Faraone Poland, bezpieczeństwo szyte na miarę

0
318

W Goleniowie, niezwykle dynamicznej specjalnej strefie ekonomicznej niedaleko Szczecina, działa ceniona włoska firma specjalizująca się w produkcji drabin i rusztowań, która z bezpieczeństwa w środowisku pracy uczyniła swoją dewizę produkcyjną i handlową. Rozmawiamy o tym z dyrektorem naczelnym Gianlucą Mercattiliim, który pracuje w firmie od 1992 roku, a od 2001 jest odpowiedzialny za polską filię Faraone Poland.

„Faraone Poland to włoskie przedsiębiorstwo z historią, działające od lat 70-tych ubiegłego wieku. Początkowo specjalizowało się w futrynach, dopiero później, niemalże przez przypadek, firma odkryła potencjał rynku produkującego drabiny i rusztowania, w którym jest dzisiaj absolutnym liderem, dzięki umiejętności realizacji projektów custom, czyli dopasowanych do potrzeb klienta. W Teramano, gdzie firma ma swoją główną siedzibę, są duże zbiory oliwek i zupełnie spontanicznie pomyślano o stworzeniu bezpiecznej drabiny do wchodzenia na drzewa oliwne, ograniczając w ten sposób liczbę wypadków. Ten prototyp drabiny funkcjonował tak dobrze, że bardzo szybko stał się produktem pierwszej potrzeby i dołączył do stałej produkcji obok futryn, które były wówczas podstawą biznesu firmy.

Kiedy Faraone Poland odkryło Polskę?

W latach 90-tych uczestnicząc w targach poznaliśmy firmę Akala, zajmującą się dystrybucją produktów. Pierwsza współpraca sięga roku 1994; później powoli Faraone Poland zdecydowało się zainwestować w Akalę i po jakimś czasie przejęliśmy wszystkie udziały firmy. Nasza polska siedziba z roku na rok stopniowo się rozrastała i w roku 2007 przenieśliśmy siedzibę z Lipian do Goleniowa. Kupiliśmy teren wielkości 2 ha i wybudowaliśmy na nim naszą siedzibę z magazynem o powierzchni 3 tys. m2; aktualnie mamy w planach budowę kolejnej hali. W międzyczasie nasza siła robocza, prawie całkowicie polskiej narodowości, wzrosła do 35 osób, z których 23 pracują stacjonarnie, a pozostali jeżdżą po całej Polsce.

Dodatkowym atutem firmy Faraone Poland jest praca na zamówienie. Co w praktyce oznacza dopasowanie rozwiązań problemów logistycznych do potrzeb klienta?

Dokładnie tak, naszą podstawą są drabiny wysokiej jakości, produkty z większym standardem bezpieczeństwa i wytrzymałości niż te, które można znaleźć w sprzedaży w dystrybucji na szeroką skalę. Nasze drabiny używane są na przykład przez osoby pracujące w centrach handlowych lub przez przedsiębiorstwa, które pracują na wysokościach; naszych drabin używa się też do mycia cystern, samolotów, pociągów, ciężarówek i betoniarek. Zwykle firmy do nas dzwonią, my jedziemy zrobić wizję lokalną i później projektujemy struktury do pracy na wysokościach, bezpieczne i przystosowane odpowiednio do funkcji, jaką mają spełniać, dzięki czemu pracuje się lepiej i bez ryzyka dla pracowników.

Codzienna praca z zachowaniem norm bezpieczeństwa to podstawa, ale być może nie jest jeszcze w centrum uwagi przedsiębiorstw?

Duże przedsiębiorstwa inwestują w bezpieczeństwo, nie mogą sobie przecież pozwolić na to, aby ich pracownicy pracowali w niestabilnych czy niebezpiecznych warunkach; to, co niepokoi, to małe i średnie firmy. Kiedy w zeszłym roku uczestniczyłem 26 kwietnia w światowym dniu bezpieczeństwa w siedzibie Sejmu w Warszawie, usłyszałem jak dużo jest wypadków w czasie pracy, zwłaszcza w sektorze budowniczym w pracy na wysokościach. Od razu zdecydowałem się powołać do życia fundację „Polska kocha bezpieczeństwo”, żeby rozpowszechniać w każdej warstwie społecznej kulturę bezpieczeństwa. Teraz Fundacja będzie prezentowała w polskich szkołach podstawowe reguły bezpiecznego życia, ale będziemy też robić kursy dla pracowników. Nie chcemy już widzieć osób, które wykonują niebezpieczną pracę bez kasków czy rękawic, osób, które usprawiedliwiają się zdaniem: „Zawsze tak pracowałem”. Powtarzają to dopóki nie wydarzy się tragedia, dopiero później są w stanie zrozumieć swój błąd. Nie powinno się naprawiać szkód, tylko im zapobiegać, taka jest nasza filozofia i dzięki niej jesteśmy doceniani w całej Europie.

tłumaczenie pl: Agata Pachucy

Strona www: faraone.pl
Facebook: facebook.com/faraonepoland/