Pocztówki z Mediolanu

0
139

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski

Mediolan to miasto odmienione. O wiele bardziej, niż można było to sobie wyobrazić zaledwie 5 lat temu, kiedy to ruch drogowy, słaba wydajność oraz niska jakość życia były na językach wszystkich: mieszkańców, osób dojeżdżających do pracy, turystów i pracowników mobilnych. Dziś wszystko uległo zmianie, zadziwiając przede wszystkim samych mieszkańców. W dzisiejszym Mediolanie mnóstwo jest ikonicznych miejsc, spośród ktorych polecamy szczególnie:

Darsena/Naviglio

Mediolan powstał na wodzie, lecz na początku XX w. kanały zostały zasypane. Pozostało kilka charakterystycznych, w pobliżu których toczy się huczne i żywe nocne życie. Darsena zespala te dwa kanały (Navigli). Dziś jest to cel i miejsce wydarzeń, które przeplatają się w zapełnionym po brzegi kalendarzu. 

Brera

Pinakoteka, alejki, restauracje i sklepy „starego Mediolanu”, który dziś odżywa, może trochę udawany, ale jednak sugestywny. 

Porta Nuova/ Gae Aulenti

Nazwa, która niesie w sobie przeznaczenie. Nowa brama, którą Mediolan otwiera względem Europy bardziej innowacyjnej, odważnej, bogatej, ale mimo to gościnnej. Projekt miejski wywołujący dyskusje, ale nie budzący wątpliwości, nowy Potsdamer Platz z wychwalanymi pomysłami w temacie zrównoważonego rozwoju. W tym „pionowym lesie” znajdziemy drapacz chmur nagradzany przez znawców architektury. 

Duomo

W Mediolanie powiedzenie „fabryka Duomo” przywołuje na myśl niekończące się prace. I rzeczywiście, Duomo, szósty pod względem wielkości kościół na świecie, jest stale poddawany renowacjom i pracom konserwacyjnym z uwagi na swoje niezliczone iglice, statuy i dekoracje. Niezaprzeczalne arcydzieło gotyckiej architektury. 

Teatr alla Scala

Dla Mediolańczyków po prostu „la Scala”. Dla muzyków i dyrygentów to cel, do którego zmierza ich kariera. Otwarcie lirycznego sezonu przypada na 7 grudnia, dzień św. Ambrożego, patrona Mediolanu, wraz z wieczorkiem pełnym blasku. Budynek został niedawno odnowiony według odważnego, acz udanego projektu Mario Botty.

Zamek Sforzów/ Parco Sempione

Niezwykły park bogaty w cudowne elementy z różnych epok, który nie ma żadnego powodu, by zazdrościć o wiele bardziej wychwalanym europejskim parkom. W środku znajduje się zamek i twierdza Sforzów, jak również Palazzo della Triennale, Łuk Pokoju i Arena di Milano. Pół dnia zwiedzania wystarczy, by zorientować się w różnorodności artystycznej Mediolanu. 

Modowy czworobok

Moda to Mediolan i viceversa. Wielkie domy mody, pokazy, sklepy tworzą nierozerwalny związek. W swoim bardziej wyrafinowanym, luksusowym wydaniu, ale również w pret-à-porter. Najbardziej atrakcyjnym celem zakupów jest czworobok, wytyczany przez Corso Venezia, Via Spiga, Via Manzoni i najsłynniejszą Via Montenapoleone. Plan podróży, który daje początek ścieżce pełnej inspiracji i pokus. 

Zabytkowy cmentarz

Może to i niecodzienne miejsce na wycieczkę. Jednakże mające w sobie piękno, które nikogo nie zawiedzie. Zbiór architektury i historiografii przejawiającej się w pomnikach, kaplicach, grobach. Wyraz różnorodnych stylów, okresów i tożsamości wielokulturowej. 

Triennale

La Triennale di Milano to kultowa świątynia designu. Tak jak w przypadku mody, design to Mediolan i viceversa. La Triennale to miejsce imprez i wystaw, ale również instytucja, która pielęgnuje, celebruje i chroni sztukę i design mediolański i międzynarodowy. Na balkonie znajduje się niezwykła restauracja z panoramą na miasto. 

San Siro: Milan-Inter

Piłka nożna we Włoszech to religia, a stadion San Siro to jedno z najpopularniejszych miejsc tego „kultu”. Na tym stadionie grają Milan i Inter. Mediolan to jedyne miasto w Europie, które może pochwalić się sukcesem obu swoich drużyn w Lidze Mistrzów. 

Autodrom Monza

Świątynia motoryzacji, najpopularniejszy obok Indianapolis tor wyścigowy na świecie. Znajduje się w obrębie ogromnego parku u bram Mediolanu, w którym usytuowana jest także Villa Reale i fantastyczne pole golfowe z 18 dołkami, najstarsze we Włoszech. 

Ostatnia Wieczerza

W refektarzu klasztoru Santa Maria delle Grazie znajduje się dzieło Leonarda da Vinci, które de facto możemy uznać za najsłynniejsze spośród wszystkich epok: Ostatnia Wieczerza. Jakikolwiek przymiotnik jest zbędny. Warto zaznaczyć, że zwiedzanie możliwe jest jedynie po dokonaniu rezerwacji z dużym wyprzedzeniem.

tłumaczenie pl: Magdalena Siwiecka
foto: Catilina Sherman

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski