Sebastiano Giorgi

Wszystko co robi się z pasją, wychodzi najlepiej. Czas, potrzebny na zrozumienie tej prostej zasady, poświęciłem na skończenie studiów prawniczych. Dzięki temu, po otrzymaniu dyplomu, mogłem schować go do szuflady i wrócić do dziennikarstwa – mojej młodzieńczej pasji. Podróże to kolejna nieodłączna pasja mojego życia, po bliższych i dalszych peregrynacjach, odkryłem Polskę, która od razu zdobyła moje serce. Od 2010 roku pracuję tutaj jako dziennikarz, czyli jedna pasja pociągnęła za sobą drugą. Mam długie doświadczenie w mediach i w organizacji wydarzeń kulturalnych w Wenecji: 12 lat jako dziennikarz dla Nuova Venezia, 20 lat jako redaktor naczelny magazynu Lagunamare, przez 8 edycji w biurze prasowym karnawału weneckiego, przez 5 edycji w biurze prasowym Salone Nautico w Wenecji, oprócz tego współpracowałem z telewizją, radiem i agencjami prasowymi, wśród których Agenzia Nova, której byłem korespondentem z Warszawy od 2019 do 2021 roku. W Gazzetta Italia jestem od samego początku, zostałem jej redaktorem naczelnym i kieruję redakcją, która wydaje również dwa newslettery: codzienny Polonia Oggi i comiesięczny Panorama Polonia. Ponadto jestem pomysłodawcą i organizatorem Nagrody Gazzetta Italia i prezesem Comunicazione Polska.

Mam też na swoim koncie kilka publikacji dotyczących Wenecji jako autor, współautor lub kurator, wśród nich są między innymi: „Lidlhollywood”, „Voga Venexia”, „La mia terra”, „Storia de I Antichi” dla „I Antichi Editori”; „Una vita nel Veneto” Angelo Preden, wyd. Incontri Nautici. W 2007, z okazji stulecia Calcio Venezia pracowałam nad publikacjami: „Un secolo di calcio Venezia”, oficjalna książka SSC Venezia, pod redakcją Sebastano Giorgi, AA.VV. wyd. I Antichi Editori; „Cent’anni da leoni” Sebastiano Giorgi, wyd. La Nuova Venezia. W 2008 – 2009 współpracowałem przy tworzeniu filmu dokumentalnego “Chi crea Venezia” w reżyserii Elia Romanelli, studio Liz. W 2010 znalazłem się wśród autorów książki “Veneziani [quasi] famosi”, Alberto Fiorin, Sebastiano Giorgi, Alessandro Rizzardini, wyd. LT2; w 2011 powstał przewodnik “Guida alle osterie veneziane” wydana przez Ascom Venezia pod moją redakcją. W 2017 roku byłem współautorem publikacji „Wenecja – Zagrożenia i perspektywy” oraz „Wenecja – Potencjał”, wydanych przez Politechnikę Krakowską. W 2021 roku, z okazji Roku Benedyktyńskiego, stworzyłem filmik „Warszawa czyta Dantego”. W 2023 roku opublikowałem swoją pierwszą powieść „Corte Polacca”, wydaną przez wydawnictwo Austeria.

W 2004 roku zostałem nagrodzony za działalność dziennikarską na tematy dotyczące laguny przez Coordinamento Associazioni Remiere di Voga alla Veneta.

W 2008 wygrałem stypendium dla dziennikarzy Hermann Kesten Stipendium w Norymberdze.

W 2015 roku zakończyłem, jako prezes Komitetu Ambasadorów Świętego Marka, realizację projektu „Lew Wenecki wraca do Warszawy”, czyli renowację płaskorzeźby przedstawiającej Lwa św. Marka, symbol Republiki Weneckiej, na fasadzie budynku nr 31 na Rynku Głównym w Warszawie.