Just Like Home

0
116

Artykuł został opublikowany w numerze 76 Gazzetty Italia (sierpień-wrzesień 2019)

Akcje, kryptowaluty, złoto, whiskey… Czy przy tylu przeróżnych produktach warto w dalszym ciągu inwestować swoje oszczędności w nieruchomości? Jeśli tak to, czy Polska powinna być brana pod uwagę jako miejsce lokowania aktywów? 

Nieruchomości, w przeciwieństwie do innych form inwestowania, dają stabilny, zrównoważony zwrot i mogą być trwałym elementem budowania majątku. Dla osób, dla których cenniejsze niż adrenalina jest bezpieczne ulokowanie nadwyżek finansowych, nieruchomości są dobrą alternatywą. Ze względu na generowane stopy zwrotu, zakup mieszkań w Polsce może być bardzo interesujący dla nierodzimych Inwestorów. Faktem jest, że ceny mieszkań na polskim rynku nieruchomości rosną z kwartału na kwartał, niemniej jednak są w dalszym ciągu wyjątkowo korzystne na tle większości innych krajów w Europie. 

Warte podkreślenia jest również to, że w Polsce brakuje mieszkań – na tysiąc mieszkańców przypada 376 mieszkań, gdy w innych krajach Unii Europejskiej wynik ten jest znacznie wyższy – średnio 435 lokali na tysiąc osób. Deficyt mieszkaniowy szacowany jest na poziomie 2 – 2,5 mln mieszkań. Znaczące jest również to, że w Polsce bardzo zauważalny jest trend nieposiadania mieszkania. Mimo ugruntowanej sytuacji finansowej, wiele osób (zwłaszcza tzw. Millenialsów) częściej decyduje się na najem mieszkania niż jego zakup. Daje to poczucie wolności oraz możliwość częstszej zmiany miejsca zamieszkania. Popularność zyskuje także współdzielenie mieszkania z innymi młodymi, pracującymi ludźmi – dotąd ten trend dominował głównie wśród studentów – obecnie (zwłaszcza w większych aglomeracjach) najem mieszkania przez osoby pracujące jest bardzo częstym scenariuszem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że polskie ośrodki naukowe, ze względu na dobrą renomę, są bardzo popularne wśród zagranicznych studentów, którzy decydując się na studia na polskiej uczelni, szukają tu miejsca zamieszkania. Wszystko to wpływa na zwiększenie popytu na mieszkania do wynajęcia.

Dane te potwierdzają, że inwestowanie na rynku polskim – zwłaszcza w nieruchomości na wynajem – stanowi świetną lokatę kapitału. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, ale i pewnym obawom, które towarzyszą osobom chcącym zakupić nieruchomości w Polsce JUST LIKE HOME oferuje pełne wsparcie w całym procesie inwestowania na polskim rynku nieruchomości.

Zaczynamy od dogłębnej analizy prawno-podatkowej skutków potencjalnych transakcji, tak aby zawczasu zdecydować o aspektach, które mogą mieć wpływ na rentowność poszczególnych inwestycji. Chcemy bowiem zapewnić 5-10 % zwrotu w skali roku, a na ostateczne wyniki wpływ ma wiele czynników, które łatwo przeoczyć – jak choćby fakt posiadania innych nieruchomości, rezydencja, prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i w innych krajach.

Wspólnie z Inwestorem zastanawiamy się nad strategią inwestowania w Polsce, czy ma to być lokata kapitału na dłużej, czy inwestowanie dla uzyskania wyższych zwrotów z kapitału w krótkim czasie. W zależności od wypracowanej ścieżki szukamy nieruchomości, które będą odpowiadały potrzebom Inwestora. 

W naszym modelu, w którym działamy od przeszło 11 lat, poszukujemy nieruchomości poniżej cen rynkowych. Skupiamy się na poszukiwaniu mieszkań w dobrych lokalizacjach, często oznacza to, iż wymagają one generalnego remontu. Śledzimy także oferty deweloperskie, gdyż te mieszkania mogą być również interesujące z perspektywy rozliczeń podatkowych Inwestora. Niejednokrotnie wspieramy Inwestora w zakupie mieszkania w inwestycjach premium, które po prostu chce mieć w swoim portfelu. 

Na każdą nieruchomość patrzymy pod kątem maksymalnej optymalizacji i dzielimy lub aranżujemy przestrzeń tak, by generowała możliwie największy zwrot. 

Mając na względzie nasze długoletnie doświadczenie wiemy, które mieszkania mają duży potencjał. Mamy doświadczenie w tym, jak sprawnie i dobrze wyremontować i wyposażyć mieszkanie tak, by przy możliwie najniższym koszcie inwestycji, było funkcjonalne i pożądane przez najemców. 

Inwestorzy podejmują z nami współpracę w dwóch modelach. Część współpracujących z nami osób decyduje się na zakup w pełni przygotowanego do wynajęcie (a często już nawet wynajętego) mieszkania, które my przejmujemy w zarządzanie gwarantując wieloletnią współpracę na określonych warunkach, zapewniających Inwestorowi bezproblemowe i w pełni pasywne czerpanie korzyści z posiadanej nieruchomości. Z kolei z Inwestorami, którzy lubią proces inwestycyjny i potrzebują jedynie naszego wsparcia współpracujemy w szerszym wymiarze – znajdujemy nieruchomość, negocjujemy warunki jej zakupu, przeprowadzamy remont i wykończenie, by ostatecznie znaleźć najemców i przejąć nieruchomość w zarządzanie. W tym wypadku jesteśmy w stałym kontakcie z Inwestorem, który ma wpływ na poszczególne etapy procesu.

Ostatnim wątkiem, który należy poruszyć jest ryzyko, bo każda forma inwestycji kapitału rodzi pewne ryzyka. Nie inaczej jest w przypadku nieruchomości. Jednak te – w perspektywie długofalowej – zawsze zyskują na wartości i, mimo iż potencjalnie ceny nieruchomości mogą się wahać, na dłuższą metę inwestycja w nieruchomości oprócz stałego, bieżącego przychodu, powinna także wygenerować zysk w postaci zwiększonej wartości nieruchomości. W ocenie JUST LIKE HOME największe ryzyko związane z inwestowaniem w nieruchomości jest takie, że jest to forma inwestowania, która uzależnia. Niemniej jednak uzależnienie od inwestowania w nieruchomości zdaje się być bardziej korzystne niż uzależnienie od wspomnianej we wstępie whiskey.

Facebook: facebook.com/JustLikeHomeApartments/
Strona www:
www.justlikehome.pl
E-mail: patrycja@justlikehome.pl