CYNAMON-ANCYMON. Legendarna przyprawa o wielu twarzach.

0
150

Olejek ze kory cynamonu ~ CYNAMON ~ Cinnamomum burmannii

Cynamon zna chyba każdy. A przynajmniej jego słodko-pikantny, rozgrzewający i pobudzający smak i zapach, przywodzący na myśl najczęściej słodkie bułeczki (ang. cinnabons), zimową owsiankę, pikantną amerykańską gumę do żucia czy świąteczne wypieki. A kiedy często korzystamy z danej rośliny, warto zapoznać się z jej właściwościami i historią, szczególnie jeśli ma tak silne działanie jak cynamon. Przekonaj się zatem, ile naprawdę wiesz o tej legendarnej przyprawie…

Co dwa cynamony, to nie jeden

Choć cynamon wydaje się niewinnym, słodkim i rozgrzewającym “dodatkiem” w kuchni czy mieszankach aromaterapeutycznych, należy stosować go niezwykle ostrożnie. Nie tylko dlatego że jest to jeden z tzw. “gorących” olejków eterycznych, ale również z uwagi na silne działanie jego składników aktywnych.

Mimo około 250 gatunków cynamonu, na rynku dostępnych jest zaledwie kilka, a najważniejsze do rozpoznania są właściwie 2 typy: cynamon cejloński i cynamon kasja. Ten pierwszy to tak zwany “prawdziwy” cynamon, chociaż nie jest on wcale lepszy od drugiego – jest po prostu droższy i ma troszkę słodszy aromat niż kasja, którego profil aromatyczny jest lekko pikantniejszy. Cynamon cejloński (Cinnamomum verum / C. zeylanicum) pochodzi ze Sri Lanki, gdzie od wieków uprawiany jest przez tamtejszą ludność. Z kolei cynamonem kasja określa się kilka gatunków, m.in. Cinnamomum cassia – inaczej “cynamon chiński”, choć pochodzi z Indonezji, gdzie rośnie również Cinnamomum burmannii (inaczej zwany cynamonem “korintje”, indonezyjski czy też sumatrzański). Oba gatunki cynamonu stosowane są od wieków w leczeniu dolegliwości, chociaż dzięki badaniom laboratoryjnym wiemy, że cynamony kasja zawierają więcej składnika aktywnego o nazwie kumaryna, który trzeba zażywać ostrożnie – bezpieczna dzienna dawka cynamonu to maksymalnie 1 łyżeczka sproszkowanej przyprawy lub 3-4 krople olejku cynamonowego do dyfuzora. Wśród cynamonowych olejków eterycznych spotkać można 3 typy: cynamon cejloński z kory, cynamon sumatrzański z kory oraz cynamon chiński “cassia” z liści.

Moc ukryta w korze

Olejki cynamonowe znane są ze swoich właściwości leczniczych od tysiącleci – wymieniane z wielką czcią zarówno w Biblii, jak i na ścianach grobowych Hatszepsut, w pismach starożytnych Greków i Rzymian, w medycznych księgach chińskich czy ajurwedyjskich, a nawet jako średniowieczny lek przeciwko dżumie (i składnik znanej w aromaterapii antydżumowej mieszanki “olejku złodziei”, o której więcej przeczytacie w Olejkowym Sklepie jako “olejek alchemików”), lecz dopiero dziś – dzięki badaniom laboratoryjnym – możemy oficjalnie przyznać, że cynamon ma szereg silnych właściwości prozdrowotnych, które stymulują pracę organizmu – nie tylko ludzi, ale i zwierząt czy innych roślin.

Przyglądając się nieco bliżej olejkom eterycznym z cynamonu, warto zapamiętać dwa składniki aktywne, które grają pierwsze skrzypce i odpowiedzialne są w głównej mierze za znany ciepły i energetyzujący zapach cynamonu, ale i za właściwości przeciwdrobnoustrojowe i balansujące poziom cukru we krwi: aldehyd cynamonowy (jedna z najsilniejszych substancji występujących w olejkach eterycznych), oraz eugenol (występujący w dużych ilościach również w olejku goździkowym, z gałki muszkatołowej czy bazyliowym). Ze względu na to, że substancje te są silnie drażniące dla skóry i błon śluzowych, należy z wielką ostrożnością stosować olejki cynamonowe – dlatego w Olejkowej Szkole i Olejkowym Sklepie zawsze zaznaczamy, że przy aplikacji olejku cynamonowego na skórę należy rozcieńczać go z olejem bazowym w proporcji minimum 1:5.

Wśród najważniejszych dobroczynnych właściwości olejku cynamonowego z kory wymienia się działanie:
● przeciwcukrzycowe (balansuje poziom cukru i insuliny we krwi)
● przeciwdrobnoustrojowe (antywirusowe, antybakteryjne, antygrzybicze,
antypasożytnicze)
● przeciwbólowe, przeciwreumatyczne
● antyoksydacyjne (przeciwstarzeniowe)
● przeciwzapalne
● przeciwzakrzepowe
● przeciwnowotworowe
● stymulujące krążenie, rozgrzewające
● pobudzające, energetyzujące

W związku z tymi właściwościami olejku cynamonowego, zaleca się stosowanie go pod opieką specjalisty w przypadku dolegliwości takich jak:
● cukrzyca
● miażdżyca, choroby sercowo-naczyniowe
● choroby zakaźne
● niska odporność
● nadciśnienie
● znużenie psychiczne
● zatrucia pokarmowe, niestrawność
● zakrzepy, zastój limfy, opuchlizna, słabe krążenie krwi, zimne kończyny
● przeziębienie, grypa, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych
● opryszczka, stany zapalne skóry, brodawki, kurzajki, łupież

Jak stosować olejek cynamonowy?
Olejek cynamonowy można stosować na skórę w rozcieńczeniu z olejem bazowym przynajmniej w proporcji 1:5 – wtedy może być on stosowany w rozgrzewającym masażu, kąpieli, kompresach i inhalacji.

Olejek cynamonowy polecany jest w zakażeniach dróg oddechowych w postaci inhalacji i dyfuzji dyfuzorami ultradźwiękowymi – najlepiej w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi, np. olejkiem eukaliptusowym, olejkiem goździkowym, olejkiem pomarańczowym czy olejkiem lawendowym, (dwa ostatnie szczególnie w przypadku aromaterapii dla dzieci).

Wszystkie naturalne olejki eteryczne najlepiej jest dyfuzować za pomocą profesjonalnego dyfuzora do aromaterapii ze specjalnych tworzyw PP i ABS, które nie wchodzą w reakcję chemiczną z olejkami eterycznymi. Dzięki temu skład fitochemiczny olejków nie zostaje naruszony, w przeciwieństwie do reakcji olejków na ich podgrzewanie w kominkach czy świecach, kiedy to stają się toksyczne. Kupując olejki eteryczne i dyfuzory w Olejkowym Sklepie możesz mieć pewność najwyższej jakości produktów do aromaterapii, które faktycznie działają.

Na OlejkowySklep.pl kupisz prawdziwe, naturalne olejki eteryczne o właściwościach terapeutycznych – a z kodem GAZZETTA zapłacisz 10% mniej.