Europie przed wybuchem I wojny światowej

0
995

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

W dniu 27 lipca, w rocznicę ostatniego dnia pokoju w Europie przed wybuchem I wojny światowej, fala muzyki rozlała się po całym świecie. W odpowiedzi na propozycję Włoch, w tym samym dniu, trębacze z licznych krajów uczestniczących w tym konflikcie zaintonowali Ciszę by upamiętnić wszystkich poległych: był to akt należny im, pamięci i hołdu wyrażonych w jedynym języku powszechnie używanym i uznanym jakim jest muzyka. Rai Storia skomponowała, ze wszystkich zarejestrowanych w dniu 27 lipca wykonań, jedną wspóną Ciszę, której prapremiera światowa została wyemitowana w dniu 3 sierpnia, dniu, w którym sto lat temu, ta wojna stala się światowa.

Międzynarodowy projekt, powstały z pomysłu dziennikarza i pisarza Paola Rumiza, z udziałem ze strony Włoch trembacza i kompozytora Paola Fresu, jest propagowany i koordynowany przez biuro ds rocznic o znaczeniu narodowym przy Kancelarii Rady Ministrów, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Paolo Fresu, w hołdzie ofiarom Wielkiej Wojny, zagrał Ciszę o godzinie 14 we Włoszech na wyżynie Folgarii, która rozległa się także w innyh krajach – Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Grecji, Portugalii, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, FYROM (Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii), Czarnogórze, Australii, Rosji, Serbii, Albanii i Polsce – w wykonaniu innych muzyków.

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski