Fascynujący Piemont, z trasami narciarskimi, truflami, winem i … Turynem.

0
823

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

tłum. Konrad Pustułka

„Piemont to piękne i urocze miejsce, które potrafi zdobyć serce każdego turysty. Życzymy sobie, aby polskich turystów ciągle u nas przybywało, dlatego czekamy na Was tutaj!” – takie oto zaproszenie kieruje do obywateli Polski, którzy zamierzają spędzić wakacje we Włoszech, przewodniczący odpowiedzialny za turystkę regionu Piemont, Alberto Cirio. W rzeczy samej, każdego roku do Piemontu przybywa z Polski około 20 tys. turystów. Okazji do odwiedzenia Piemontu nie brakuje, podkreśla Cirio, poczynając od ważnych wydarzeń religijnych, które odbędą się w tutejszym regionie w latach 2014/2015, a które mogą stanowić atrakcje dla turystki pielgrzymkowej. „Od wyczekiwanych uroczystości związanych z dwusetną rocznicą urodzin księdza Bosco, z której to okazji w przyszłym roku, w okresie wiosenno-letnim zostanie po raz kolejny wystawiony dla zwiedzających Całun Turyński, po Misterium Męki Pańskiej wykonywanej w miejscowości Sordevole. Aby zobaczyć Misterium wykonywane od 200 lat przez teatr ludowy, w którym bierze udział niemalże cała miejscowość, ponad 400 osób, aktorów i statystów, przybywają do Sordevole liczni turyści, nawet ze Stanów Zjednoczonych.”

Przewidziane są też liczne imprezy sportowe, jak choćby „dla pasjonatów kolarstwa zawita tutaj Giro d’Italia, w czasie którego zostanie rozegrana „czasówka win” pomiędzy miejscowościami Barbaresco-Barolo, znanymi z produkcji wina. Wyścig odbędzie się 22 maja 2014 pośród pięknych dolin i miejscowości Langhe, Roero i Monferrato, które ze swoimi winnicami kandydują do miana Światowego Dziedzictwa UNESCO”, dodaje przewodniczący Cirio.

Nie wspominając już o „perle” Piemontu, wyjątkowej i największej atrakcji turystycznej, „o białej trufli w Alba, w której każdego roku jesienią odbywa się największy na świecie targ tego cennego i wonnego grzyba. 84 Międzynarodowe Targi Trufli odbędą się w mieście Alba w weekendy, w soboty i niedziele, pomiędzy 11 października a 16 listopada.

“Wino i gastronomia to jedna z okazałości Piemontu,” tłumaczy Cirio. “Produkty rolne jedyne w swoim rodzaju, renomowani szefowie kuchni i krajobrazy zapierające dech w piersiach, rozciągające się od jezior aż po góry, ze szczytami Piemontu, służącymi za siłownię do ćwiczeń na otwartym powietrzu zarówno w lecie, jak i w zimie. Ponad 1300 km olimpijskich tras narciarskich świetnie przygotowanych do szusowania.”

53 stacji narciarskich, 14 snowparków, 300 wyciągów: w sumie 1300 km tras na światowym poziomie, na których można uprawiać nie tylko narciarstwo alpejskie, lecz także biegi narciarskie, snowboard i saneczkarstwo. Do miejscowości znanych z XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie w 2006 roku należą m.in. Sestiere (miasteczko wznoszące się na wysokości 2035 m w dolinie o takiej samej nazwie, pomiędzy Val Chisone e Valle di Susa niedaleko granicy francuskiej).

Sauze d’Oulox i Bardonecchia są wybierane przez miłośników snowboardu. Niedaleko od tych miejscowości w rejonie cuneese znajdują się Limone Piemonte i kompleks narciarski Mondole Ski (Artesina, Prato Nevoso, Frabosa Soprana).

“Piemont”, kontynuuje Cirio “to stolica włoskiego golfa z 50 prestiżowymi klubami rozsianymi po całym terytorium, a także stolica shoppingu z największymi w Europie outletami, proponującymi znane marki ze świata mody po okazyjnych cenach. Na przykład Serravalle Designer Outlet Village angielskiej marki McArthurGlen, znajdujący się w Alessandrii, jest jednym z pierwszych outletów otwartych we Włoszech i uważany jest dzisiaj za jeden z największych Outlet Village w Europie.

„No i oczywiście”, dodaje przewodniczący Cirio „jest do zobaczenia Turyn ze swoimi eleganckimi portykami, z pałacami królewskimi, Pałacem Venaria, historycznymi kawiarniami, Muzeum Egiptu, Muzeum Kina i jeszcze wiele innych rzeczy. Polska jest przepięknym krajem z monumentalnymi i wspaniałymi miastami, a także z doskonałą tradycją kulinarną. Kraj, z którym mam silną osobistą więź za sprawą Ojca Świętego, którego kochałem najbardziej z papieży. Dla naszego regionu Polska to bardzo interesujący rynek rozwoju.”

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski