Igor Mitoraj: projekt monografii upamiętniającej polsko-włoskiego geniusza

0
3413

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

Z okazji zbliżającego się Dnia Republiki Włoskiej – Święta Narodowego Włoch, zwracam się do wszystkich Państwa – obywateli Włoch mieszkających w Polsce oraz do wspólnoty włoskiego biznesu w Polsce – o poparcie projektu przygotowanego przez Fundację na Rzecz Dialogu, polegającego na złożeniu hołdu, w czwartą rocznicę śmierci, wybitnemu polsko-włoskiemu artyście – IGOROWI MITORAJOWI.  Włosi kochali mistrza i nazywali – „Igor Mitoraj, il Michelangelo venuto dall’Est“ (Silvia Giacomoni, “La Repubblica”, 28 giugno 1991). Ambasadora Włoch w Polsce – Alessandro De Pedys, napisał we wstępie do monografii o artyście z Pietrasanta: “Questo volume è un doveroso tributo al genio di questo grande artista: Igor Mitoraj, polacco di nascita, italiano di adozione, europeo nello spirito”. 

Chcieliśmy poinformować Państwa, że powstała, pierwsza w literaturze światowej polsko-włoska monografia, poświęcona twórczości rzeźbiarskiej artysty z Pietrasanta. Autorką jest profesor Beata Klocek di Biasio, a autorem wstępu – co stanowi wyraz szczególnego uznania dla artysty z Pietrasata – jest Ambasador Włoch w Polsce, Ekscelencja Alessandro De Pedys.

Monografia-album zawiera ponad 100 pięknych fotografii rzeźb artysty na tle architektury Krakowa, Rzymu, Florencji, Londynu i innych miast w Europie. Prestiżowa monografia-album oparta jest na nieznanych dotąd dokumentach biograficznych m.in. z archiwum Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie i jest plonem ponad pięcioletniej pracy autorki – absolwentki Wydziału Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

Fundacja nasza prosi o pomoc w wydaniu drukiem tej książki. Zamierzamy wydać 1000 egzemplarzy albumu-monografii i jeszcze w tym roku obdarować wszystkich sponsorów oraz przekazać tę dwujęzyczną pracę do bibliotek uniwersyteckich w Polsce i we Włoszech. Prosimy o udział w sponsorowaniu projektu, który symbolicznie przypomina dziś, w XXI stuleciu, o wiekowych związkach kultury i sztuki Włoch i Polski.

Loga sponsorów zostaną z wdzięcznością odnotowani na okładce monografii i wszystkie osoby zaangażowane w realizacje projektu zostaną zaproszone do udziału w gali promocyjnej, która odbędzie się w czwartą rocznicę śmierci artysty, w Olimpijskim Centrum Sportu im. Jana Pawła II w Warszawie (przed którego siedzibą znajduje się potężna i piękna rzeźba Ikaro Alato – dzieło Igora Mitoraja). Podczas uroczystości mile widziani  goście wysłuchają wykładu i obejrzą arcyciekawą prezentację: “Rzeźby Igora Mitoraja w 44 miastach na świecie”.

 

Profesor Bohdan Michalski

Ekspert Fundacji na Rzecz Dialogu

Foundation for Dialogue

www.narzeczdialogu.pl

ul. Mołdawska 7/50

02-127 Warszawa

+48 513 873 551

Fundacja na Rzecz Dialogu – konto: Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Nr 02124060031111001075495311

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski