„Mrówki nie mają skrzydeł” – polskie tłumaczenie debiutanckiej powieści Silvy Gentilini

0
126

ten artykuł jest dostępny w wersji polski

Nakładem lubelskiego wydawnictwa Fame Art ukazało się polskie tłumaczenie debiutanckiej powieści włoskiej pisarki Silvy Gentilini pod tytułem Mrówki nie mają skrzydeł. To fascynująca, autobiograficzna historia o przemocy: seksualnej, symbolicznej i emocjonalnej. Autorką przekładu jest Ewa Trzcińska.

Proza Silvy Gentilini to wyjątkowe laboratorium traum. Głównymi bohaterkami powieści są Margharita i Emma. Ich historie, osadzone na różnych planach czasowych, łączy wspólne doświadczenie cierpienia. Autorka w sposób niezwykle sugestywny, ale pozbawiony znamion sensacyjności, opisuje okrucieństwo i ból, podkreślając ich wielowymiarowość i niejednoznaczność. Misternie skomponowana i dokładnie przemyślana narracja książki odkrywa przed nami coraz to nowe tajemnice, rozwiązuje supły dziedziczonej i niewypowiedzianej traumy, z którą każda z bohaterek radzi sobie na swój własny sposób.

Pisarstwo Gentilini to również przestrzeń katartycznej terapii. ​​»Chciałam powiedzieć ludziom, którzy padli ofiarą przemocy, że nigdy nie jest za późno, aby się „odrodzić”, odbudować siebie« – tak o swojej książce mówi sama jej autorka.  Historia opowiedziana w książce Mrówki nie mają skrzydeł to powieść autobiograficzna łącząca w sobie wątki zaczerpnięte z własnych doświadczeń pisarki, będącej ofiarą przemocy seksualnej ze strony ojca oraz przeżyć jej babci, która poszukując bezpiecznej przestrzeni, trafia do Stanów Zjednoczonych, by tam budować swoje życie na nowo.

Gentilini bada rodzinną kronikę w poszukiwaniu wspólnoty oraz odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest przerwanie zaklętego kręgu dziedziczonej przemocy. To historia przemocy wobec kobiet, ale również o mocy kobiet – ich wytrzymałości, niezwykłej sile w radzeniu sobie z nawet najtrudniejszymi przeżyciami, emocjami i wydarzeniami. „Mrówki nie mają skrzydeł” to zaproszenie do wnikliwej obserwacji siebie i najbliższego otoczenia oraz reagowania w sytuacjach najtrudniejszych. Jak mówi sama autorka: „Kobiety muszą zrozumieć, że są uparte, twarde i zdolne do tego, by wydobyć z siebie siłę i odwagę, które drzemią w każdej z nas”.

Silva Gentilini urodziła się w 1961 roku w toskańskim Orbetello. Pracowała jako konsultantka działu beletrystyki dla Endemol i Mediaset. Jest autorką scenariuszy filmowych i serialowych, publikowała w „Cosmopolitan” i „Modzie”, wydała tomiki poezji i opowiadania. Mrówki nie mają skrzydeł to jej powieściowy debiut, za który otrzymała wiele wyróżnień i nagród (m.in. Premio Spoleto Art Festival, Premio Internazionale Capalbio Piazza Magenta, Premio Letterario Nazionale Argentario).

ten artykuł jest dostępny w wersji polski