Natasha Pavluchenko, moda w artystycznym wydaniu między Tursi a Bielskiem-Białą

0
370
fot. Marcin Kruk

„Nie trzeba mieszkać w Warszawie, by tworzyć to, co się chce, co się czuje i przebić się w świecie mody” – powiedziała kiedyś dziennikarzowi w Rzymie, popijąc kawę przy Fontannie di Trevi. Projektantka Natasha Pavluchenko od ponad 20 lat mieszka i tworzy na południu Polski, w Bielsku-Białej. A swoje premierowe kolekcje prezentuje co roku podczas Altaroma na pokazach International Couture w Wiecznym Mieście.

Projektantka mody, ilustratorka, designerka. Białorusinka o polskich korzeniach. Przygodę z modą rozpoczęła w wieku 17 lat. Wtedy też, podczas nauki w Fashion Designe Institute of Modern Knowledge w Mińsku, stworzyła swoją pierwszą kolekcję. Jej pradziadek, jeszcze przed I wojną światową, z sukcesem prowadził pracownię krawiecką na warszawskiej Starówce. Potem los rzucił rodzinę na Wschód, na tereny dzisiejszej Białorusi. Natasha, dzięki uczestnictwu i wygranej w konkursie Smirnoff Fashion Awards w Moskwie (2001), dostała możliwość udziału w międzynarodowym Fashion Show w Dusseldorfie, gdzie okrzyknięto ją „Odkryciem Roku 2002”. Kolejne zwycięskie konkursy i przeglądy mody tylko potwierdzały jej talent, rzemiosło krawieckie najwyższej jakości i nowoczesną wizję mody.

Jan Popławski z rodziną (pradziadek Natashy)

Do Bielska-Białej trafiła przez przypadek, ale związała się z tym miastem na dobre. To w tamtejszym Atelier powstały kreacje, które podziwiano w Portugalii, Rosji, Hiszpanii, Niemczech i Azerbejdżanie. Z okazji 90-lecia istnienia Fiat Auto Poland Pavluchenko zaprojektowała wnętrza Fiata 500, a jej designerskie projekty mebli zostały dobrze przyjęte podczas targów w Paryżu.

W jej kreacji wystąpiła na oskarowej gali w Hollywood Ewa Puszczyńska, producentka nagrodzonego filmu „Ida” (reż. Paweł Pawlikowski). Niedawno stworzyła kostiumy teatralne do spektaklu „Kwartet” w kierowanej przez Alicję Węgorzewską Warszawskiej Operze Kameralnej. Natasha Pavluchenko ubiera gwiazdy filmowe i telewizyjne, szefowe koncernów i firm, ale też wszystkich doceniających markę Neo Couture, dostępną w sieci. Stworzyła ją kilkanaście lat temu z myślą o kobietach ceniących indywidualny styl, niepowtarzalny krój i materiały najwyższej jakości. Po zorganizowaniu kilkuset pokazów mody, projektantka zaczęła szukać nowych inspiracji i form ekspresji dających ujście jej kreatywności.

Odwiedzając miejscowość Tursi w południowych Włoszech, w regionie Bazylikata, inspirację znalazła w średniowiecznym Sanktuarium Santa Maria di Anglona, oglądając ornamenty tamtejszych ołtarzy. Po powrocie do Polski projektantka przez ponad miesiąc studiowała ich wzory, badając je pod względem genezy, kolorystyki i historii. Tak powstała „Maria d’Anglona”, ponadczasowa kolekcja, otwierająca nową linię kreatywną i pokazująca, że moda może inspirować się sztuką i sama się nią stać: Nazywam tę kolekcję projektem, bo nie chcę zamykać się wyłącznie w samej przestrzeni modowej – mówi Natasha. Chciałam pokazać, że historia, na którą często nie zwracamy uwagi, może być inspiracją do czegoś nowoczesnego.

„Maria d’Anglona”, nazwana tak na cześć Matki Bożej, patronki tamtejszych ziem, została zaprezentowana po raz pierwszy na Altaroma w Rzymie w styczniu 2020 roku. Projekt uzyskał wsparcie burmistrza miasta Salvatore Cosmy, miejscowego biskupa, społeczności Tursi i przedsiębiorców z regionu. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Maria Cristina Rigano, organizatorka pokazów mody w Paryżu, Pekinie i w Rzymie, krótko po prezentacji kolekcji stwierdziła, że to projekt, w którym historia staje się modą.

