Nagroda Gazzetta Italia 2019 dla Bońka, Capponi-Borawskiej, Pałasińskiego i Stuhra

0
789

„Nagroda Gazzetta Italia jest wyrazem uznania dla tych, którzy wyróżniają się w relacjach polsko-włoskich oraz przyczyniają się do wzmacniania tego, co łączy te historycznie bliskie sobie kraje, które w tym roku obchodzą setną rocznicę relacji dyplomatycznych.” Tymi słowami jego Ekscelencja Ambasador Włoch Aldo Amati otworzył czwartą edycję Gali, która odbyła się 12 kwietnia w Messalce w Warszawie, w obecności 300 gości, wśród których dyrektor ICE Antonino Mafodda, dyrektorzy Włoskich Instytutów Kultury w Polsce Roberto Cincotta i Ugo Rufino oraz wiele osobistości przybyłych z całej Polski i z Włoch, wśród nich reżyserzy Marek Koterski i Jerzy Gruza, aktorka Małgorzata Bogdańska, aktor Maciej Stuhr, projektankta Yulia Fedetska, piosenkarka Justyna Bacz, prezes Fundacji Orange, dziennikarka Ewa Pawlik, producent filmowy Michał Jedynak oraz wielu przedsiębiorców i menagerów włoskich i polskich.

Pomysłodawcą Nagrody Gazzetta Italia jest dziennikarz Sebastiano Giorgi, naczelny magazynu polsko-włoskiego Gazzetta Italia, a realizacja wydarzenia odywa się we współpracy z Kasią Stefanow z Mystyle-events. W tym roku nagrody przyznano wielkiemu piłkarzowi Juventusu i AS Romy, a obecnie prezesowi PZPN Zbigniewowi Bońkowi. „To zabawne, że po tylu latach Włosi nadal nazywają mnie „bello di notte”, powtarzając przydomek nadany mi przez Gianni Agnelli! Włochy miały ogromne znaczenie w moim życiu i jestem dumny, że jako Polak przyczyniłem się zarówno do sukcesów naszej kadry narodowej na Mistrzostwach Świata jak i do sukcesów włoskich klubów w Europie.”

Drugą laureatką została Tessa Capponi-Borawska, wykładowca uniwersytecki i historyk: „kiedy odebrałam telefon z informacją o nagrodzie byłam zaskoczona i wzruszona. Jestem Włoszką, ale od 35 lat mieszkam w Polsce, te dwa wspaniałe kraje i dwie cudowne narodowości składają się na moją tożsamość.”

Trzecim nagrodzonym jest dziennikarz TVN Jacek Pałasiński: „to nagroda, którą odbieram z wyjątkową przyjemnością, bo przyznana przez kogoś, kto codziennie wstaje, żeby przekazywać informacje, a kiedy dziennikarstwo jest rzetelnie wykonywane odgrywa kluczową rolę dla dobrego funkcjonowania demokracji.”

Czwartym laureatem  został wielki aktor i reżyser teatralny i filmowy Jerzy Stuhr. „Włochy są bardzo ważne dla nas Polaków, bo są krajem który w przeszłości przyjął nas z otwartymi ramionami i uczy nas podchodzić do życia z większym dystansem. Miałem zaszczyt odkryć Italię w latach osiemdziesiątych, kiedy zostałem zaproszony przez teatr Atelier di Formia, międzynarodowy instytut studiów nad teatrem współczesnym. Od tego momentu zostałem ambasadorem teatru polskiego we Włoszech, a później w Europie, wystawiając na scenie dzieła Witkacego i Mrożka,” powiedział Jerzy Stuhr, który odbierał już nagrody we Włoszech m.in. David di Donatello za całokształt twórczości i który ma za sobą role w filmach Nanni Morettiego, Luki Manfriediego i ostatnio rolę w filmie „I odpuść nam nasze długi” Antonio Morabito.

Podczas wieczoru, wspaniale prowadzonego przez dziennikarkę Barbarę Dziedzic i aktorkę Karolinę Porcari ubrane w eleganckie suknie projektu Barbary Piekut i wspierane tłumaczeniem Aleksandry Leoncewicz, zostały również przyznane wyróżnienia w dziedzinie mody dla Macieja Zienia: „jestem bardzo zadowolony z tego wyróżnienia, ponieważ dostaję je od społeczności włoskiej w Polsce, a dla nas, którzy pracujemy w świecie naznaczonym stylem, dobrym smakiem i elegancją, Italia jest nieustającą inspiracją.”

Drugie wyróżnienie powędrowało do Alessandro Biasi, dyrektora kreatywnego A Lab Milano, który podczas Gali pokazał swoje projekty po raz pierwszy w Polsce: „jestem bardzo zaszczycony tą nagrodą, którą otrzymuję od społeczności polsko-włoskiej i od magazynu, który tak bardzo dba o promocję włoskiego stylu i estetyki.” Również w tym roku nagrodzeni, oprócz oficjalnej statuetki, otrzymali wspaniałą szklana wazę z Murano, weneckiej firmy YALOS, która od lat wspiera Nagrodę Gazzetta Italia.

Niespodzianką były dodatkowe upominki: kolczyki marki Dall’Acqua dla Tessy Capponi-Borawskiej oraz portret dla Jerzego Stuhra autorstwa artystki Federichi Pezzolato, a także dla samego Sebastiano Giorgi, który z rąk Kasi Stefanow odebrał tę samą statuetkę co laureaci, z kolei Kasia Stefanow została uhonorowana szklaną wazą YALOS. Ambasador Aldo Amati i konsul Katarzyna Likus, również otrzymali wazony w prezencie od firmy Promovetro, należącej do marki artystyczne szkło z Murano. Po części oficjalnej goście mogli posłuchać zmysłowego głosu brazylijskiej piosenkarki Heloisy Lourenco, która przyjechała do Warszawy specjalnie na Galę. Towarzyszyli jej muzycy Andrzej Mikulski, Daniel Gutt i Pancho Campos. Nagroda Gazzetta Italia odbywa sie pod honorowym patronatem Ambasady Włoch w Polsce i Konsulatu Honorowego w Krakowie.

Podczas wieczoru odczytane zostały pozdrowienia od Pani konsul Katarzyny Likus, która nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu. Firmy, dzięki którym Gala Gazzetta Italia mogła sie odbyć to: Argentea, Batiste, Bella Napoli, Chicco, Cingomma Creative Events, Dall’Acqua, Don Caruso, Duovita Smart Apartments, EverGreen, Faraone, Ferrero, GPoland, Grupa Mars, Hotel Warszawa, Kierc.net, L’Albavita, Leonardo, Mohani, Noble Lashes, Partnerspol Group, Promovetro – Vetro artistico di Murano, Salini, Styly, The Merchant of Venice, Wedel, Yalos.

Fot: Rafael Poschmann/©posh; mraczekphoto; Sebastiano Casellati