KINO WŁOSKIE  na festiwalu WIOSNA FILMÓW

0
348

ten artykuł jest dostępny w wersji polski

Już w ten piątek rozpoczyna się 26. edycja WIOSNY FILMÓW. Festiwal potrwa od 29 maja do 7 czerwca i będzie pierwszym w Polsce festiwalem filmów fabularnych zorganizowanym online. Odbędzie się w całości na platformie sieci wirtualnych kin MOJEeKINO.PL.

Widzowie zobaczą w ciągu 10 dni ponad 40 filmów, z czego połowa to polskie premiery lub przedpremiery. Fani kina włoskiego znajdą również coś dla siebie. Na festiwalu pokazane zostaną pierwszy raz w Polsce aż trzy filmy ze słonecznej Italii. Wśród nich nowa produkcja Ferzana Özpetka oraz obsypana nagrodami adaptacja powieści Jacka Londona „Martin Eden”.

Aż trzy filmy będą polskimi premierami!

Pierwszą z propozycji, nie tylko dla fanów kina włoskiego ale także filmowych adaptacji książek jest „MARTIN EDEN”. Przeniesiona na ekran bestsellerowa powieść Jacka Londona pod tym samym tytułem, to intrygująca opowieść o miłości, ambicji oraz rodzącej się świadomości, której akcję reżyser usytuował w uwielbianym przez filmowców Neapolu. W tytułową rolę wciela się genialny Luca Marinelli, który za swoją kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Film został także doceniony na wielu światowych festiwalach.

SEANSE: PREMIERA 3.06 (środa), godz. 21:00 oraz 7.06 (niedziela), godz. 20:00

 

Kolejną premierą na festiwalu będzie najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka „SEKRET BOGINI FORTUNY”. Główne role reżyser powierzył gwiazdom włoskiego kina, doskonale znanym również polskiej publiczności: Stefano Accorsiemu, Jasmine Trince oraz Edoardowi Leo. Jasmine Trinca za tę rolę otrzymała najważniejszą włoską nagrodę filmową dla najlepszej aktorki – David di Donatello. W „Sekrecie bogini Fortuny” pochodzący z Turcji reżyser wraca do tematów, które sygnalizował w swoich poprzednich filmach. Przedstawiona przez Özpetka historia relacji pomiędzy mężczyznami łączy w sobie elementy komedii romantycznej, kina społecznego i przejmującego dramatu. Wszystko to w imponującym entourage’u, który, wzorem innych jego filmów, podkreśla włoską elegancję.

SEANSE: PREMIERA 31.05 (niedziela), godz. 21:00, 7.06 (niedziela), godz. 19:00

 

Widzowie WIOSNY FILMÓW zobaczą jako pierwsi w Polsce także film „ZŁE BAŚNIE”, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na tegorocznym Berlinale. W swoim drugim filmie utalentowani włoscy twórcy – bracia D’Innocenzo w sposób groteskowy opowiadają o poszukiwaniu, samotności i lęku. Niektórzy krytycy w podejściu do bohaterów dopatrują się w „Złych baśniach” echa twórczości amerykańskiego reżysera Todda Solondza, jeszcze inni widzą tu ostrą krytykę kapitalizmu. Pewne jest, że ta ujęta w formułę mrocznej współczesnej baśni opowieść to kino ekstremalnych emocji, angażujące widza do ostatniego nerwu, baśń która brzmi jak zgrzyt noża po szkle.

SEANSE: PREMIERA 31.05 (niedziela), godz. 19:00, 6.06 (sobota), godz. 18:00

 

ASPROMONTE” to kolejna perełka w programie tegorocznej edycji WIOSNY FILMÓW. Nostalgiczna opowieść o włoskim południu z Valerią Bruni Tedeschi („Zwariować ze szczęścia”) oraz Marcello Fonte („Dogman”) w rolach głównych, pokazywana była w kinach w ubiegłym roku. Akcja filmu, opartego na powieści Pietra Criaco, rozgrywa się w latach 50, w niewielkim miasteczku Africo, położonym w malowniczym kalabryjskim Aspromonte. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem sam reżyser Mimmo Calopresti wychował się w niewielkim kalabryjskim miasteczku. W jednym z wywiadów przekonywał, że włoskie południe od zawsze naznaczone było pewną duchowością: „Niebem i piekłem, baśnią i tragedią”. Jego nowy film łączy w sobie wszystkie te elementy.

SEANS: 6.06 (sobota), godz. 15:00

 

Festiwal WIOSNA FILMÓW rozpoczyna się 29 maja, potrwa 10 dni. Wyjątkowo ze względu na panującą sytuację oraz zamknięte kina przeniesiony został do sieci i odbędzie się na platformie wirtualnych kin MOJEeKINO.PL. W sumie w wydarzeniu weźmie udział 47 kin z całej Polski, które na platformie mają swoje wirtualne sale.

Bilet na każdy seans kosztuje 15 PLN.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach: wiosnafilmow.pl oraz MOJEeKINO.PL

ORGANIZATOREM 26. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”.

Partnerem Festiwalu WIOSNA FILMÓW jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które stworzyło największą na świecie platformę wirtualnych kin MOJEeKINO.PL

Więcej informacji na stronach:
www.wiosnafilmow.pl
www.facebook.com/wiosnafilmow

a już od 21 maja także na stronie www.MOJEeKINO.PL
Więcej informacji udziela dział prasowy festiwalu WIOSNA FILMÓW:

Agnieszka Zając
PR i MARKETING
e-mail: agnieszka@ruchomeobrazy.pl
tel.: 600 094 719

ten artykuł jest dostępny w wersji polski