Kontynuując rozpoczętą linię kreatywną i znajdując kolejną inspirację we wnętrzach najstarszego bielskiego kościoła pw. św. Stanisława, projektantka stworzyła kilka miesięcy temu zupełnie nową kolekcję dedykowaną miastu, w którym żyje i pracuje: Biała/Everlasting jest dla mnie kolekcją nietypową, zaskoczeniem kolorystycznym. Jest symbolem miłości, czystości i wieczności. Kolor kolekcji pochodzi od nazwy miasta, w którym mieszkam i tworzę, a ono ma niezwykłą duszę oraz niesamowitą historię – mówi projektantka.

fot. Michał Obrycki

Kolekcja miała swoją światową premierę podczas kolejnych pokazów Altaroma, na rozległym tarasie rzymskiego hotelu D.O.M., przy historycznej via Giulia. Pavluchenko pokazała kolekcję przygotowaną wyłącznie w kolorze białym, co jest nowością w jej pracach. Obecna na pokazie Ambasador Polski we Włoszech, Anna Maria Anders, stwierdziła: To moda, która staje się sztuką i czerpie z historii Bielska-Białej, z tradycji włókienniczej miasta, z jego architektury, przetwarza ją i pokazuje światu. Wspaniale, że także w ten sposób można odkrywać polską historię i przybliżać ją Włochom.

W tworzenie kolekcji zaangażowały się władze miasta na czele z Prezydentem Miasta Jarosławem Klimaszewskim, który przyznał, że Biała/Everlasting opowiada przede wszystkim o czystości, naturze i pracy, czyli wartościach, na których opiera się tożsamość i historia Bielska-Białej. Powstanie kolekcji wpisuje się w tegoroczny jubileusz 70-lecia połączenia obu miast, leżących od setek lat po dwóch stronach rzeki Biała.

Podczas wrześniowych obchodów 30-lecia Trójkąta Weimarskiego, zorganizowanych wspólnie z Ambasadami Francji i Niemiec w ogrodach Ambasady RP we Włoszech, goście mogli po raz pierwszy podziwiać obie kolekcje. Zainteresowanie, jakie wzbudziły wśród zagranicznych odbiorców zaowocowało kolejnym pomysłem, skierowanym w dużym stopniu do młodych ludzi – uczniów, studentów i absolwentów szkół artystycznych.

Wspierając się bowiem na doświadczeniu projektantki oraz talentach ludzi, których namówiła do współpracy, władze Bielska-Białej postanowiły zorganizować festiwal łączący modę i sztukę: UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival.

Natasha Pavluchenko debiutuje w nim w nowej roli dyrektorki artystycznej Festiwalu. Ale w jej głowie powstaje już nowa kolekcja łącząca modę i sztukę o niezwykle oryginalnych inspiracjach.

***

UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival, (1-3.12. 2021 r.) w Bielsku-Białej, nawiązuje do tradycji włókienniczej miasta i łączy na jednej przestrzeni różne rodzaje sztuk. Fotografie artystyczne zaprezentowali Roman Hryciów i Michał Obrycki, a kolekcje modowe uczniowie krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Kolekcje Natashy Pavluchenko Maria D’Anglona i Biała/ Everlasting pojawiły się w pokazach performatywnych, łączących modę, muzykę, taniec i sztuki wizualne. Wzięły w nich udział śpiewające aktorki Anna Guzik, Marta Gzowska-Sawicka oraz wokalistka Luna. Całość wyreżyserował Jacek Bończyk, a poprowadził Conrado Moreno. O stylizacje włosów zadbał team Macieja Maniewskiego. Wykłady masterclass poprowadzili znawcy i praktycy mody: Maria Cristina Rigano, Manuel Perrotta (IFN), Rafał Stanowski, dr Paulina Żmijowska i Natasha Pavluchenko. W jury konkursu modowego, przeznaczonego dla młodych ludzi do 31. roku życia, zasiedli przedstawiciele Polski i Włoch. Gazzetta Italia objęła Festiwal swoim patronatem. Szczegóły na: www.urbbanfusion.com