Gotowi… start! Rozpoczęła się 71. edycja Festiwalu Filmowego w Wenecji, wśród gości Al Pacino, Naomi Watts, Willem Dafoe

0
1347

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

(tłum. Katarzyna Kurkowska)

Zaczyna się! Już dziś początek 71. edycji najstarszego festiwalu filmowego na świecie! Ja dotrę na Lido dopiero jutro, dzisiaj jest dzień “check-inów” i lotów Warszawa-Frankfurt-Wenecja, gdyż nawet w trzecim tysiącleciu żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich rejsów na trasie Warszawa-Wenecja, choć dla mnie wygodniejsze byłoby połączenie Żoliborz-Lido; wystarczyłoby tylko zbudować niewielki pas startowy na Żoliborzu, bo lotnisko Nicelli del Lido, pierwsze lotnisko cywilne we Włoszech (1926), już jest.

Ok ok, mowa o kinie, należy więc powiedzieć, że wszystko jest już gotowe na 71. edycję festiwalu (od 27 sierpnia do 6 września). Otworzy ją dziś ‘Birdman’ Alejandro Iñárritu, film 12-krotnie nominowany do Oscara z godną uwagi obsadą: Michael Keaton, Edward Norton, Emma Stone, Naomi Watts.

Wśród reżyserów biorących udział w konkursie festiwalowym wyróżniają się nazwiska takie jak Andrei Konchalovsky, Amos Gitai, Peter Bogdanovich, a także Shinya Tsukamoto, David Gordon Green, Abel Ferrara i Roy Andersson. Drugi rok z rzędu w konkursie bierze udział film dokumentalny, ‘The Look of Silence’ Joshuy Oppenheimera, poza konkursem Salvatores i Lars Von Trier. A filmy włoskie? Dyrektor Alberto Barbera przewidział ich kilka, a 3 z nich walczą o Złotego Lwa. Mowa o ‘Il Giovane Favoloso’ Mario Martone, z Elio Germano w roli Leopardiego; ‘Anime Nere’ Francesco Munziego, nakręconym w dialekcie kalabryjskim w miasteczku Aspromonte; ‘Hungry Hearts’ Saverio Costanzo, nakręconym z kolei w Nowym Jorku, w którym zagrali Alba Rohrwacher i Adam Driver.

Ale na każdym kolejnym festiwalu jest też miejsce na trochę splendoru, tak więc i tym razem po czerwonym dywanie na Lido przechadzać się będą gwiazdy takie jak: Al Pacino, Michael Keaton, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Bill Murray, Edward Norton, oraz aktorki, poczynając od tych francuskich, Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Charlotte Gainsbourg, lecz także te hollywoodzkie, Emma Stone i Naomi Watts. W tym roku festiwal zainauguruje śródziemnomorska ciemnowłosa piękność: Luisa Ranieri, aktorka kinowa i teatralna. Jury złożone jest z Carla Verdone, Tima Rotha, Sandy Powell, Joan Chen, Philipa Gröninga, Jessiki Hausner, Jhumpa Lahiri oraz Elii Suleiman. Przewodniczącym jury jest Alexandre Desplat, wielokrotnie nagradzany kompozytor muzyki filmowej. Największym jego sukcesem okazała się muzyka do sagi ‘Zmierzch’ oraz ‚Harry’ego Pottera’, a także do filmów Wesa Andersona.

 

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski