Obchody Święta Zjednoczenia Włoch i Włoskich Sił Zbrojnych

0
1450

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski

Obchody Święta Zjednoczenia Włoch i Włoskich Sił Zbrojnych miały miejsce we Wrocławiu i w Warszawie, odpowiednio 31 października i 5 listopada 2012 r. W obu uroczystościach, zorganizowanych przez Biuro Attaché Wojskowego we współpracy z Komisariatem Generalnym ds.

Ochrony Pamięci o Poległych (Onorcaduti), uczestniczył Ambasador Włoch, Riccardo Guariglia.

We Wrocławiu, Pan Ambasador złożył wieniec pod pomnikiem znajdującym się na Włoskim Cmentarzu Wojskowym, na którym spoczywa ponad 1100 włoskich żołnierzy poległych na Śląsku w latach 1914-1918. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele lokalnych Władz oraz uczniowie wrocławskich liceów prowadzących naukę języka włoskiego. Każda z delegacji złożyła własny wieniec, w imieniu reprezentowanej przez siebie instytucji.

W Warszawie Ambasador wraz z Attaché Wojskowym, Generałem Fazari, złożyli wieniec na Cmentarzu Wojskowym na Bielanach, gdzie spoczywa ponad 2300 poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Wieńce zostały także złożone przez licznie przybyłe delegacje polskich Sił Zbrojnych, Władz miejskich, a także organizacji kombatanckich i okolicznych szkół. Na zakończenie tej wzruszającej uroczystości polska orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe – polski i włoski, po czym została odprawiona Msza Święta wraz z modlitwą za poległych. Następnie głos zabrał Ambasador Guariglia, który w swoim przemówieniu uwypuklił między innymi rolę, jaką odgrywają Siły Zbrojne we

współczesnym społeczeństwie.

Ostatnim punktem obchodów, było przyjęcie wydane 5 listopada w części reprezentacyjnej Pałacu Szlenkierów, na które przybyli przedstawiciele polskich i zagranicznych władz cywilnych i wojskowych.

 

ten artykuł jest dostępny w wersji włoski polski