Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza (23 września 2022 – 8 stycznia 2023)

0
297

Dla uczczenia jubileuszu 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty – wspólnie organizują wystawę przedstawiającą drogę twórczą i dorobek jednego z najsłynniejszych weducistów XVIII w.

Odsłony wystawy, która została pokazana najpierw w Gemäldegalerie w Dreźnie (maj – sierpień 2022 r.), a od 23 września zagości w Zamku Królewskim w Warszawie, będą różniły się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach.

Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Pierwszą ich część stanowić będą prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona będzie pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatní okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.

Na wystawie w Warszawie znajdą się dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie w Dreźnie.

Wystawie będzie towarzyszył obszerny naukowy katalog, na który złożą się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów/właścicieli. Katalog zostanie opublikowany w jęz. angielskim, niemieckim i polskim.

To pierwsza w historii polskiego muzealnictwa wystawa prezentująca wszystkie etapy rozwoju kariery i ewolucje stylu artysty: Bellotto szybko uniezależnił się od stylu swojego mistrza Antonio Canala i wprowadził do swoich prac: elementy realistyczne, wyraziste kontrasty światłocienia, chłodniejszy zestaw barw.

To wystawa międzynarodowa: powstała na podstawie wspólnego projektu 2 muzeów w warszawkiego i tego w Dreźnie, choć eksponaty obu wystaw różnią się od siebie, to dzięki tej kooperacji udało się nawiązać szerszą współpracę z innymi wielkimi muzeami ( w Neapolu, Mediolanie, Turynie, Londynie, Wiedniu, Los Angeles, Cambridge), które chętniej wypożyczyły swoje eksponaty. Pokazywanych jest ponad 150 obiektów, część z nich należy do prywatnych kolekcji.

Pierwszy raz w historii wystawa pozwala na zestawienie dwóch wersji Elekcji Stanisława Augusta na Woli – pierwsza została wypożyczona z Muzeum Narodowego w Poznaniu, druga jest stałym eksponatem Zamku Królewskiego: różnią się zestawem postaci na I planie: pierwszy dobór nobili: rzeczywistych postaci z otoczenia króla – nie odpowiadał królowi, dlatego powstała II wersja.
Z wystawą łączy się bogata oferta programów edukacyjnych: dla dzieci, nauczycieli, osób niepełnosprawnych , dorosłych, w tym wiele projektów twórczych np. kurs malarstwa i rysunku.
W jednej z sal wystawowych prezentowany jest film „Twórczość Bellotta”, który w przystępny sposób opowiada o ewolucji jego stylu.
Imprezą towarzyszącą wystawie jest „Festiwal Canaletta” 15.10.2022 – 16.10.2022, który będzie okazją do zwiedzenia wystawy z kuratorami wystawy i będzie też wyjątkowa, promocyjna cena wstępu na wystawę.
Wystawa jest bardzo dostępna: zaaranżowana w taki sposób, aby mogła być również odwiedzana przez osoby z niepełnosprawnościami: dla osób niewidomych są przygotowane reprodukcje z wypukłymi kształtami po których można wodzić palcami aby poznać dzieła oraz opisy w alfabecie braille’a, a także tzw. audiodeskrypcja ( za pomocą specjalnej słuchawki można wysłuchać opisu obrazu).
Jest również specjalna sala z zabawami edukacyjnymi dla dzieci : ucząca perspektywy, kolorów.

Kuratorzy wystawy: dr Artur Badach, Magdalena Królikiewicz, Zamek Królewski w Warszawie

WIDEO:
dr Artur Badach, kurator wystawyfdc18377-83b2-4f14-b4e8-d12181507a24
Magdalena Królikiewicz, kurator wystawy: 32b7a431-4708-4164-bb15-e1ff02b2814d
prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum: f13caee9-a4df-47fa-ad39-f1dcbce41caf
dr Stephan Koja, Dyrektor Galerii Obrazów Starych Mistrzów i Kolekcji Rzeźby do 1800 r. w Dreźnie: bb938afa-794f-46f4-a646-a728984bcd68

Cykl wykładów towarzyszących wystawie

23 września 2022 r. – Twórczość Bernarda Bellotta na dworze Augusta III w Dreźnie Prowadzący: dr Yvonne Wagner (Gemäldegalerie Alte Meister – Drezno)
(wykład w jęz. niemieckim, tłum. na jęz. polski)

26 października 2022 r. – Rysunki Bellotta z dawnej kolekcji Tyszkiewiczów w Łohojsku Prowadzący: Piotr Kibort (Muzeum Narodowe w Warszawie)

23 listopada 2022 r. – O pejzażach rzecznych Bernarda Bellotta
Prowadzący: dr Artur Badach (Zamek Królewski w Warszawie)

14 grudnia 2022 r. – Rzymskie weduty Bernarda Bellotta malowane dla króla Stanisława Augusta
Prowadzący: prof. Andrzej Rottermund (Zamek Królewski w Warszawie)

Wystawę Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program edukacyjny towarzyszący wystawie Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza
UCZNIOWIE
  • Lekcje i warsztaty:
    Warszawa w obrazach Bernarda Belotta, kl. I-III
  • Podróż po Europie z Bernardem Bellottem, kl. IV-VIII
  • Początki nowoczesnej Europy – panorama XVIII wieku w obrazach Canaletta, klasy szkół ponadpodstawowychNAUCZYCIELE
  • 28 września 2022 r. godz. 18.00 bezpłatne webinarium Między rzeczywistością a kaprysem. Europa czasów oświecenia w wedutach z epoki. Prowadzenie historyk sztuki Przemysław Głowacki
  • 28 września i 1 października 2022 r. bezpłatne warsztaty RODZINY Z DZIEĆMI
  • Przestrzeń Działań Twórczych-Bellotto, Inspiracje. Specjalnie zaarantowana przestrzeń otwarta dla wszystkich zwiedzających. Jej goście będą mogli obejrzeć specjalnie przygotowany fam Swiat Bellorto przybliżający twórczość artysty. Młodsi goście dzięki karcie zadań dowiedzą się m.in. weduta, sztafaż i tym samym otrzymają tytul pomocnika samego mistrza Bellotta. Na wystawie znajduje się takie przestrzeń z zadaniami interaktywnymi, które pozwolą przyjrzeć się z bliska technice malarskiej artysty.
  • Pracownia Bellotta – zajęcia edukacyjne prowadzone przez edukatorów i wolontariuszy junior w Przestrzeni Działań Twórczych we wszystkie niedziele w okresie trwania wystawy w godz. 12.00-14.00 .
  • Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora (ZA.M.Ek) – zajęcia dla dzieci
    7 stycznia 2023 r. – Wielka podróż. Z mistrzem Canalettem po osiemnastowiecznej Europie
    DOROŚLI
  • Spotkanie z kuratorem i wspólne zwiedzanie wystawy
    13 listopada 2022 r; 11 grudnia 2022 r; 8 stycznia 2023 r. godz. 12.00 1 14.00.
  • Godzina ze sztuką – spotkanie na ekspozycji
    20 listopada 2022 r. Co przed Warszawą? Artystyczna droga Canalettoa.
    Prowadzący Tomasz Drapala
  • W królewskiej malarni – kurs malarstwa i rysunku
    Weduta czyli obraz miasta. Perspektywa, ustawianie planów, światło

    17, 24 listopada oraz 1, 8, 14 grudnia 2022 r.
    grupa I godz. 9.30-11.30, grupa II godz. 12.00-14.00
  • Dzielimy się historią – spotkania dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku
    Wykład Podróż z Canalettem po osiemnastowiecznej Europie
    Oprowadzanie po wystawie Bernardo Bellotto.
  • Oprowadzanie przewodnickie
    Certyfikowani przewodnicy po Zamku Królewskim w Warszawie zostali przeszkoleni do oprowadzania grup na wystawie. Lista przewodników dostępna na stronie www.OSOBY ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI
  • Muzeum dostępne – oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnościami
    4 listopada 2022 r., godz. 17.00 – oprowadzanie osób z niepełnosprawnością wzroku
    9 listopada 2022 r., godz. 16.00 – oprowadzanie osób z niepełnosprawnością słuchuNa ekspozycji przy wybranych dziełach sztuki przygotowano tyflografiki, opisy w języku Braille’a, audiodeskrypcję. Dodatkowo zadbało o miejsce do odpoczynku i strefę wyciszenia.MuzeoterapiaEuropa oczami Canaletta v po wcześniejszym zgłoszeniu istnieje możliwość zorganizowania zajęć dla placówek zajmujących się osobami po kryzysach psychicznych.SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT WSZYSTKICH PROPOZYCJI EDUKACYJNYCH NA STRONIE: WWW.ZAMEK-KROLEWSKI.PL