Gdańsk – to tutaj podczas Euro 2012 będzie najpiękniej!

0
1341

Gdańsk – to tutaj podczas Euro 2012 będzie najpiękniej! Najładniejszy stadion, złociste plaże, szum morza i bogate w historię, tętniące życiem miasto. Gdańsk nie pozwoli ci się nudzić, kiedy skończy się mecz, Gdańsk zapewni ci niezwykłą dawkę emocji i rozrywki!

Bursztyny znajduje się zazwyczaj w morzu, prawda? To dziwne, bo ja swój znalazłam w mieście, w Gdańsku, idąc ulicą Pokoleń Lechii Gdańsk. Był niezwykły, piękny i olbrzymi! Tak, to PGE Arena Gdańsk. Całkowicie nowy, wybudowany od podstaw za około 775 milionów złotych, obiekt piłkarski na Euro 2012. Stadion zachwyca swoim niebanalnym wyglądem, ciepłymi złotymi kolorami i konstrukcją przypominającą bursztyn, który ma nawiązywać do historii portowego miasta. Olbrzymie pokłady betonu i stali, a także podtrzymujące konstrukcję 82 dźwigary przysłonięte zostały panelami z poliwęglanu w odcieniu bursztynu. Sprawia to, że stadion już za dnia wygląda fantastycznie, a w nocy, gdy jest podświetlony, zapiera dech w piersiach. Wnętrze areny może zaspokoić potrzeby każdego sympatyka futbolu. Płyta boiska otoczona jest zadaszonymi trybunami o łącznej ilości 42 tysięcy miejsc. Dla bardziej wymagających kibiców przygotowano 50 lóż VIP. Dzięki ponad dwudziestu punktom gastronomicznym, na stadionie w Gdańsku można także dobrze zjeść.

Pierwszy mecz na PGE Arenie Gdańsk rozegrano 14 sierpnia 2011 roku, kiedy to w ramach 3. kolejki Ekstraklasy na murawę wybiegły „jedenastki” Lechii i Crackovii. Na inaugurację stadionu padł wynik 1:1. Jeśli chodzi o reprezentację Polski, to kadra Franciszka Smudy miała okazję zadebiutować na gdańskim obiekcie 6 września 2011 roku w emocjonującym pojedynku z Niemcami. Polacy po golach Lewandowskiego i Błaszczykowskiego prowadzili z podopiecznymi Joachima Lowa 2:1 i byli bardzo bliscy historycznego zwycięstwa nad zachodnimi sąsiadami, ale stracili bramkę w ostatnich sekundach spotkania i w Gdańsku padł remis.

