Skarby Dolnego Śląska

0
1097

tłum. Konrad Behlke

Jeśli zainteresowanie Wrocławiem jest uzasadnione, to brak zainteresowania resztą Dolnego Śląska już tak jasne nie jest. W mniej niż dwie godziny jazdy samochodem z Wrocławia, przywita Was Dolina Pałaców i Ogrodów – obszar zaledwie 100 km2, który dosłownie roi się od zamków, historycznych domów i ekskluzywnych rezydencji królewskich w stylu renesansowym i barokowym. W centrum tej “Doliny polskiej Loary”, jak nieformalnie się ją nazywa, znajdziecie perłę Karkonoszy, czyli Jelenią Górę – idealny cel turystyczny, jeśli chcielibyście wędrować po górskich szlakach, przeżyć bliskie spotkanie z legendarnym Duchem Gór i odwiedzić inne okoliczne atrakcje, takie jak uzdrowiska w Cieplicach i Karpacz. Zatrzymajmy się przez chwilę w tych miejscach.

Jelenia Góra to tętniące życiem miasto zamieszkałe przez 90 tysięcy ludzi. Pomnik Neptuna znajdujący się przed ratuszem, symbolizuje szerokie kontakty handlowe, które miasto nawiązało z rozkwitającymi nadmorskimi ośrodkami. W Jeleniej Górze zdecydowanie warto zobaczyć kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, jedno z sześciu miejsc kultu na Dolnym Śląsku, którego budowę rozpoczęli ewangelicy na polecenie cesarza po wojnach religijnych. Jelenia Góra jest miastem partnerskim włoskiej Cervii!

U podnóża Śnieżki (1602 m n.p.m.) w zachodnich Sudetach, znajduje się Karpacz, który w zależności od pory roku, jest idealny[cml_media_alt id='113286']Murgia (10)[/cml_media_alt]m miejscem zarówno dla miłośników jazdy na rowerze, spacerów po łagodnych zboczach, jak i dla pasjonatów stromych wzgórz do zdobycia, sportów zimowych i odpoczynku. Wśród zabytków zdecydowanie warto wspomnieć o Świątyni Wang, czyli o kościele wybudowanym między XII a XIII wiekiem w Norwegii, który został przeniesiony w 1842 roku do Karpacza przez Króla Prus Federyka Wilhelma IV. Do realizacji tej budowli nie został wykorzystany ani jeden gwóźdź!

Cieplice Śląskie-Zdrój (poprzednia niemiecka nazwa to Bad Warmbrunn) jest ważnym kurortem turystycznym, który od XIV wieku aż do 1945 był własnością rodziny Schaffgotsch. Z niewątpliwych zalet wód leczniczych korzystali wybitni goście, którzy przebywali w tym miejscu w celach terapeutycznych, wśród nich John Quincy Adams – został później wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johann Wolfgang Goethe i księżniczka Izabella Czartoryska, założycielka pierwszego muzuem narodowego w Polsce, w którym od początku XVIII wieku znalazły swoje miejsca takie arcydzieła, jak Portret młodzieńca Raffaella oraz Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.

Dolina Pałaców i Ogrodów jest dumnie reprezentowana przez takie pałace, jak te w Staniszowie, Paulinum w Jeleniej Górze, Łomnicy i Wojanowie. Rezydencja w Wojanowie należy do imponujących dzieł renowacji, która obecnie jest punktem odniesienia dla prac modernizacyjnych obiektów zabytkowych w Polsce. Habsurgowie, Hohenzollernowie i inni członkowie europejskiej szlachty wybierali na swoje prywatne siedziby przeróżne budynki znajdujące się w regionie. Jeśli szukacie hotelu w tej okolicy, będziecie zaskoczeni tak bogatą ofertą!

Konkludując, kluczowym hasłem jest niewątpliwie turystyka. Jeśli inwestycje w zakresie marketingu turystycznego zostały niedawno zrealizowane przez województwo dolnośląskie, to jednak tylko Wrocław może liczyć na dużo większe zainteresowanie wśród turystów. Pokazuje to pierwszy komiksowy przewodnik polskiego miasta, którego fabułę osadzono właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Przewodnik został opracowany przez dwóch Włochów – Marcello Murgię i Luca’ę Monagliani alias Laca de la Vega, którzy przy wsparciu Ośrodka Pamięci i Przyszłości oraz biura promocji miasta Wrocław ujęli na 56 stronach najpiękniejsze i najbardziej urzekające miejsca we Wrocławiu. Aby podkreślić “włoskość” tego przewodnika, dużo miejsca poświęcono jedzeniu, autentyczności kuchni tradycyjnej oraz różnym anegdotom związanym ze stołem. Nie mogło być inaczej – prawdziwi smakosze, czyli dwoje autorów przewodnika, nie mogło wcale pozwolić sobie na spacerowanie z pustym żołądkiem! “Wrocław – komiksowy spacer” póki co jest dostępny tylko w wersji polskiej w punkcie informacji turystycznej na Rynku, a także w wielu innych księgarniach znajdujących się w centrum. Być może prędzej czy później ukaże się także taki komiks poświęcony Dolnemu Śląskowi, kto wie…