„Chiara” – życie w cieniu mafii

0
174

„Chiara”, uhonorowana nagrodą Europa Cinema Label na Festiwalu w Cannes w 2021, to trzeci pełnometrażowy film Jonasa Carpignano i jednocześnie trzecia część trylogii kalabryjskiej, na którą składają się „Mediterranea” (2015) i „Ciambra” (2017). „Chaiara” właśnie wchodzi do polskich kin, dzięki dystrybucji Aurora Films.

To film, który początkowo irytuje, wydaje się amatorskim nagraniem z życia typowej kalabryjskiej rodziny. Urywki domowego życia, rodzinne uroczystości i spotkania, w których dominuje chaos, niestabilny obraz, przesadzone zbliżenia. Rodzina Guerrasio zbiera się, aby uczcić osiemnaste urodziny najstarszej córki. Jesteśmy świadkami radosnego świętowania, obserwujemy zjednoczoną rodzinę i zdrową rywalizację na parkiecie między solenizantką a jej 15-letnią siostrą Chiarą. Następnego dnia, kiedy Claudio, ojciec dziewczynek, nagle znika, Chiara zaczyna badać powody, które skłoniły go do opuszczenia rodzinnej miejscowości Gioia Tauro. W tym momencie znika początkowy chaos wizualny, obraz się stabilizuje, a bohaterka próbuje dociec, co kryje się za wszechobecną zmową milczenia (wł. omertà). Im bardziej zbliża się do prawdy, tym bardziej będzie zmuszona zastanowić się nad tym, jakiej przyszłości chce dla siebie. Jonas Carpignano kontynuuje w filmie swój reżyserski styl zawieszony między dokumentem a fikcją. Realizm opowieści, osadzonej w splątanej z mafią społeczności, podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina.

Jonas Carpignano – reżyser i scenarzysta filmowy. Urodził się w 1984 roku, dzieciństwo dzielił między Rzym i Nowy Jork. Duże uznanie oraz liczne festiwalowe laury przyniosły mu już pierwsze filmy krótkometrażowe. W 2015 roku nakręcił swój pełnometrażowy debiut, film „Mediterranea”, który miał swoją premierę na Semaine de la Critiquefestiwalu filmowego w Cannes. Film zdobył Gotham Independent Film Awards 2015 i National Board of Review Awards 2015 w kategorii „Najlepszy nowy reżyser” i otrzymał trzy nominacje do Independent Spirit Awards 2016 w kategoriach najlepszy debiutancki film, najlepszy debiutancki scenariusz i najlepszy aktor w roli pierwszoplanowej (Koudous Seihon). Jego drugi film „Ciambra” (2017), którego producentem był Martin Scorsese, został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2017 roku, gdzie zdobył nagrodę Europa Cinema Label w sekcji Directors’ Fortnight. Film był również włoskim kandydatem do Oscara w 2018 roku, a 21 marca 2018 roku zdobył nagrodę David di Donatello dla najlepszego reżysera.