Haute Couture Art Night Tursi 2022

0
117
Autorskie projekty Natashy Pavluchenko pod włoskim niebem w Bazylikacie

6 sierpnia 2022, przed średniowieczną Bazyliką Matki Bożej Królowej Anglony w Tursi na południu Włoch, podczas wydarzenia Haute Couture Art Night, zostaną zaprezentowane kolekcje Maria D’Anglona oraz Bianca / Everlasting, autorstwa polskiej projektantki Natashy Pavluchenko. Oba projekty pochodzą z nowej, ponadczasowej linii modowej artystki łączącej modę, sztukę i historię.

Miasto Tursi znajduje się we włoskim regionie Bazylikata. Jego początki sięgają V wieku i związane są z najazdem Wizygotów, pod przewodnictwem legendarnego wodza Alaryka. Obszar ten słynie z produkcji owoców cytrusowych, w tym szczególnej odmiany pomarańczy, które sprowadzili tu Saraceni w 1000 roku. To region, który upodobali sobie także filmowcy – w pobliskiej Materze Mel Gibson kręcił sceny do „Pasji” i realizowano również sceny pościgu do ostatniego filmu o przygodach Jamesa Bonda „Nie czas umierać”.

„To sen który staje się rzeczywistością” – powiedziała projektantka, gdy okazało się, że obie jej kolekcje artystyczne, zostaną zaprezentowane we Włoszech, w tak wyjątkowym miejscu. Znajdujące się w XI-wiecznej Bazylice ornamenty ołtarzy stały się inspiracją do powstania w 2020 roku pierwszego projektu pod nazwą Maria D’Anglona. Rok później powstała kolejna kolekcja łącząca modę i sztukę zatytułowana Biała / Everlasting, dla której inspiracją stały się dekoracje średniowiecznego kościoła św. Stanisława w Bielsku-Białej. To jedyna, jak do tej pory, kolekcja Natashy Pavluchenko cała rygorystycznie w kolorze białym. Oba projekty, których premierowe pokazy odbyły się w kolejnych edycjach rzymskiej Altaroma, zostały wykonane w Atelier projektantki w Bielsku-Białej.

Głównym organizatorem Haute Couture Art Night / Tursi 2022 jest Urząd Miasta w Tursi, na czele z Burmistrzem Salvatorem Cosmą. Gośćmi specjalnymi będą Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Podczas wydarzenia, odbywającego się pod patronatem Ambasady RP w Rzymie, promowany będzie także UrBBan Fussion. Art & Fashion Festival, organizowany w Bielsku-Białej i dedykowany modzie oraz różnym formom sztuki. Partnerem i producentem wiodącym wydarzenia w Tursi jest International Fashion Network.

*****

NATASHA PAVLUCHENKO

Projektantka mody, ilustratorka, designerka. Polka z białoruskimi i ukraińskimi korzeniami, od ponad 20 lat mieszkająca w Bielsku-Białej. Jej pradziadek, jeszcze przed I wojną światową, z sukcesem prowadził pracownię krawiecką na warszawskiej Starówce. Potem los rzucił rodzinę na Wschód, na tereny dzisiejszej Białorusi. Swoją przygodę z modą Natasha rozpoczęła w wieku 17 lat. Podczas nauki w Fashion Design Institute of Modern Knowledge w Mińsku stworzyła pierwszą autorską kolekcję. Wygrana w konkursie Smirnoff Fashion Awards w Moskwie (2001), pozwoliła jej na udział w międzynarodowym Fashion Show w Dusseldorfie, gdzie została okrzyknięta „Odkryciem Roku 2002”.

Kolejne zwycięskie konkursy i przeglądy mody potwierdziły jej talent i rzemiosło krawieckie najwyższej jakości oraz nowoczesną wizję mody. Kreacje Natashy, które powstają w bielskim Atelier, podziwiano w Portugalii, Rosji, Hiszpanii, Niemczech i Azerbejdżanie. Z okazji 90-lecia istnienia Fiat Auto Poland Pavluchenko zaprojektowała wnętrza Fiata 500, a jej designerskie projekty mebli zostały dobrze przyjęte podczas targów w Paryżu. Natasha Pavluchenko ubiera gwiazdy filmowe i telewizyjne, tworzy również kostiumy teatralne. W jej kreacji wystąpiła na oskarowej gali w Hollywood Ewa Puszczyńska, producentka nagrodzonego filmu „Ida” (reż. Paweł Pawlikowski). Projektantka stworzyła także markę Neo Couture, z myślą o kobietach ceniących indywidualny styl, niepowtarzalny krój i materiały najwyższej jakości.

