Jubileuszowy koncert Massimiliano Caldiego online dziś (11.12) o 19:30

0
40
Massimiliano Caldi, fot: Paweł Jaremczuk

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

Dziś odbędzie się koncert Massimiliano Caldiego, dyrygenta z Mediolanu, który świętuje 20 lat od pierwszego koncertu w historycznej sali Filharmonii Krakowskiej.

Z okazji Dni Organów, Caldi będzie dyrygował Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej na scenie z udziałem organisty Tomasza Głuchowskiego. W programie przewidziano dwa utwory na organy i orkiestrę (Koncert Händla HMW 309 i Koncert Filippo Allegri w FA) oraz I Symfonię Beethovena na 250. rocznicę jego urodzin, 5 dni przed urodzinami geniusza z Bonn (17 grudnia). Koncert zostanie nagrany w Filarharmonii, a następnie wyemitowany online na YouTube 11 grudnia o 19:30 (link do transmisji).

Zaledwie dwadzieścia lat wcześniej, również na początku grudnia, Maestro gościł w Krakowie, by zagrać swój drugi koncert w Polsce po zdobyciu nagrody Fitelberga, która rok wcześniej nadała ostateczny kierunek jego karierze w naszym kraju. Maestro Caldi dyrygował dwiema operami Mozarta i V Symfonią Mendelssohna. Atmosfera była bardzo uroczysta. Oto wspomnienia Massimiliana z tamtych czasów:

„Na rynku głównym był śnieg, jarmarki bożonarodzeniowe (które widziałem przelotnie już 5 lat wcześniej, wracając do Mediolanu po pierwszej edycji konkursu, w którym brałem udział), miasto było i jest wspaniałe, a moi rodzice odwiedzili mnie wówczas niespodziewanie w dniu koncertu!

W grudniu ubiegłego roku w Katowicach wygrałem nagrodę Fitelberga, był to mój drugi koncert w Polsce ujętym w „pakiecie nagród”, po pierwszym występie w Warszawie w kwietniu 2000 roku. Wspólnie z Ewą Bukojemską (nauczycielką fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie) wykonaliśmy uwerturę Don Giovanniego i Koncert fortepianowy KV 488 Mozarta, a następnie V Symfonię „Reformacja” Mendelssohna. Z przerażeniem wspominam pierwsze wejście na salę koncertową w pierwszym dniu prób, ale też tę wspaniałą atmosferę, która się później wytworzyła i moje poczucie spokoju (miałem 33 lata)”.

Link do transmisji: https://www.youtube.com/user/FilharmoniaKrakow/featured

www.massimilianocaldi.it

Źródło: http://www.rivistamusica.com/massimiliano-caldi-20-anni-a-cracovia-con-lo-streaming/

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski