Olejkowy “must have”, który zna cały świat

0
15922

Tłumaczenie pl: Oskar Stawyski

Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

Jeśli na chwilę zapomnimy o olejku lawendowym, chcąc pomyśleć o najsławniejszym olejku eterycznym na świecie, zapewne przyjdzie nam do głowy… olejek z melaleuki skrętolistnej, czyli – nazywając go bardziej po ludzku – olejek z drzewa herbacianego (ang. tea tree). Jego drzewny, świeży, lekko ziołowy zapach znany jest wszystkim tym, którzy kiedykolwiek sięgnęli po naturalne specyfiki w walce z trądzikiem, grzybicą czy nużeńcami. Dlaczego olejek z drzewa herbacianego jest tak popularny i w czym może cię wesprzeć?

Po pierwsze – olejek Tea Tree jest jedną z łagodniejszych esencji roślinnych, dzięki czemu można go stosować u dzieci już od 2. tygodnia życia (oczywiście max.1 kropla w rozcieńczeniu z olejem ze słodkich migdałów). Olejek ten ma tak wszechstronne zastosowanie w aromaterapii, że jest najczęściej zalecanym olejkiem przez aromaterapeutów. Nadaje się zarówno do gojenia ran (np. po ukąszeniach owadów czy skaleczeniach), jak i do pielęgnacji paznokci, włosów i cery problematycznej. Jest bardzo pomocny przy wszelkich infekcjach, stanach zapalnych zatok czy bólach mięśni.

Z czego powstaje olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się z wiecznie zielonego krzewu o botanicznej nazwie Melaleuca alternifolia, które rośnie nawet do 7 metrów wysokości, jednak nie jest to tzw. herbata chińska (czyli de facto: kamelia), którą pije cały świat i z której wytwarza się esencje do zastosowania perfumeryjnego i kosmetycznego i nazywa “olejkiem herbacianym”. Liście melaleuki od tysięcy lat wykorzystywane były przez Aborygenów do leczenia ran i stanów zapalnych, zauważyli oni również lecznicze działanie wody, do której wpadały liście drzewa herbacianego. Liście drzewa herbacianego odkrył też podróżnik James Cook, który zaczął je zaparzać i dodawać do piwa, stąd nazwa rośliny tea tree. Obecnie wymienia się różne rodzaje olejków z drzewa herbacianego: manuka, kanuka, niaouli czy kajeputowy.

Na co stosuje się olejek tea tree?

Dzisiaj olejek z drzewa herbacianego, którego główny składnik to terpinen-4-ol, wykorzystywany jest przede wszystkim w walce z łupieżem i grzybicą skóry, włosów oraz paznokci, a także na trądzik i inne problemy skórne. Możesz zauważyć, że wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z trądzikiem, ale również szampony przeciwłupieżowe czy pasty do zębów, ma w składzie olejek Tea Tree. Warto stosować go również jako składnik domowych środków czystości (polecam przy okazji mój nowy ebook z przepisami na eko detergenty EKO SPRZĄTANIE dostępny m.in. w Olejkowym Sklepie).

Olejek z drzewa herbacianego jest bezpieczny do stosowania na skórę nawet bez rozcieńczenia, jednak zawsze warto sprawdzić reakcję skóry, rozcieńczając go w oleju bazowym (np. olej jojoba czy kokosowy) – zachowaj ostrożność szczególnie jeśli stosujesz ten olejek na nużeńca (czyli w okolicach oczu), a jeśli olejek ten dostanie się do oczu, przemyj je olejem, a nie wodą! (woda jedynie rozprowadzi olejek dalej, a olej go rozcieńczy, powodując coraz mniejsze podrażnienie).

Olejek z drzewa herbacianego (podobnie jak olejek lawendowy, co potwierdzają badania z 2021 roku) świetnie sprawdzi się również jako naturalny preparat na wszy – co nadal jest problemem w wielu przedszkolach i szkołach. Olejek ten, jak i olejek lawendowy, świetnie radzi sobie z eliminacją wszy, co potwierdzone jest badaniami z 2010 roku

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

  • Dodaj kilka kropli do dyfuzora ultradźwiękowego (upewnij się, że masz dyfuzor do aromaterapii, z materiałów PP i ABS, które nie wchodzą w reakcję z olejkami eterycznymi) – tym sposobem zmniejszysz ilość drobnoustrojów i alergenów w powietrzu, chroniąc siebie i innych przed infekcjami, grzybicą itp.
  • Inhaluj olejek z drzewa herbacianego w trakcie przeziębień i stanów zapalnych zatok, wraz z 2-3 olejkami do wyboru: eukaliptusowym (dla dzieci tylko pow. 6. roku życia – eukaliptus radiata), tymiankowym, rozmarynowym, miętowym, majerankowym, kadzidłowym czy lawendowym
  • Aplikuj na skórę, paznokcie i włosy przy łupieżu, wszawicy, grzybicy, trądziku – w rozcieńczeniu z olejem bazowym lub żelem aloesowym oraz w połączeniu z olejkiem lawendowym, geraniowym czy copaiba (do łupieżu również olejek miętowy i rozmarynowy)
  • Na złagodzenie ran, ukąszeń czy kurzajek stosuj ten olejek z olejkiem lawendowym i copaibowym
  • Płucz jamę ustną i gardło olejkiem tea tree z olejem kokosowym przy bólu gardła, stanach zapalnych jamy ustnej, paradontozie – najlepiej z olejkiem goździkowym, miętowym, bergamotkowym i copaiba
  • NIE stosuj olejku z drzewa herbacianego doustnie, nie aplikuj do uszu ani oczu!

 

Sprawdź inne zalecenia stosowania w bezpłatnej aplikacji OILO – Olejki eteryczne!

Z kodem GAZZETTA masz 10% rabatu w sklepie internetowym OlejkowySklep.pl, gdzie znajdziesz wyłącznie prawdziwe, certyfikowane i skuteczne olejki eteryczne i inne produkty do aromaterapii jakości terapeutycznej.