Klub Włoskiej Kultury w Jeleniej Górze

0
97

Klub Włoskiej Kultury w Jeleniej Górze działający przy Fundacji Maxibene pod Patronatem Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie, w dniu 4 czerwca 2022 zorganizował  spotkanie na cześć 76. Narodowego Święta Republiki Włoskiej, które obchodzono 2 czerwca 2022.  Miejscem spotkanie była Galeria Izerska w pięknym poewangelickim kościele zaadoptowanym do działań kulturalnych i udostępnionym nam już po raz drugi przez dyrektora obiektu Adama Spolnika. Pasjonaci Włoch i wspólnicy klubu za każdym razem chętnie się spotykają przy suto zastawionym stole dobrego włoskiego jedzenia tematycznego z regionów, tym razem na  stole  gościła Puglia, przygotowana osobiście przez wielką miłośniczkę Italii, która  40 latach życia w Itali, osiedliła się na karkonoskiej  ziemi, nie tracąc, a wręcz kultywując  atmosferę włoską, która wtargnęła jej do serca i krwi, i tak  założyła Klub Włoski.  Izabela Zobel (prezes i założyciel  Klubu Włoskiego)  sprowadza na spotkania  produkty z Itali łącznie z winem.

Na spotkaniu nie zabrakło pieśni włoskich, a  zostały wykonane przez tegoroczna absolwentkę  Muzycznej Szkoły w Jeleniej Gorze, obiecującą sopranistkę Karolinę Bielecką,  oraz diwę ukraińskiej sceny klasycznej z Równe, Sopran Proff. Natalia Faryna po koncertach w Italii specjalnie przyjechała, ażeby wystąpić dla naszego towarzystwa pasjonatów Italii. Akompaniament: Marcin Kostrzewski. Gitara oraz pianino Artur Rulewski. Nie zabrakło wśród nas również gości takich jak Hubert Papaj, Dyrektor KARR i organizator koncertow dla Młodzieży, przedstawicieli Dyrekcji Szkoły Muzycznej, przedstawicieli Filharmonii Dolnośląskiej, prezydenta Rotary Club Jelenia Gora, Zbigniewa Byczko (również członka klubu i vice prezesa)  oraz nestorów kultury uwielbiających Italię.

Nasze spotkania mają na celu rozpowszechnianie kultury włoskiej i podtrzymywanie tradycji, która dla mnie ma bardzo wielką wartość, najpiękniejszą na świecie. Dziękujemy, że Italia jest taka piękna i od tysięcy lat jest nestorem kultury na świecie, a ludzie są wspaniali.