Historie z Abruzji

0
93

12 kwietnia, nakładem wydawnictwa Czarne, ukaże się nowa książka Piotra Kępińskiego „W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”.

Żeby poznać jakiekolwiek miejsce najlepiej tam zamieszkać, choćby na trochę, albo chociaż bywać często, żeby móc zaprzyjaźnić się z ludźmi, wsiąknąć w codzienność i przestać być obcym. Właśnie z takiej perspektywy, w swojej najnowszej książce, Piotr Kępiński opowiada o Abruzji i jej mieszkańcach. Idealnie wtapia się w otoczenie, zabierając czytelników w podróż geograficzną i erudycyjną. Pierwsza wiedzie do ludzi i miejsc, druga podąża ścieżkami historii, literatury, filmu i kultury. To reporterskie, wnikliwe doświadczanie, tworzące niesamowitą opowieść o tym najmniej odwiedzanym włoskim regionie. Abruzja z pewnością nie jest miejscem, które wybierzemy na pierwszą podróż do Włoch. Możliwe, że pominiemy ją nawet przy drugiej, trzeciej i kolejnej wyprawie. Kiedy wreszcie znuży nas gwar najbardziej obleganych przez turystów zakątków Belpaese, być może wtedy będziemy
gotowi docenić wyjątkowy urok ziemi, której najcenniejszym elementem jest natura, choć, jak odkryjemy na kartach książki, nie tylko ona. Wiecznie naznaczona położeniem między górzystym masywem Apeninów a łagodnym wybrzeżem Adriatyku. Abruzzo forte e gentile. Abruzja twarda i uprzejma, tak o swoim regionie mówią sami mieszkańcy. Uprzejma, bo otuli nas pięknem krajobrazu, pozwoli na wyciszenie i kontemplację „w cieniu Gran Sasso”. Twarda, bo, jak każdy region, posiada też swoją ciemną stronę. Zamiast czytać przewodniki, zdecydowanie wolę dać się poprowadzić nieoczywistą trasą, wyznaczoną przez Kępińskiego, aby poznać duszę Abruzji i jej mieszkańców.

Piotr Kępiński – poeta, krytyk literacki, eseista. Pracował m.in. jako zastępca redaktora naczelnego w „Czasie Kultury” oraz jako szef działu kultury w „Dzienniku” i „Newsweeku”. Obecnie współpracuje z „Twórczością” oraz „Plusem Minusem”, sobotnim wydaniem „Rzeczpospolitej”. Autor wielu książek poetyckich i eseistycznych, m.in. zbioru esejów o współczesnej kulturze litewskiej Litewski spleen, książki o współczesnych Włoszech Szczury z via Veneto, za którą otrzymał Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa, i tomu wierszy Nieoczy. Od 2007 do 2016 roku juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W latach 2017–2019 zasiadał w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Mieszka w Rzymie i (czasami) w abruzyjskim Collelongo.