Projekt MARIA D’ANGLONA

Po zorganizowaniu kilkuset pokazów mody, projektantka zaczęła szukać nowych inspiracji i
form ekspresji dających ujście jej kreatywności. Pomysł na nową linię modową przyszedł jej podczas wizyty w Tursi. Po powrocie do Polski projektantka wnikliwie studiowała wzory tamtejszych ołtarzy, badając je pod względem genezy, kolorystyki i historii. Tak powstała Maria d’Anglona – ponadczasowa kolekcja, otwierająca nową linię kreatywną i pokazująca, że moda może inspirować się sztuką i sama się nią stać. „Nazywam tę kolekcję projektem, bo nie chcę zamykać się wyłącznie w samej przestrzeni modowej. Chciałam pokazać, że historia, na którą często nie zwracamy uwagi, może być inspiracją do czegoś nowoczesnego” – powiedziała projektantka.

Maria d’Anglona została zaprezentowana po raz pierwszy w Rzymie w styczniu 2020 roku. Projekt uzyskał wsparcie burmistrza miasta, miejscowego biskupa, społeczności Tursi i przedsiębiorców z regionu. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Maria Cristina Rigano z International Couture – organizatorka pokazów mody w Paryżu, Pekinie i w Rzymie. zaraz po prezentacji kolekcji stwierdziła, że to projekt, w którym historia staje się modą.

Projekt BIAŁA / EVERLASTING

Kontynuując rozpoczętą linię kreatywną i znajdując kolejną inspirację we wnętrzach najstarszego bielskiego kościoła p.w. św. Stanisława, projektantka stworzyła podczas
pandemii zupełnie nową kolekcję dedykowaną miastu, w którym żyje i pracuje. “Biała / Everlasting jest dla mnie kolekcją nietypową, zaskoczeniem kolorystycznym. Jest symbolem miłości, czystości i wieczności. Kolor kolekcji pochodzi od nazwy miasta, w którym mieszkam i tworzę, a ono ma niezwykłą duszę oraz niesamowitą historię.” – wyznała Natasha Pavluchenko. Kolekcja miała swoją światową premierę podczas Altaroma 2021, w ramach pokazów International Couture w Rzymie.

„To moda, która staje się sztuką i czerpie z historii Bielska-Białej, z tradycji włókienniczej miasta, z jego architektury, przetwarza ją i pokazuje światu. Wspaniale, że także w ten sposób można odkrywać polską historię i przybliżać ją Włochom.”- stwierdziła obecna na pokazie Ambasador Polski we Włoszech, Anna Maria Anders. W tworzenie kolekcji zaangażowały się władze miasta na czele z Prezydentem Miasta Jarosławem Klimaszewskim. Powstanie kolekcji wpisało się w jubileusz 70-lecia połączenia obu miast, leżących od setek lat po dwóch stronach rzeki Biała.

URBBAN FUSION. Art & Fashion Festival

Międzynarodowe zainteresowanie jakie wzbudziły kolekcje MARIA D’ANGLONA oraz BIAŁA / EVERLASTING,przekonało władze miasta do zorganizowania w Bielsku-Białej nowego i cyklicznego w zamierzeniu wydarzenia, skierowanego w dużym stopniu do młodych ludzi – uczniów, studentów i absolwentów szkół artystycznych. UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival nawiązuje do tradycji włókienniczej miasta i łączy na jednej przestrzeni różne rodzaje sztuk. Dyrektorem artystycznym wydarzenia została jego główna pomysłodawczyni, Natasha Pavluchenko.

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w grudniu ubiegłego roku. W festiwalowych pokazach performatywnych w fascynujący sposób połączyła: modę, muzykę, taniec i sztuki wizualne. Młodzi ludzie mogli także uczestniczyć w spotkaniach rangi masterclass z międzynarodowymi wykładowcami, w wernisażu fotografii poświęconej modzie, wystawie rysunku modowego, projekcjach filmowych o tematyce modowej, a co najważniejsze – wziąć udział w konkursie modowym przeznaczonym dla osób do 31. roku życia, w którego jury zasiedli przedstawiciele Polski i Włoch. Kolejna edycja Festiwalu już wkrótce.