Wyspa Elba: Perła Wenus

0
3250

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski

Pewnego dnia naszyjnik greckiej Bogini Wenus przerwał się, a perły, rozproszone w wodach morza Tyrreńskiego, przeobraziły się w cudowne wyspy. Jedną z nich jest Elba.

Jej wielkość idzie w parze z jej historią, od Pliniusza Starszego, który wygłaszał dla niej pochwały, określając ją „Wyspą dobrego wina”, po Diodora Sycylijskiego, który opisał, jak 50 Argonautów pod wodzą mężnego Jazona na statku Argo, zdobywszy Złote Runo, dotarło do brzegów Aethalii. Zacumowali na jednej z najpiękniejszych plaż świata: spiaggia delle Ghiaie.

Znaczną część historii wyspy Elby przypisuje się Napoleonowi Bonaparte, dla którego była domem na wygnaniu od 4 maja 1814 do 26 lutego 1815 (to on sam wybrał tę wyspę, ze względu na bliskość jego miejsca urodzenia, Korsyki). Do dziś można zwiedzać dwie przepiękne wille, które stanowią dziedzictwo kulturowe tego miejsca: Villa dei Mulini w Portoferraio, wybrana z powodu swojej uprzywilejowanej pozycji nad miastem, która pozwala cieszyć się niesamowitym widokiem na port oraz Villa San Martino kupiona jako letnia rezydencja, a później opuszczona z powodu wyjazdu Napoleona z wyspy (w jej wnętrzu znajduje się pomnik Galatei, który jest podobizną siostry Napoleona- Pauliny).

To jemu zawdzięczamy flagę Elby przedstawiającą trzy pszczoły na biało-czerwonym tle. Postać pszczoły była bardzo droga Napoleonowi. Wybrał ją jako symbol, aby stworzyć rodzaj więzi z dynastią Merowingów. Pszczoła miała też swoje znaczenie w symbolice władzy, między innymi znaczenie posłuszeństwa i wierności.

Przyznanie Wyspie Elbie trzech pszczół oznaczało nadanie jej poczucia jedności pod władzą Napoleona. Flaga stała się tak ważna, że pozdrawiali ją nawet piraci przepływający przez morze Tyrreńskie, na znak oddania Napoleonowi, którego uważali za swojego bohatera.

Historia nie jest jednak jedyną rzeczą, która sprawia, że „perła morza Tyrreńskiego” jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc, zarówno wśród Włochów, jak i innych narodowości. Wystarczy pomyśleć o jej licznych plażach zapierających dech w piersiach, aby zamarzyć o beztroskim wypoczynku pod znakiem relaksu.

Elba oferuje wakacje, które sprostają wszystkim wymaganiom. Od wakacji dla rodzin z dziećmi po romantyczne wypady dla par. Można też nurkować, jako że dno morskie wyspy obfituje we wspaniałości do odkrycia.

[cml_media_alt id='111762']Ruggieri - Wyspa Elba (3)[/cml_media_alt]Na wyspie nie można się nudzić. W lato wiele gmin organizuje różnego rodzaju wydarzenia, które uświetnią każde wakacje. Dla najbardziej romantycznych, 14 lipca odbywa się inscenizacja legendy o zakochanej parze na plaży zakochanych, które znajduje się w Capoliveri.

Jeśli jeszcze o tym nie myśleliście, nadszedł czas, żeby to zrobić. Wątpliwości zostawcie w domu i odkryjcie najlepsze hotele na wyspie w Marina di Campo, Rio nell’Elba, Marciana Marina i Pozzo Azzurro. Na pewno wrócicie tam za rok (a jeśli już mieliście przyjemność bycia tam, zostawcie Wasze wrażenia na temat pobytu na HolidayCheck.it). W ten sposób ułatwicie poszukiwania tym, którzy jeszcze nie mieli możliwości odwiedzenia tego cudownego dziedzictwa włoskiego.

ten artykuł jest dostępny w wersji polski włoski