Ośrodek Kondensacji Formy – Stefan Krygier

0
200

W Wenecji zaplanowano koncert Zygmunta Krauzego – wybitnego polskiego kompozytora awangardowego oraz pokaz prac studentek ASP, laureatek konkursu im. Władysława Strzemińskiego. Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Instytutu Polskiego w Rzymie.


Wystawa „Ośrodek Kondensacji Formy – Stefan Krygier”, która cieszy się dużym powodzeniem wśród publiczności i krytyki, wkracza w drugą fazę projektu wystawienniczego, który obejmuje wydarzenia towarzyszące.

Wystawa „Ośrodek Kondensacji Formy – Stefan Krygier” została otwarta 19 maja we wspaniałej przestrzeni CREA Cantieri del Contemporaneo na wyspie Giudecca w Wenecji. Wydarzenie towarzyszy 18. Biennale Architektury.

„Ośrodek Kondensacji Formy – Stefan Krygier” to jubileuszowa (w setną rocznicę urodzin) wystawa malarstwa, obiektów przestrzennych i projektów architektonicznych Stefana Krygiera (1923-1997), zorganizowana przez Muzeum Sztuki w Łodzi, zaliczana jest do wielkich wystaw międzynarodowych, w Nowym Jorku, w Muzeum Architektury we Wrocławiu, w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Veranneman Stichting w Belgii, poświęconych twórczości Stefana Krygiera – czołowego łódzkiego artysty awangardowego.

Muzeum Sztuki w Łodzi należy do najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie, obecnie działa na rzecz wprowadzenia współczesnego odbiorcy w dialog z twórczością artystyczną minionych i obecnych pokoleń. Instytucja promuje sztukę jako ważny element życia społecznego, który może uczynić ludzką egzystencję pełniejszą i cenniejszą. Związek bliskiego sąsiedztwa między działalnością miejsca ekspozycji a ruchami awangardy artystycznej zawsze charakteryzował historię Muzeum, wyznaczając w swojej działalności szczególny nacisk na promowanie i upowszechnianie postępowych zjawisk artystycznych oraz tworzenie relacji współpracy i synergii z ich twórcami.

Na 12 lipca w przestrzeni wystawy prac Stefana Krygiera zaplanowano koncert Zygmunta Krauzego.

Zygmunt Krauze, znany na całym świecie jako twórca pierwszych w Polsce kompozycji przestrzenno-muzycznych i autor unizmu w muzyce, wystąpi przy fortepianie we wspaniałej lokalizacji gdzie współistnieją sztuka i rzemiosło – CREA Spazio del Contemporaneo, zlokalizowanej na wyspie Giudecca. Przestrzeń CREA rozwija się z jednej strony aż do Fondamenta, zwróconej w stronę panoramy większej części Wenecji, od San Marco do obszaru Marittima. Z drugiej wychodzi na poetycką środkową lagunę, a dalej w kierunku laguny południowej.

Wśród decydujących aspektów lipcowych wydarzeń, które przyczyniają się do uatrakcyjnienia tej dużej i dobrze zorganizowanej Wystawy, należy podkreślić dwa:

pierwszy – związany z muzyką awangardową, można wywnioskować z tego, co bezpośrednio pisze Krygier: „Twórczość artystyczna, niezależnie od swego charakteru i związku z określonymi nurtami, istnieje poprzez formę. Sposób, w jaki odczuwamy i rozumiemy ten fakt, podlega ciągłym zmianom, ale wewnętrzny związek między formą a treścią dzieła jest trwałym warunkiem jego istnienia. Uważam, że umiejętność wchodzenia w dialog z widzem jest nieodzownym aspektem komunikacji artystycznej, niezależnie czy jest to malarstwo, architektura, rzeźba, muzyka itp.”;

drugi – związany jest z relacją Krygiera z jego uczniami i z uwagą, jaką artysta przykłada do świata młodzieży w ogóle. Wystawie „Ośrodek Kondensacji Formy” od 12 lipca towarzyszyć będzie bowiem wystawa prac studentek łódzkiej ASP, laureatek konkursu im. Władysława Strzemińskiego 2023. Prace wybrał Andrzej Biernacki, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi i kurator wystawy.

Wystawa prac Stefana Krygiera w Wenecji eksploruje trzy najważniejsze prace malarza, architekta i profesora łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a także ucznia i współpracownika Władysława Strzemińskiego. Prezentowane na wystawie obiekty, to monumentalne kompozycje przestrzenne o zmiennych układach składowych (fraktale). Nowatorska idea tych kompozycji zasadza się na ich interaktywnym charakterze swobodnej gry rozprzestrzeniających się elementów, której zakres działania jest funkcją aktywności i wrażliwości przypadkowych jej uczestników.

Wystawa będzie miała jeszcze jeden uroczysty moment połączony z największym i najpopularniejszym festiwalem weneckim: Festa del Redentore, podczas którego budowany jest most pontonowy łączący Fondamenta delle Zattere z kościołem Redentore na Giudecca, zaledwie kilka metrów od miejsca, gdzie wystawę i ze wszystkimi mieszkańcami w udekorowanych łodziach słynny pokaz fajerwerków.

KRÓTKI ŻYCIORYS
Stefan Krygier urodził się w 1923 roku i zmarł dokładnie 20 lat temu. Był profesorem PWSSP w Łodzi i na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Był malarzem i architektem, uczniem Władysława Strzemińskiego. Początkowo Krygier nawiązywał do kubizmu, później odnajdywał indywidualne środki artystycznego wyrazu. Znakiem rozpoznawczym prac Krygiera jest przenikanie się płaszczyzn w jego obrazach – stąd u niego wrażenie czwartego wymiaru.

INFORMACJE O WYSTAWIE:

STEFAN KRYGIER – „Ośrodek Kondensacji Formy” od 19 maja do 31 lipca 2023
ARCHITEKTURA
SZTUKA WSPÓŁCZESNA

LOKALIZACJA

CREA Cantieri del Contemporaneo
Wenecja, Giudecca 211 – Sestiere Dorsoduro, (VE) PRZYSTANEK VAPORETTO:
REDENTORE

GODZINY OTWARCIA
Od wtorku do niedzieli: 11:00 – 18:00

Strona internetowa
https://msl.org.pl/osrodek-kondensacji-formy-stefan-krygier/

Kurator
Andrzeja Biernackiego

Współpraca
Monika Krygier

Projekt wystawy
Włodzimierza Pietrzyka

Koordynacja wystawy
Andżelika Bauer, Martyn Kramek, Agata Szynkielewska, Tomasz Wendland, Angelina
Wieliczko-Skinder

Montaż wystawy
Łukasz Janicki, Mariusz Krężel, Ireneusz Szymarek, Dariusz Śmiechura

WYDARZENIE 12 LIPCA 2023
19:30 – pokaz prac studentek Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – laureatek konkursu
Władysława Strzemińskiego 2023
20:00 – Koncert Zygmunta Krauzego

Jubileuszowa (100 – lecie urodzin) wystawa malarstwa, obiektów przestrzennych i projektów architektonicznych Stefana Krygiera (1923-1997), towarzysząca Biennale Architektury w Wenecji od 18 maja do 31 lipca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego