AVSI Polska i Fundacja AVSI prezentują wyniki pracy na rzecz uchodźców z Ukrainy w Polsce podczas tego roku od początku wojny na Ukrainie

0
92

W czwartek Ambasada Włoch w Warszawie była gospodarzem wydarzenia prezentującego wyniki rocznej działalności AVSI Polska we współpracy z Fundacją AVSI, międzynarodową organizacją pozarządową z siedzibą we Włoszech (www.avsi.org), na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Spotkanie zgromadziło niektórych beneficjentów projektów wraz z różnymi instytucjami publicznymi, organizacjami międzynarodowymi, firmami o kapitale włoskim i polskim, wolontariuszami i współpracownikami AVSI Polska.

Nowy ambasador Włoch, Luca Franchetti Pardo, podczas swojego pierwszego oficjalnego wystąpienia w Polsce, wygłosił przemówienie inauguracyjne, podkreślając znaczenie podjętych działań.

Wśród uczestników była także Maria Gaudenzi, Desk Officer Fundacji AVSI, która koordynuje projekty AVSI w tym obszarze i przedstawiła wsparcie udzielane uchodźcom przez Fundację AVSI na Ukrainie, w Rumunii, Polsce i Mołdawii. Zaangażowanie trwa nadal.

W Polsce zrealizowano 6 projektów, finansowanych kwotą 831 000 euro, częściowo ze środków zebranych we Włoszech, które rozpoczęły się natychmiast dzień po rozpoczęciu działań wojennych.

Początkowo mające charakter projektów awaryjnych, z czasem ewoluowały w kierunku wsparcia integracji i udzieliły pomocy 8511 uchodźcom. Dodatkowo, 20 mikroprojektów zostało sfinansowanych ze środków zebranych w Polsce we współpracy z Włoską Izbą Handlową w Polsce, Ambasadą Włoch, Towarzystwem Dante Alighieri oraz niektórymi firmami i osobami fizycznymi. Mikrogranty miały na celu wsparcie inicjatyw w różnych miastach Polski, szczególnie na rzecz ukraińskich dzieci przebywających tam.

Szczególnie znaczący jest projekt finansowany przez Banca Intesa San Paolo, mający na celu integrację zawodową, w który zaangażowanych było 35 firm i który pozwolił 155 uchodźcom wejść w świat pracy, pomagając 71 rodzinom z dziećmi. Ponadto, zrealizowano 682,5 godziny szkoleń językowych, dwa kursy szkoleniowe dla 5 ukraińskich absolwentek ekonomii, aby uzyskać kwalifikacje księgowej (we współpracy z polskim stowarzyszeniem księgowych), kurs szkolenia dla osób niesłyszących, specjalistyczny kurs językowy dla lekarzy oraz 26 dni szkoleń technicznych. Nie można również zapomnieć o 315 indywidualnych spotkaniach związanych z pomocą psychologiczną i prawną.

AVSI Polska zamierza powielać ten ważny model również w przyszłości.

Wydarzenie, które przedstawione i podsumowane zostało przez Donato Di GILIO, prezesa AVSI Polska, z udziałem przedstawicielki Unii Europejskiej, Marzenny Guz-Vetter oraz przedstawiciela włoskiego banku Banca Intesa San Paolo. Obecni byli również przedstawiciele Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Towarzystwa Dante Alighieri, lokalnych władz, przedsiębiorców i darczyńców prywatnych.

Wydarzenie było transmitowane na żywo w internecie, a nagranie transmisji można znaleźć na stronie Facebook AVSI Polska.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat działalności AVSI Polska i szczegółów wydarzenia, prosimy o kontakt z biurem organizacji pod numerem telefonu +48225863300 lub e-mailem na adres office@avsipolska.org.