Ennio Morricone oczarował Kraków

0
1329

Artykuł został opublikowany w numerze 62 Gazzetty Italia (kwiecień-maj 2017)

6 lutego jeden z najznakomitszych kompozytorów wszech czasów Ennio Morricone poprowadził koncert w Tauron Arenie Kraków w ramach tournée “60 years of music world tour’’. Maestro towarzyszyło 200 muzyków Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej oraz chórzystów Csokonai National Theatre Choir. Był to niezapomniany koncert, w trakcie którego Morricone przedstawił szeroką gamę utworów, zarówno tych dobrze znanych, jak i mniej, m.in.: “Gabriel’s Oboe”, “Cinema Paradiso”, “Kolacja dla dwojga” i “Po antycznych schodach”. Morricone zwykł mówić: “Przygotowując program koncertu biorę pod uwagę zarówno to, co chce usłyszeć publiczność, jak i to, co chcę, aby usłyszała’’. Pod koniec ostatniego koncertu – prawdziwej uczty dla ucha, miały miejsce owacje na stojąco nagrodzone potrójnym bisem. Często słysząc pierwsze nuty moich ulubionych utworów nie byłam w stanie opanować wzruszenia, ponieważ muzyka Morricone towarzyszy mi od najmłodszych lat.

Morricone wielokrotnie występował w Polsce, to jego trzeci koncert w Krakowie. Kilka dni przed koncertem powiedział: “Cieszę się z przyjazdu do Krakowa. Dlaczego? Ponieważ w Krakowie napisałem kilka utworów, które później cieszyły się dużym uznaniem. Nie powiem jakich, ale były przeznaczone do filmu poświęconego poprzedniemu papieżowi, który był z Krakowa. Miałem ogromną przyjemność mogąc poznać Kraków, ponieważ jest to miasto niesamowicie bogate w dzieła sztuki’’.

Ennio Morricone urodził się 11 listopada 1928 roku w Rzymie. Uczęszczał do szkoły podstawowej na Zatybrzu razem z przyszłym reżyserem Sergio Leone, z którym współpracował przez 20 lat pisząc ścieżki dźwiękowe do jego najbardziej znanych filmów m.in. do tzw. spaghetti westernów.

Ukończył Narodowe Konserwatorium im. Świętej Cecylii w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji. Pracował jako aranżer dla wytwórni płytowej RCA-Italia. Karierę kompozytora muzyki filmowej rozpoczął w 1961 roku muzyką do filmu “Urzędnik” w reżyserii Luciano Salce. Światową sławę przyniosły mu kompozycje do filmów Sergio Leone. Otrzymał liczne nagrody, m.in.: 2 Oskary, za całokształt w 2007 roku oraz ostatniego z 2016 roku za muzykę do “Nienawistnej Ósemki’’, trzy Złote Globy, trzy Grammy, 6 BAFTA, 11 Nastro d’Argento, 2 European Film Award, 10 David di Donatello, Złote Lwy.

Każdy wielki reżyser ma swojego ulubionego kompozytora. Dla Federico Felliniego był to Nino Rota, dla Stevena Spielberga John Williams. Morricone jest ulubieńcem dwóch gigantów włoskiego kina: Sergio Leone i Giuseppe Tornatore. Z Leone współpracował przez 20 lat (ich dzieło przerwała śmierć reżysera). Współpraca z Tornatore trwa już od 25 lat i przyniosła niezliczone owoce w postaci muzyki do takich filmów, jak “Cinema Paradiso”, “Malena”, “Sprzedawca marzeń” i wielu innych.

Morricone nie jest tylko zwykłym kompozytorem muzyki filmowej, on jest kompozytorem przez duże K. Ten cichy i introwertyczny człowiek poprzez swą miłość do muzyki obdarowuje nas ciągle niekończącymi się chwilami radości i nieopisanej harmonii.

foto: Beata Agnieszka Jastrzębska