Cudze chwalicie, swego nie znacie… Toruń

0
1662

Quest'articolo è disponibile in: Italiano

TORUŃ

Toruń to drugie co do wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim, kojarzone z postacią Mikołaja Kopernika oraz ze sztandarowym produktem, jakim są pierniki. Słynie z gotyckiej zabudowy. Mieszka tutaj duża liczba studentów, na co dzień można spotkać wielu turystów, ale także obcokrajowców mieszkających tu na stałe. Mówi się, że wśród wszystkich obcokrajowców w Toruniu to właśnie Włosi odnaleźli się tutaj najlepiej. W mieście Kopernika obecnie mieszka stosunkowo duża włoskojęzyczna społeczność, wielu jej przedstawicieli z sukcesem prowadzi działalność, rozwijając przedsiębiorstwa, restauracje, hotele czy działając na rynku nieruchomości.

Liczba Włochów, którzy dobrze odnajdują się w Toruniu nadal rośnie, można zauważyć wiele inicjatyw, które przejawiają się w nawiązywaniu kontaktów zarówno z mieszkańcami, jak i ze swoimi rodakami. Spotykają się w barach, komunikują się za pomocą grup i forów na portalach społecznościowych. Ostatnią  ich inicjatywą były lekcje polskiego dla Włochów.

Z powodzeniem realizowane są wymiany czy wizyty studyjne włosko-polskie, zarówno te studenckie, jak i młodzieżowe. W Toruniu włoski można studiować na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie od kilku lat prężnie działa Katedra Italianistyki kierowana przez prof. Cezarego Bronowskiego i jego współpracowników, także pochodzących z Włoch, którzy dbają o rozwijanie włoskich pasji wśród swoich studentów. Dzięki bogatej ofercie wyjazdów ERASMUS, w Toruniu średnio co pół roku można spotkać nowych miłośników tego miasta. Studenci przyjeżdżają tutaj na semestr i często mają ochotę zostać na dłużej, miasto stwarza im bowiem doskonałe warunki do nauki oraz zabawy, począwszy od atrakcji gastronomicznych, lokali rozrywkowych czy kulturalnych (Teatr Baj Pomorski, Centrum Sztuki Współczesnej czy Teatr Wilama Horzycy). Oprócz tego język włoski stał się popularny w liceach: można się go uczyć w IV, VII oraz VIII LO, gdzie uczniowie są przygotowywani do matury. Uczniowie toruńskich liceów mieli okazję gościć u siebie rówieśników z Włoch.

W obrębie miasta działa kilka firm, które prowadzone są przez Włochów. Najpopularniejsze z pewnością jest konsorcjum składające się z Aster Astaldi S.p.A i Termodinamica Ecologia S.p.A, których celem było zbudowanie spalarni śmieci dla miasta. Torunianom znany jest także ItalBuild, firma zajmująca się budową mieszkań, a poza tym w Toruniu na Jakubskim Przedmieściu włoski deweloper zbudował tzw. Pałac Milano. Innymi włoskimi firmami znanymi w Toruniu są Riello, która zajmuje się usługami grzewczymi oraz Beretta, która wykonuje kotły grzewcze w Polsce na bazie projektów włoskich. Ponadto dużą popularnością cieszy się włoski fryzjer i jego zakład w centrum miasta o nazwie Ricci & Capricci.

Władze miasta nawiązują współpracę między miastami na zasadzie miast partnerskich we Włoszech z Bolonią, a na poziomie całego województwa z regionem Veneto. Natomiast podczas realizacji projektu „Gen – Y City – Get into the swing of the City!” współpracowano także z Genuą.

Toruń kusi wszystkich nie tylko swoim malowniczym położeniem, ale przede wszystkim jest jednym z większych miast, w którym utrzymanie nie jest koszmarnie drogie i pozwala rozwijać się tutaj przedsiębiorcom oraz małym i większym firmom.

Quest'articolo è disponibile in: Italiano