O ciekawości, czyli wizyta w Museo Galileo we Florencji

    0
    385
    SONY DSC

    W ferworze zwiedzania, zwłaszcza jeśli odwiedzamy Florencję po raz pierwszy, łatwo je przegapić, mimo że znajduje się tuż nad brzegiem rzeki Arno przy Piazza dei Giudici, tuż na tyłach słynnej Galerii Uffizi. Wizyta we florenckim Muzeum Galileusza, czyli muzeum historii nauki stanowi interesującą propozycję nie tylko dla miłośników nauki i astronomii, ale dla wszystkich uważnych zwiedzających, zaciekawionych wizją świata, jaka kiełkowała w głowie ludzi epoki wielkich odkryć.

    Wizytówką muzeum jest ustawiony tuż przed jego siedzibą monument z brązu stanowiący gnomon zegara słonecznego, którego tarcza została nakreślona na bruku. W słoneczne dni, cień kolumny przypomina o mijającym czasie i niekiedy sugestywnie wskazuje nam drogę do muzeum. Gdy przekroczymy próg Palazzo Castellani (w którym mieści się Museo Galileo) w pierwszej kolejności zostajemy wprowadzeni w kolekcjonerski świat rodziny Medyceuszy. 

    Całe pierwsze piętro poświęcone jest kolekcji medycejskiej, począwszy od eksponatów naukowych zebranych przez Cosimo I de’ Medici. Zbiory te zostały wzbogacone przez jego następców Franciszka I oraz Ferdynanda I.  Do kolekcji rodziny Medyceuszy należą między innymi oryginalne przyrządy naukowe samego Galileusza, w tym kompas geometryczny i teleskopy. Osobna sala poświęcona została astronomii i nurtującemu człowieka od zarania dziejów pojęciu czasu. Znajdziemy w niej pięknie wykonane zegary astronomiczne, a także bogatą kolekcję zegarów kieszonkowych oraz chronometrów. Zwiedzający otworzą szerzej zdziwione oczy na widok ustawionej na  środku następnej sali wielkiej sfery armilarnej, wykonanej pod koniec XVI wieku przez Antonia Santucci, aby chwilę później podziwiać mniejsze, ale równie zachwycające astrolabia, zamknięte za szklanymi witrynami, tuż obok wykonanych z wielką precyzją innych przyrządów nawigacyjnych oraz globusów. Natomiast umieszczona w kolejnym pomieszczeniu kopia piętnastowiecznej mapy świata, wykonanej w orientacji południowej przez Fra’ Mauro (oryginał przechowywany jest w Bibliotece Narodowej św. Marka w Wenecji), słusznie przypomni nam, że w rzeczy samej, we wszechświecie pojęcia góry i dołu są przecież całkowicie względne!

    Z kolei drugie piętro muzeum kryje kolekcję przyrządów do badań nad zjawiskami fizycznymi oraz przyrządów do eksperymentów z czasów dynastii Habsbursko-Lotaryńskiej. Znajdziemy tam między innymi „Samopiszącą rękę”, urządzenie mechaniczne stworzone w XVIII wieku przez Friedricha von Knaussa. Następnie zwiedzający zostają wprowadzeni do świata przyrządów matematycznych oraz chirurgicznych, a także wykonanych z niezwykłą precyzją modeli anatomicznych z wosku i terakoty, aby w końcu móc podziwiać pokaźnych rozmiarów urządzenia badające zjawiska elektromagnetyczne i elektryczne. 

    Wizyta w muzeum to wspaniała podróż w czasie, która ukazuje fascynującą drogę jaką przez stulecia przeszła nauka. To wspaniały spacer po zawiłych i niezwykle interesujących labiryntach umysłów naukowców przeszłych epok, którzy z dziecięcą ciekawością spoglądali w niebo, odkrywając nadzwyczajną złożoność otaczającego ich świata. Warto zatem zarezerwować sobie kilka popołudniowych godzin i udać się na wyjątkowe spotkanie z historią nauki, która w rzeczywistości nie jest niczym innym jak historią niezwykłej ciekawości, która inspiruje i pobudza rodzaj ludzki do rozwoju po dziś dzień.

    • Kolekcja muzeum eksponowana jest na dwóch piętrach podzielonych na osiemnaście sal tematycznych. Muzeum Galileusza otwarte jest dla zwiedzających codziennie (także w niedziele i święta) w godzinach od 9.30 do 18.00 (we wtorki od 9.30 do 13.00).
    • Bilet wstępu kosztuje 10 euro. Muzeum przewiduje zniżki dla grup, młodzieży, a także dla rodzin. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie: www.museogalileo.it