcami obecnymi na Targach.

Promocja włoskiej kultury w Polsce i ogólnego systemu krajowego Włoch nie może obyć się bez docenienia roli sektora wydawniczego, który jest kluczowy zarówno pod względem wymiany handlowej, jak i wpływu na odbiorców. Dowodem na to jest ogromny sukces, jakim cieszy się wielu włoskich autorów wśród polskiej publiczności, miłość do języka włoskiego oraz wysoki poziom studiów italianistycznych w całym kraju. 

Sektor, który my, instytucje, mamy obowiązek i zaszczyt wspierać oraz przyczyniać się do jego rozwoju, zarówno ze względu na pozytywne skutki ekonomiczne, jak i dlatego, że to właśnie książki pozwalają zachować, przekazywać i wymieniać idee, wartości, uczucia i emocje. Udział w największych w Polsce targach poświęconych książkom i czytelnictwu to niezwykła okazja, prawdziwy krok naprzód w dialogu międzykulturowym między Włochami a Polską, do którego z dumą przyczyniamy się po raz kolejny. Mamy nadzieję, że spotkamy wielu z Was, aby świętować włoską i polską literaturę, a także miłość do czytania, która jednoczy nasze kraje!