„Eight collages by Monsieur G.” ALEXA URSO

0
1375

ALEX URSO

Musée de l’Oubli
Eight collages by Monsieur G.

DZiK, Ul. Belwederska 44 A, Warszawa

10 – 25 listopada 2016

Otwarcie 10 listopada, godz. 19.00

Ten projekt jest częścią 1st Worldwide Apartment and Studio Biennale

www.wasbiennale.com

 

[cml_media_alt id='115731']Alex Urso, Musée de l'Oubli, Collage, 2014[/cml_media_alt]

 

Naiwnym jest wierzyć w to, że pojedyncze wydarzenia oraz dzieła, które przetrwały do dziś są najważniejszą spuścizną minionych wieków. Swoje istnienie zawdzięczają decyzjom wąskiego grona teoretyków sztuki, którzy dokonując konkretnych wyborów przyczynili się do wyeliminowania szeroko pojętej reszty.” (Jean Dubuffet, Asphyxiante culture)

Wystawa składa się z ośmiu kolaży stworzonych przez Monsieur G. – nieznanego artystę francuskiego, którego prawdziwej tożsamości nigdy nie udało mi się poznać (prace podpisywał zawsze z tyłu, z datą 1979). W 2014 roku znalazłem je na ulicznym targu w Warszawie. Ukryte między starzyzną i rupieciami z drugiej ręki, leżące na ziemi, przykuły moją uwagę. Zaintrygowany, postanowiłem je ocalić.

Po zakupie całej serii, spędziłem sporo czasu czyszcząc każdy kawałeczek pracy, układając od nowa oraz rewitalizując zniszczone elementy by w końcu móc dać im drugie życie.

Cały projekt jest więc swoistym działaniem archeologicznym. To tchnięcie życia w rzeczy zapomniane przez czas. Ratując je od niepamięci przełożyłem właściwy artyście akt „kreacji” na akt „rehabilitacji”.

Moją główną intencją było złożenie hołdu tajemniczemu Monsieur G., a w szerszym rozumieniu – ukłon w stronę wszystkich artystów, których historia nigdy nie uznała za wartych uwagi. (Alex Urso)

* * *

www.alexurso.com

 

Informacje dla zwiedzających:

DZiK jest wielofunkcyjną przestrzenią kulturalną mieszczącą się przy ul. Belwederskiej 44 A.

Wystawa będzie mieścić się na pierwszym piętrze.

Wystawa będzie otwarta codziennie, od wtorku do soboty w godz. 12:00 – 20:00

Zainteresowanych spotkaniem z artystą prosimy o kontakt:

0048.796263115

painorpaint@gmail.com