Podczas Euro 2012 na PGE Arenie zagrają prawdziwi wirtuozi futbolu. Aż trzykrotnie na nadmorskim obiekcie zobaczymy aktualnych mistrzów świata i Europy – Hiszpanów. Po jednym meczu rozegrają tutaj także zwycięzcy Mundialu w Niemczech z 2006 roku – Włosi, Irlandczycy – na czele z niezwykle doświadczonym włoskim trenerem Giovannim Trapattonim oraz tylko teoretycznie najsłabsi w grupie C – Chorwaci. Ponadto w Gdańsku odbędzie się także jeden z ćwierćfinałów turnieju. Abstrahując na chwilę od ME, na tym stadionie regularnie swoje spotkania rozgrywa drużyna Lechii Gdańsk. Powstały w 1945 roku klub nie może pochwalić się wielkimi sukcesami. Do największych należy zdobycie Pucharu, a później Superpucharu Polski w 1983 roku jako zaledwie III-ligowy zespół. Wygrana krajowego pucharu pozwoliła „Biało-Zielonym” na udział w I rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1983/84. Gdańszczanie szybko jednak zakończyli przygodę w Europie, bowiem trafili na potężny Juventus, który w Turynie rozniósł Lechię 7:0, a w rewanżu przypieczętował awans wygrywając 3:2. Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił wówczas Zbigniew Boniek. Obecnym trenerem „Lechistów” jest były selekcjoner reprezentacji Polski, Paweł Janas, a jego zawodnicy w niedawno zakończonym sezonie T-mobile Ekstraklasy zajęli dopiero 14. miejsce w tabeli, tuż nad strefą spadkową. Klub ten nie zdobył jeszcze ani jednego mistrzostwa kraju, ale kibicują mu takie tuzy, jak Lech Wałęsa czy Donald Tusk.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to nie tylko futbol. To także święto, zabawa i atrakcje dla kibiców zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy. Gdańsk spodziewa się ogromnej liczby turystów, dlatego jest w stanie zapewnić im „morze możliwości”. Ze względu na swoją ponad tysiącletnią historię, miasto obfituje w zabytki. Pomimo olbrzymich zniszczeń, jakich doświadczył podczas II wojny światowej, Główne i Stare Miasto posiada najcenniejszą wartość architektoniczną w tym regionie. Ratusz, Dwór Artusa i przede wszystkim największą ceglaną świątynię w Europie, Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, po prostu trzeba zobaczyć! Gdańsk oferuje swoim odwiedzającym ciekawy szlak turystyczny, zwany Drogą Królewską, biegnący od Bramy Wyżynnej przez całą ulicę Długą, przy której znajdziemy m.in. Dom Uphagena, Lwi Zamek czy Fontannę Neptuna. Idąc dalej, trafimy na jeden z najpiękniejszych placów w Europie – Długi Targ – ze wspaniałą Złotą Kamienicą. Drogę kończy Zielona Brama – obecnie siedziba Muzeum Narodowego. Punktem obowiązkowym każdego turysty jest na pewno odwiedzenie gdańskiej dzielnicy Oliwy, gdzie znajdziemy opactwo cystersów, które niegdyś bohatersko odparło potop szwedzki.

Gdańsk to miasto, które stawiało wiele ważnych kroków na drodze ku wolności. Często bywało pod panowaniem obecnych Niemiec, ale ostatecznie zawsze wracało do Polski i tutaj już zostało. Dwukrotnie (w latach 1807-1814 i 1920-1939) pełniło również rolę wolnego miasta. Gdański półwysep Westerplatte bronił się przed ostrzałem niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein od 1 września 1939 roku, ale nie wytrzymał naporu hitlerowskiej siły. Ponad czterdzieści lat później to właśnie Gdańsk dał sygnał całej środkowo-wschodniej Europie do walki przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi, kiedy to robotnicy Stoczni Gdańskiej rozpoczęli strajk. 31 sierpnia 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na czele z Lechem Wałęsą podpisał porozumienie z władzami kraju. Niedługo po tym nowopowstały Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” zwyciężył w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych. Wszystko zaczęło się od przeskakującego przez mur stoczni Wałęsy, a skończyło zburzeniem Muru Berlińskiego. W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej z polskim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i działaczami „Solidarności” 22 czerwca ma spotkać się Michel Platini.

Razem z Gdynią i Sopotem, Gdańsk tworzy Trójmiasto, które zadziwia ilością rozrywki! Kibice, którzy dodatkowo uwielbiają muzykę, jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2012 będą mogli uczestniczyć w jednym z najstarszych festiwali muzycznych w Europie Sopot TOPtrendy Festiwal (25-27 maja), który już drugi raz z rzędu odbędzie się w Ergo Arenie. Z drugiej strony, już kilka dni po zakończeniu Mistrzostw Europy na Heineken Open’er Festival zaprasza Gdynia. Tych, którzy wolą bardziej plenerowe imprezy, miasto Gdańsk zaprosi na wielkie kulturalno-handlowe wydarzenie, Jarmark św. Dominika, gdzie wśród koncertów i parad będzie można nabyć wszelkiego rodzaju wyroby artystyczne.

W Gdańsku każdy kibic znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Miłośnicy historii i architektury będą mogli skorzystać z bogatej oferty zabytkowej, podkreślającej czasy hanzeatyckiej świetności. Wielbicieli rozrywki i dobrej zabawy na pewno skuszą trójmiejskie festiwale, dyskoteki na plaży czy słynny gdański likier Goldwasser. Dla leniwych pozostaje gorące słońce i ponad 20 km złocistych plaż nad brzegiem Morza Bałtyckiego. A to wszystko w emocjonującej atmosferze Euro 2012!