Już ponad 10 lat Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

    0
    916

    Festiwal Skrzyżowanie Kultur (FSK) to największa w Polsce prezentacja muzyki świata i wielokulturowości. Od  2005 roku wystąpiło na nim w sumie 177 artystów z 60 krajów i sześciu kontynentów. Co roku wydarzenie przyciąga kilkunastotysięczną publiczność, a każdy z koncertów w namiocie festiwalowym budowanym przed PKiN w Warszawie gromadzi ponad 1200 widzów.

    Każdej edycji towarzyszy inny motyw przewodni prezentujący wybrany aspekt muzyki świata. Dzięki temu przez 10 lat udało się stworzyć szerokie spektrum muzycznych tematów i snuć pasjonującą opowieść o różnorodnym świecie world music. Podczas jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalowi towarzyszyło hasło „Legendy i odkrycia”. A na scenie obok uznanych gwiazd world music jak Hugh Masekela czy Mahmoud Ahmed pojawili się artyści stojący dopiero u progu międzynarodowej kariery, m.in. Teta i Zé Luis. Grono gości festiwalu wzbogaciło się o kolejne znakomite nazwiska.Lista artystów, którzy w ciągu ostatnich 10 lat pojawili się  na scenie Skrzyżowania Kultur, jest imponująca. Są na niej m.in. Femi Kuti, Jivan Gasparyan, Concha Buika, Alim Qasimov, Youssou N’Dour, Lady Smith Black Mambazo, Salif Keita, Trilok Gurtu, Sara Tavares, Jasmin Levy, Tcheka.

    Znakiem rozpoznawczym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur są także warsztaty prowadzone przez mistrzów muzyki etnicznej. W ostatnich latach można było uczyć się m.in. śpiewu arabskiego, innuickiego, tańca haka oraz gry na tradycyjnych instrumentach jak flet pasterski czy bendir. – Nasi widzowie mogą zanurzyć się w świecie korzeni kulturowych różnych narodów i uświadomić sobie ich bogactwo i koloryt. Ten festiwal uwrażliwia na drugiego człowieka, bez względu na to z jakiego obszaru kulturowego pochodzi – ocenia Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, który festiwal tworzy od samego początku.

    FSK nieustannie się rozwija. W 2013 roku w programie pojawiło się nowe wydarzenie – Sounds Like Poland. To otwarte koncerty polskich artystów folkowych i międzynarodowa konferencja poświęcona muzyce świata.  Występują u nas  najwybitniejsi artyści nurtu world music, a festiwal jest wizytówką Polski za granicą. Przez te dziesięć lat zmieniliśmy Warszawę i nastawienie jej mieszkańców do innych kultur. Dziś myślimy również o prezentacji polskiej „muzyki świata“ za granicą. Projekt Sounds Like Poland promuje młodych artystów polskich, prezentując ich sztukę szerokiemu gronu specjalistów dziennikarzy i managerów – ocenia ostatnie 10 lat Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.