Dlaczego warto zainwestować w Polsce ? – aspekty podatkowe i nie tylko

1
1572

Prowadzenie działalności w kilku państwach Unii Europejskiej może powodować skomplikowanie rozliczeń podatkowych. Jest to jednak także szansa na zmniejszenie obciążeń podatkowych w znacznym stopniu. Warto zwrócić uwagę, że w Polsce podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wynosi 19% i jest jednym z najniższych poziomów w UE. Stawka podatku w wysokości 19% obowiązuje również w zakresie dywidend i innych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski. W przypadku podatników z innych państw członkowskich UE zastosowanie ma jednak zwolnienie od podatku dochodowego u źródła w odniesieniu do dochodów z dywidend wypłacanych przez polskie spółki.

Firmy włoskie prowadzące działalność produkcyjną lub usługową, nawet posiadające siedzibę w innym kraju UE (np. we Włoszech), mogą istotną część swoich dochodów poddać opodatkowaniu w Polsce, poprzez stworzenie odpowiedniej struktury podatkowej. Wymierne korzyści finansowe takiego działania mogą wynikać także ze stosowania rozlicznych zwolnień podatkowych jakie obowiązują w Polsce. Szczególnie korzystne podatkowo może okazać się prowadzenie działalności w specjalnych strefach ekonomicznych, czyli oznaczonych obszarach Polski, w których działalność nie podlega de facto opodatkowaniu. Poza tym podatnicy mogą wybrać uproszczony system wpłat zaliczek na podatek, polegający na tym, że wysokość miesięcznych zaliczek odpowiada 1/12 dochodów z poprzedniego roku podatkowego. Ponadto istnieje możliwość odliczenia od dochodu 50% wydatków na nabycie od jednostek naukowych nowych technologii, to jest wiedzy technologicznej stosowanej nie dłużej niż od 5 lat.

ferretti bebenekTak zwani „mali przedsiębiorcy”, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z kredytu podatkowego. Polega on na zwolnieniu z obowiązku wpłaty zaliczek na podatek i odroczeniu zapłaty podatku, która następuje w 5 równych ratach rocznych począwszy od roku bezpośrednio następującego po roku, za który podatek jest rozliczany.

Poza korzyściami podatkowymi nie sposób nie wspomnieć o kolejnej transzy środków unijnych, które zostaną niebawem uruchomione dla Polski w ramach nowego budżetu unijnego. Szczególny rozwój przewidywany jest w obszarze zielonej energetyki w związku z założeniami pakietu klimatycznego, jakie mają obowiązywać od połowy lipca 2013 r. w Polsce. Jest to naprawdę dobry moment na inwestycję w Polsce, i co ważne coraz więcej przedsiębiorców, szczególnie z Włoch, zdaje sobie z tego sprawę i podejmują działania w tym właśnie kierunku.

Autor:

Paweł Bębenek, Doradca podatkowy

Partner Zarządzający w Kancelarii Prawnej i Podatkowej „Ferretti & Bębenek”, specjalizującej się w międzynarodowej obsłudze klientów.