Pocztówki z Rzymu

0
186

Tablica Leopardiego

Rzym zawsze przyciągał artystów z całego świata. Dzisiaj, podobnie jak w czasach Imperium Rzymskiego, do miasta na siedmiu wzgórzach ściągają przedstawiciele wielu narodów i kultur.

Fontanny

Historia Rzymu nieodłącznie związana jest z wodą. Miasto leży nad rzeką Tyber oraz nad jego mniejszym dopływem – Aniene. Zbudowane przez Rzymian akwedukty i systemy kanalizacyjne doprowadzały wodę z rzeki do miasta i pozwalały odprowadzać nieczystości. Woda stała się symbolem zdrowia i cywilizacji. Imponujące rzymskie fontanny stanowią wodną oprawę miasta oraz symbolizują siłę polityczną i ekonomiczną Imperium.

Bazylika św. Piotra

Dla Rzymian ta budowla jest głównym punktem odniesienia na mapie i na horyzoncie miasta. Nie tylko katolicy uznają Bazylikę za jeden z najważniejszych zaytków architektury europejskiej.

Filety z dorsza

Danie kuchni żydowskiej, którego każdy powinien spróbować. Doskonała przystawka do podania przed pizzą lub innym daniem gorącym.

Pasquino

Jeden z sześciu rzymskich „mówiących posągów”. Zgodnie z XVI-wieczną tradycją przechodnie przypinają do niego anonimowe karteczki zawierające zabawne lub bezczelne komentarze na temat bieżących wydarzeń politycznych.

Pasolini

Jego filmy i książki składają się na wielowymiarowy wizerunek tego miasta. Dzięki twórczości Pasoliniego możemy poznać Rzym z czasów boomu ekonomicznego oraz dowiedzieć się, jak wyglądało życie rzymskiego proletariatu na przedmieściach miasta. Pasoloni był człowiekiem wielkich idei, z którym wiąże się wiele sprzeczności. Brak tego artysty o złożonej osobowości jest niezwykle odczuwalny, szczególnie w przestrzeni krytyki intelektualnej.

Maritozzo con Panna (Quaresimale)

Już w starożytnym Rzymie wypiekano słodkie bułeczki z dodatkiem miodu i rodzynek. Najprawdopodobniej potomkiem tych przysmaków jest maritozzo. W średniowieczu jadano je przede wszystkim w Wielkim Poście i były wtedy przygotowywane trochę inaczej. Niewielkich rozmiarów bułeczki w ciemnym kolorze z rodzynkami, orzechami i kandyzowanymi owocami, nazywane santi maritozzi lub Quaresimale – „wielkopostne”, to jedne z nielicznych słodkich przekąsek dozwolonych do spożywania w tym okresie.

Totti

Zyskał status jednego z doczesnych symboli Rzymu, których znaczenie nie ustępuje wadze Koloseum czy Bazyliki św. Piotra. Francesco Totti, którego popularności odzwierciedla włoską miłość do piłki nożnej, uważany jest za godnego przedstawiciela „lepszej młodzieży” swojego miasta. Bez względu na okoliczności, rozwój kariery osobistej i warunki finansowe piłkarz zdecydował się pozostać członkiem macierzystej drużyny.

Stare miasto

Wąskie uliczki Rzymu biegnące wzdłuż ciasno ulokowanych, pięknie starzejących się zabudowań przywodzą na myśl obrazy z książek Bellego i Trilussy. Panująca tu cisza i kolorowy, śródziemnomorski nieład tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat tego miejsca. Nie ma lepszego relaksu niż spacer uliczkami rzymskiej starówki z przerwą na kawałek gorącej pizzy z prawdziwego pieca w wersji czerwonej (z pomidorami) lub białej, hojnie obłożonej szynką.

 

Alberto Sordi

Tematyka jego filmów to przede wszystkim Rzym i to, co oznacza bycie rzymianinem, ale również streszczenie kilkuset lat historii Włoch od czasów powojennych aż do końca wieku. Charakter tej niezapomnianej postaci, jaką był Albertone, można wyrazić jednym cytatem: „Nasza rzeczywistość jest tragiczna tylko w jednej czwartej – reszta jest całkiem zabawna. Oznacza to, że możemy się śmiać z większości rzeczy.”

tłumaczenie pl: Emilia Boleszczuk
foto: Enrico Carretta