Odkrywając wina między Val di Cornia i Wybrzeżem Etrusków

0
105

Tłumaczenie pl: Oliwia Domaszewska

Najbardziej wysunięty na południe kraniec prowincji Livorno stanowi syntezę bogatego doznania historii, przyrody i kultury z winem, stanowiącym wspólny mianownik.

„Jadąc do Maremmy, widzę krajobraz piękny, ale równocześnie straszny, dziki, nieokiełznany, krainę wciąż na skraju cywilizacji”. Wprowadzenie pisarza Carlo Cassoli do niziny Maremma może przerażać, nawet jeśli jest już przestarzałe, niemniej ta dzika dusza, która nie została zmiażdżona przez ludzką ingerencję, stanowi dziś mocny punkt tego kawałka Toskanii.

Malownicze wioski, rozległe i skąpane w słońcu krajobrazy, skąpo wyposażone plaże, park na wybrzeżu, solniska Orbetello i park Uccellina, lasy sosnowe i wzgórza, Calidario z (pięknymi) łaźniami termalnymi w Venturina Terme, winnice i etruskie grobowce ukryte w śródziemnomorskiej makii stanowią urzekającą propozycję dla ciekawskiego turysty, który jest w stanie wyjść poza oczywiste schematy.

Val di Cornia jest najbardziej wysuniętym na południe krańcem prowincji Livorno, który wychodzi na archipelag toskański i w pewien sposób syntetyzuje intensywne doznania historii, przyrody i kultury, z krajobrazami rozciągającymi się od pokrytych winnicami wzgórz po urokliwe średniowieczne wioski i ukryte zatoczki wzdłuż Wybrzeża Etrusków. W tej krainie tętniącej pięknem ważne jest doświadczenie wina, gdyż wiele winnic opracowało intrygujące propozycje turystyki winiarskiej.

STAROŻYTNE ETRUSKIE KOPALNIE I GROBOWCE

Starożytne kopalnie żelaza są świadectwem dużego znaczenia gospodarczego tego regionu na przestrzeni wieków, biorąc pod uwagę, że w czasach Etrusków wydobycie metalu doprowadziło do przekształcenia plaży między Populonia i Baratti w ogromny piec z przyległą stolarnią, gdzie ogień i woda łączyły siły w celu wytworzenia żelaznych artefaktów.

Po upadku gospodarki przybrzeżnej w następnych stuleciach (również z powodu niszczycielskiej interwencji Rzymian), której pozostałości nadają dziś znaczenie fascynującemu parkowi archeologicznemu, w okresie średniowiecza w Val di Cornia kwitły wioski takie jak Suvereto i Campiglia Marittima, dziś nadal dobrze zachowane i ożywione przez karczmy, restauracje i warsztaty rzemieślnicze, które przywracają piękno i nadają autentyczności temu miejscu również dzisiaj.

Co więcej, w Campiglia Marittima, park archeologiczno-mineralny San Silvestro opowiada historię kopalni tego obszaru i oferuje wycieczki z przewodnikiem po jego podziemnych korytarzach.

Pomiędzy kolejnymi miasteczkami, Val di Cornia oferuje szereg szlaków pieszych i rowerowych, które pozwalają odwiedzającym w pełni zanurzyć się w naturalnym pięknie tego regionu, czyniąc go ukrytym skarbem dla miłośników przyrody i historii. Natomiast kierując się w stronę Castiglione della Pescaia, można odwiedzić mokradła rezerwatu przyrody Diaccia Botrona, raj dla miłośników przyrody, zwłaszcza obserwatorów ptaków.

MIĘDZY PIWNICAMI I WINIARNIAMI

Val di Cornia słynie również z produkcji win, którą od końca XX wieku charakteryzuje poszukiwanie odpowiedniej jakości. Przemierzając lasy i winnice, można dotrzeć do winiarni rowerem (lub konno, dla miłośników turystyki jeździeckiej) i odkrywać wina oraz smaki tej niziny. Co prawda najbardziej znane wina to tak zwane supertuscan produkowane w pobliskim Bolgheri, czyli wina typu Bordeaux z międzynarodowych szczepów, takich jak Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc, ale wyjątkowość winnic denominacji Suvereto i Val di Cornia polega właśnie na ich odmienności. Połączenie bogatej w minerały gleby i łagodnego klimatu wybrzeża Toskanii tworzy idealne środowisko do uprawy winogron, nadając winom nutę mineralności i świeżości. Rezultat jest bardzo interesujący, zwłaszcza gdy te szczególne cechy nie zostaną przesłonięte procesem dojrzewania w inwazyjnym drewnie.

Sangiovese jest głównym bohaterem wielu czerwonych win z tego obszaru. W Val di Cornia oferuje bogaty profil aromatyczny złożony z czerwonych owoców, nut kwiatowych i nieprzesadnie intensywnej taniny. Jeśli więc nie jest nadmiernie stężone i nasycone drewnem, ma bardzo przyjemny smak. Dla tych, którzy lubią pełne wina i przyprawy pochodzące z uszlachetnień inspirowanych winami z lat 90., niektóre etykiety oparte na Cabernet Sauvignon i Merlot posiadają nuty dojrzałych owoców, ziół i przypraw. Nie można jednak zapominać o białych winach z tego wybrzeża. Viognier proponuje wina o wielkiej elegancji, ale to Vermentino jest dominującą odmianą, która na całym obszarze uprawy winorośli na nizinie Maremma, a także w Val di Cornia, wyraża się poprzez świeże i aromatyczne wina, balansujące między nutami cytrusów i owoców tropikalnych. Tak naprawdę najciekawsze doznania smakowe to te, które nie „upraszczają” wina w imię świeżości, ale pozwalają wyłonić się śródziemnomorskiej makii, pikantności pochodzącej z przybrzeżnych gleb, balsamicznym niuansom i napięciu, które sięga tak daleko, jak krzemień wypolerowany przez morze.

Oferta turystyczna rozciąga się od degustacji z przewodnikiem w piwniczce po wycieczki po winnicach, od uczestniczenia w zbiorach winogron po kolacje z łączeniem wina z typowymi regionalnymi potrawami, a w niektórych przypadkach nawet możliwość noclegu wśród winnic.