Transmisja spektaklu: „A riveder le stelle”, z okazji wyjątkowego otwarcia sezonu Teatro La Scala. Dziś godz. 16.45

0
158
Massimiliano Caldi, fot: Paweł Jaremczuk

Dzisiaj (7.12) o 16.45 na żywo na całym świecie (Rai1, Radio3 Rai, RaiPlay online) będzie dostępna transmisja spektaklu: „A riveder le stelle”, z okazji otwarcia sezonu Teatro La Scala.

Zaproszenie Maestro Massimiliano Caldiego dla czytelników Gazzetty Italia:

„Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, dziś 7 grudnia – zgodnie z tradycją zainicjowaną przez wielkiego dyrygenta Victora De Sabatę – sezon operowy Teatro alla Scala nie zostanie oficjalnie otwarty wykonaniem opery. Po „Attyli” Verdiego w 2018 roku i „Tosce” Pucciniego w 2019 roku, w tym roku byłaby to „Łucja z Lammermoor” Donizettiego, ale opera geniusza z Bergamo nie zostanie wystawiona ze względu na brak możliwości zorganizowania tradycyjnego półtora miesiąca prób poprzedzających „Primę”, z chórem, orkiestrą i śpiewakami na scenie, wszystkich razem w tym samym czasie.

Tak oto w tym roku odbędzie się Wielka Gala liryczno-symfoniczno-balettyczna pod tytułem „A riveder le stelle”, z przesłaniem proroczym na rok 2021, rok 700. rocznicy śmierci wielkiego Dantego, ale również przekazującym życzenia dla całej ludzkości, a także zapowiadającym wielką, międzynarodową galę gwiazd opery i baletu, pod batutą Riccarda Chailly i w reżyserii Davide Livermore. Orkiestra zagra wyjątkowo na scenie bez publiczności i bez miejsc siedzących. Zgodnie z doniesieniami niektórych muzyków orkiestry, w ten sposób akustyka zyska na jakości i zbliży się do tej, o jakiej myślał architekt Giuseppe Piermarini pod koniec XVIII wieku, czyli do akustyki teatru bez miejsc siedzących, posiadającego wyłącznie scenę i loggie.

Zachęcam więc każdego, kto kocha muzykę, aby o godzinie 16.45 połączył się dziś z nami na żywo podczas jedynego w swoim rodzaju wydarzenia historycznego, które z pewnością pozostawi niezatarty ślad nie tylko w historii najsłynniejszego teatru na świecie, ale również w pamięci nas wszystkich”.

Więcej informacji: https://www.teatroallascala.org/it/stagione/2020-2021/opera/a-riveder-le-stelle.html

tłumaczenie pl: Karolina Wróblewska