Rzym oczami muzyków

0
109
Dall’alba al tramonto, Ermal Meta [Piazza del Popolo]

Już Francesco Petrarka uznał, że „głupcem jest ten, kto podziwia inne miasta, nie odwiedzając Rzymu”. Włoska stolica często znajduje się na listach najpiękniejszych miast świata. I nie ma się czemu dziwić: atmosfera panująca w tym mieście, piękne zabytki i oddech historii na każdym kroku, czynią z Rzymu muzeum pod gołym niebem. Jeśli nie możecie znaleźć się teraz w Wiecznym Mieście, wyruszcie w muzyczną podróż po jego ulicach w towarzystwie najpopularniejszych wykonawców ostatnich lat.

Vivere a colori, Alessandra Amoroso

Sei tu il mio re, io la tua regina in un’eterna Roma (Jesteś moim królem, a ja twoją królową w wiecznym Rzymie), śpiewa Amoroso – rzeczywiście potwierdzając swoją

Vivere a colori, Alessandra Amoroso [Zamek Anioła/Castel Sant’Angelo]

królewską pozycję najczęściej słuchanej włoskiej artystki w serwisie Spotify w 2016 roku (czyli w roku wydania tego singla). Spacerując po nastrojowych uliczkach Wiecznego Miasta, piosenkarka zabiera nas na Piazza Navona i Most Świętego Anioła z pocztówkowym wręcz widokiem na Zamek. Można zobaczyć także zdobiące ten bodaj najpopularniejszy rzymski most figury aniołów autorstwa Gian Lorenza Berniniego i jego współpracowników. W tym teledysku miasto staje się tłem wydarzeń dobrze współgrającym z energicznym utworem, który od razu poprawia humor.

Vivere a colori, Alessandra Amoroso [Piazza Navona]
Dall’alba al tramonto, Ermal Meta

Utrzymany w konwencji speed datingu wideoklip pokazuje rozwój uczucia pomiędzy uczestniczką i uczestnikiem szybkich randek. Para, w czasie przeznaczonym na spotkanie, odbywa ekspresowy spacer na sushi, do kina, a później rowerami udaje się przez Ogrody Willi Borghese do tarasu widokowego na wzgórzu Pincio. Z tego punktu rozpościera się piękny widok na Piazza del Popolo i kopułę Bazyliki świętego Piotra. W dalszej części bohaterowie przenoszą się na wspomniany plac. Romantyczna atmosfera i dynamika, w postaci ciągle odliczającego czas do końca randki stopera, doskonale łączą się ze sobą, nadając ekscytujące tempo całej akcji. Towarzyszymy randkowiczom podczas ich przyspieszonego poznawania się, a Rzym wydaje się być integralnym bohaterem rozwoju ich relacji.

Posso, Carl Brave i Max Gazzè

W teledysku do Posso już od pierwszych sekund widzimy panoramę Rzymu. Carl Brave zabiera słuchaczy, a przede wszystkim widzów wideoklipu, na czterominutowy spacer po Wiecznym Mieście. Realizacja nagrań plenerowych zajęła 2-3 dni, przy pomocy telefonu i kamery GoPro. Efektem tego przedsięwzięcia jest radosny teledysk, w którym można zobaczyć wiele ciekawych turystycznie miejsc. Choć widoki niektórych zabytków to zaledwie kilkosekundowe ujęcia, można dostrzec między innymi: świątynię Asklepiosa w Ogrodach Willi Borghese, wnętrze Panteonu, barokową fontannę dell’Acqua Paola, wieczornie oświetloną Fontannę Czterech Rzek na Piazza Navona czy zachowany fragment świątyni Hadriana na Piazza di Pietra.

In questa città, Max Pezzali

Utwór jest opowieścią o magnetyzującej mocy Rzymu, który przyciąga i nie pozwala czuć się samotnym.

In questa città, Max Pezzali [Janikulum/Gianicolo]

Nie mogło być inaczej w przypadku teledysku – wokalista podziwia niesamowitą panoramę miasta, stojąc na placu usytuowanym na wzgórzu Janikulum. Wraz z Maxem Pezzalim poznajemy Rzym z perspektywy taksówki, motocykla i pieszego spaceru. I tak, po rozpoczęciu wyprawy z dworca Termini, udajemy się w pobliże Koloseum, na Piazza del Popolo, przed Fontannę di Trevi, na Schody Hiszpańskie, przed Panteon, na Piazza Navona, a także przed fontannę dell’Acqua Paola. Na koniec znów wracamy na taras widokowy i spoglądamy na majestatyczne miasto oraz pomnik Giuseppe Garibaldiego.

I nostri anni, Tommaso Paradiso

Rodowity mieszkaniec Rzymu, Tommaso Paradiso, pokazuje swoje ukochane miasto nocą. Pulsujące wieczną energią i nieprzemijającym pięknem, przedstawione w nostalgiczny, pełen miłości sposób.

In nostri anni, Tommaso Paradiso

W nocnej scenerii zobaczymy zatem plac świętego Piotra, Łuk Konstantyna Wielkiego i Koloseum, Schody Hiszpańskie, Forum Romanum, fontannę dell’Acqua Paola, Pałac Sprawiedliwości, a o zachodzie słońca – pomnik Wiktora Emanuela II, a także słynny widok na kopułę Bazyliki świętego Piotra przez dziurkę od klucza na Awentynie. Jest to piękny hołd dla Wiecznego Miasta, zachwycający i poruszający serce każdego miłośnika rzymskiego ducha.