Bologna Jazz Festival

0
1238

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski

Magdalena Radziszewska

Od kilku dni Bolonia jest zanurzona w muzyce jazzowej i wypełniona miłośnikami tego gatunku muzycznego. 26 października rozpoczął się Bologna Jazz Festival, który może pochwalić się właściwie niepowtarzalną tradycją w Europie. Historia jazzu w Bolonii jest naprawdę bogata w wyjątkowe koncerty i wspaniałych gości. W tym roku program festiwalu przewiduje prawie trzydzieści koncertów, podczas których zaprezentują się zarówno postaci już dobrze znane, które cieszą się uznaniem w świecie jazzu, jak Remember Shakti, Jack DeJohnette, Tim Berne, Dave Douglas, Opus 5, Tom Harrell, Stefano Bollani, The Bad Plus i Jan Garbarek, jak i te, które dopiero zdobywają rozgłos.

Jeden z pierwszych koncertów miał miejsce 29 października w Take Five Music Club, podczas którego zaprezentowała się jeszcze nieznana formacja muzyczna „Siroko”. Tolga During (gitary) szef formacji, Achille Succi ( saksofon basowy), który został uznany przez krytyka Mario Gambrę za „jednego z najgenialniejszych muzyków włoskiego jazzu” oraz Roberto Rossi (perkusja) zabrali nas w niezapomnianą podróż między muzyką jazzową a dźwiękami popularnej muzyki śródziemnomorskiej. Trio tak naprawdę utworzyło się niedawno, każdy z muzyków prezentuje własny wkład i doświadczenie muzyczne, co w rezultacie daje fuzję różnych kultur muzycznych, zaczynając od europejskiego jazzu, a kończąc na elementach muzyki północnej Afryki i Orientu. Ich repertuar składa się z wyjątkowych, unikatowych kompozycji, zawierających elementy muzyki etnicznej. Improwizacja jest tu bardzo ważnym elementem, dzięki czemu ich występy zawsze są wydarzeniem pełnym energii i niezapomnianym.

Rozpoczęty w ten sposób, Bologna Jazz Festival bez wątpienia będzie wyjątkowym wydarzeniem. Koncerty będą trwały do 27 listopada, kiedy to będzie miał miejsce koncert finałowy, na którym wystąpi Jan Garbarek, jeden z głosów – symboli, które uformowały tożsamość ECM Records.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zaplanowanych koncertów, odwiedźcie stronę festiwalu: http://www.bolognajazzfestival.com.

 

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski