Festiwal w San Remo coraz bliżej!

0
107

Artykuł został opublikowany w numerze 85 Gazzetty Italia (luty-marzec 2021)

Tegoroczna, już 71. edycja Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo odbędzie się w dniach 2-6 marca 2021. Tradycyjnie w Teatrze Ariston w walce o podium zmierzy się ze sobą grono znakomitych wykonawców. Dyrektorem artystycznym imprezy jest – tak jak w roku ubiegłym – Amedeo Sebastiani, lepiej znany jako Amadeus. Na rozgrzewkę przed muzycznymi wieczorami, które czekają nas w marcu, kilka słów o nagrodach, dotychczasowych rekordzistach oraz lista tegorocznych uczestników.

Bez względu na to, czy jest się fanem Festiwalu, czy wręcz przeciwnie, nie można zaprzeczyć, że jest to impreza, która na stałe zapisała się jako element kultury włoskiej. W corocznym konkursie rywalizują piosenki skomponowane przez włoskich autorów, w języku włoskim lub regionalnym. Co istotne, utwory po raz pierwszy można usłyszeć dopiero w wieczór konkursowy – nie mogą one zostać opublikowane przed Festiwalem. Festiwal dzieli się dwie kategorie: Campioni, czyli główna sekcja, w której rywalizują wykonawcy, oraz Nuove Proposte, w której biorą udział debiutanci.

O co toczy się walka?

Zwycięzca Festiwalu nie otrzymuje nagrody pieniężnej. Bez wątpienia podkreśla to symboliczny wymiar całej imprezy, gdzie jedynym zwycięzcą jest muzyka. Pomimo braku nagrody pieniężnej, laureaci konkursu zdobywają popularność, która przekłada się na ilość sprzedanych płyt czy biletów na koncerty. Zwycięski utwór trafia do rozgłośni radiowych, co również wpływa na wzrost widoczności medialnej. Zdobycie pierwszej nagrody w większości przypadków staje się przepustką do reprezentowania Włoch na Konkursie Piosenki Eurowizji, co pozwala wykonawcy na zaprezentowanie się jeszcze szerszej publiczności. Zwycięzca otrzymuje pamiątkową statuetkę przedstawiającą lwa z palmą, czyli herb miasta. Ręcznie rzeźbione, odlane ze srebra trofeum powstaje w Wenecji i jest wytwarzane przez firmę Santi, która zajmuje się także produkcją skrzydlatych lwów, będących nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Wenecji. Na Festiwalu można zdobyć także nagrody specjalne. Jedną z najważniejszych jest Nagroda Krytyków im. Mii Martini, przyznawana od 1982 roku (a nazwana imieniem Martini po jej śmierci, czyli od 1996 roku). Jako że jest to wyróżnienie od jury konkursu, wielu uważa je za nawet istotniejsze niż pierwsza nagroda całego Festiwalu (oczywiście można zdobyć obie te nagrody jednocześnie). Wśród wielu wyróżnień na Festiwalu warto wspomnieć o nagrodzie przyznawanej przez dziennikarzy, nagrodzie im. Sergio Bardottiego za najlepszy tekst czy nagrodzie im. Giancarlo Bigazziego za najlepszą kompozycję.

Rekordy

Claudio Villa i Domenico Modugno to wykonawcy, z których każdy zwyciężył na Festiwalu czterokrotnie. Jest to rekord ilości zwycięstw. Z kolei kobietą, która triumfowała trzykrotnie, jest Iva Zanicchi. Dotychczas najmłodszą osobą, która wygrała Festiwal, była Gigliola Cinquetti – miała 17 lat, kiedy w 1964 roku zdobyła pierwszą nagrodę. Z kolei najstarszym zwycięzcą jest Roberto Vecchioni, który wygrał jako 66-latek w 2011 roku.